• $7,4081
  • €8,9884
  • 445.537
  • 1569.35
21 Eylül 2011 Çarşamba

Yatak üreticisinden Sağlık Bakanı'na tavsiye

Kayserili Berna İlter, 'BRN' markasıyla dünyaya yatak satıyor. Sıfırdan kurduğu fabrikasıyla başarısı da tescillendi, geçenlerde İngiltere'de Avrupa'nın en başarılı 10 girişimcisinden biri seçildi.
Berna yakın arkadaşım, şu aralar annesinin tedavisi nedeniyle İstanbul'a kamp kurdu. Önceki akşam da yine bir başka yakın arkadaşımızın evinde ağırlanıyoruz. Sabah bir baktım ki bizim Kayserili Berna, yatağın üstüne yorgan sermiş, belinin altına da havlularla destek yapıp da uyumuş.
Yatak üreticisinin hali de zor. Misafir olduğu evlerde, gittiği otellerde kolay kolay yatak beğenmiyor.
'Türkiye'de yatak sorunu çözülse, Sağlık Bakanlığı büyük tasarruf yapar' diye söze başladı, şöyle devam etti:
'İnsanlar, yanlış yataklar yüzünden bel fıtığı oluyor, bel, sırt sorunu yaşayıp, tedavi olmaya çalışıyor.'
Berna İlter'in suçladığı eski teknolojiyle imal edilen, yaylar arasına keçelerin sıkıştırıldığı yataklar.
'Hastane atıklarını fırınlatıp, yatakların içine dolgu malzemesi koyanlar bile varmış. Duyduğumda kulaklarıma inanamadım' diyor.
Ben de inanamadım.
Avrupa'da insanlar yılda bir, en fazla üç yılda bir yatağını değiştiriyormuş. Bizde yataklar ömürlük kullanılır.
Aslında, artık yatak üreticileri de tüketicileri bilinçlendirme kampanyaları yapıyor.
Kimisi 'Vücut, sağlık haritanıza göre yatak verelim' diyor, kimisi de 'Bizim yataklarımız zaten akıllı' deyip rekabet ediyor.
Türkiye'de yeni teknoloji diye ilan edilen 'ölçüm sistemini' Berna İlter yıllardır kullanıyordu. Bugüne kadar iç piyasada olmadığı için, Türk tüketicisine teknolojiyi anlatamıyordu. Avrupa ise, yatağın önemini çoktandır biliyor. Berna'dan bugüne kadar o kadar çok dinledim ki, Fransa'daki filancanın, İngiltere'deki falanca kontun Kayseri'ye ulaşıp, yatak sipariş vermesini.

Bakan Egemen Bağış'ın mektubu
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kayserili iş kadını Berna İlter'e gönderdiği mektupta şunu yazmış:
'Kadınların ekonomik hayattaki yerlerinin giderek önem kazandığı şu günlerde, almış olduğunuz ödül tüm Türk halkı için büyük bir anlam teşkil etmektedir.'
Bakan Egemen Bağış (veya danışmanları) çok zarif davranmış.
Arkadaşım Berna'nın aldığı ödül, Avrupa'da Türk girişimcisinin varlığını, Türk girişimcisinin de Avrupalı olduğunun bir göstergesi.
'Mükemmellik, yenilikçilik ve en iyi uygulama örneklerini teşvik etmek' amacıyla veriliyor, Avrupa İş Ödülleri, orijinal adıyla European Business Awards- Ruban D'Honneur.
Berna İlter, 'nişanı' alan Avrupa'daki 10 girişimciden biri. İlk 10'a kalan üç Türk iş insanının olması da bir başka büyük başarı, Türkiye için.
Berna İlter, Ahmet Nazif Zorlu ve Emrah Kaya şimdi, diğer 7 nişan sahibiyle birlikte Kasım ayında Barselona'da yapılacak en büyük ödülün verileceği tören için gün sayıyor.
Onur nişanına hak kazandığı kamuoyuna açıklandığında Berna İlter'i tebrik için ilk arayanlardan biri de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ymuş. Kayserili tüm milletvekilleri de arayıp, tebrik etmiş. Biri hariç: Kayseri'nin kadın milletvekili Pelin Gündeş Bakır aramamış. Kadınlar, kadınların başarısını çok önemsemez yorumunu yapacak değilim.

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara buz kesti

Kızılırmak buz tuttu