• $13,644
  • €15,5126
  • 782.325
  • 2004.55
30 Temmuz 2014 Çarşamba

‘Yardım kuruluşları kendini daha çok tanıtmalı’

Siyasetin kavurucu sıcağı bir kenara, bayram günlerinde insanlar daha mı hoşgörülü, anlayışlı? Elbette yardımseverlik. Aksini söyleyen de mutlaka çıkacaktır ama bu toprakların geleneğinde yoksula, yoksuna yardım etmek vardır. İlginç bir araştırma okuyorum. Yardımseverlerin, yoksulluk algısı.

- Yardımseverler, yardım yapacağı kişiyi öncelikle kendileri veya eş, dost, akraba aracılığıyla buluyor.
- Yardımseverlerin önemli bir kısmı yoksullara yönelik yapılacak her türlü yardım biçimini destekliyor ancak yoksulluğun önlenmesini hedefleyen kalıcı çözümlerin de üretilmesi gerektiğini düşünüyor.
- Türkiye’deki yardım kuruluşları toplumun farklı kesimleri arasında önemli oranda benimseniyor ve önemseniyor. Toplumun büyük çoğunluğu, yardım kuruluşlarının devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.
- Yardımseverlerin önemli bir kısmı, yardım kuruluşlarının çalışmalarından tam anlamıyla haberdar olmamaktan şikayetçi. Yardım kuruluşlarının yazılı veya görsel medya aracılığıyla toplumu bilgilendirmesi gerektiğini düşünüyor.
- Yardımseverlerin yine önemli bir çoğunluğu, yardım kuruluşlarının yalnızca çalışmaları hakkında bilgilendirici faaliyet içinde olmasını değil, aynı zamanda medya veya başka kanallar aracılığıyla faaliyetlerinin reklamını da yapması gerektiğini söylüyor.

Yurtdışında da varlık sürdürsün

Kızılay, 20 ton tıbbi yardım malzemesi ve ilacı Gazze’ye göndereceğini açıkladı, malum. Yardımseverlik araştırmasında Türk toplumu da diyor ki, “Dünyanın çeşitli yerlerinden yabancı yardım kuruluşları yanında, Türkiye’den yardım kuruluşlarını görmekten mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin sınırları dışında Türk yardım kuruluşlarının faaliyet göstermesi, ülkemin tanıtımına ve imajına da çok büyük katkı sağlıyor.”

Doğru proje geliştirirse İzmir de canlanır

Üçüncü köprü, İstanbul’un medarı iftiharı olacak yeni havalimanı, Kanal İstanbul gibi dev projelerle birlikte sık sık İstanbul’da toprağı değer kazanan yeni semtlerin, ilçelerin adları sıralanıyor. Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ile sohbetimizde söylemişti, üçüncü büyük kent İzmir de aslında bir cazibe merkezi olabilir. Elbette doğru projelerin geliştirilmesi halinde. Pek çok insanda İzmir’de yaşama arzusu vardır. İnzivaya çekilmek değil, yaşam kalitesini artırmanın yolu da doğru projelerden geçiyor. Gökhan Karahan, “ diyor.

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını