• $15,8563
  • €16,6758
  • 931.393
  • 2403.97
2 Nisan 2012 Pazartesi

Y kuşak eğitimini alan genel müdür

1960 ila 80 arası doğanlara 'X' kuşak, 1980-2000 arası doğanlar 'Y' kuşak, 2000'den sonra doğanlar da 'kristal çocuklar.'
Kuşakların kategori başlıklarıyla da iş bitmiyor.
Deniyor ki, 'X' kuşak ile 'Y' kuşak birbirine benzemez.
Benzemeyince de, 'benzer' davranılamıyor. Davranırsanız, farklı sonuçlar alabilirsiniz.
Internet'teki alışveriş sitesi 'limago'nun Genel Müdürü Gülfem Toygar, 'İki yıl önce Kanada'da Y kuşak eğitimi aldım. Yaptığım iş dolayısıyla. 150 çalışanımız var ve sadece üst yönetim 40 yaş ve üstü. Ekibimin çoğu 25 yaş altı. Onlarla doğru iletişim kurmak istedim' deyince, ben de bilgilerinden faydalanmak istedim.
Bizim X kuşağa 'okuyacaksın' dediler, okuduk, 'Çalışacaksın' dediler, çalıştık. Şimdiki çocuklara, defterini bile kaplasa 'Bravo' diyerek, takdir etmek gerekiyor ki kendi sorumluluklarını yerine getirmeye devam etsin.
Y kuşak özelliklerini Gülfem Toygar'dan dinliyorum:
'Y, anlamak için parçası olmak istiyor. Diyor ki, 'bana da fikrimi soracaksın.' Sorumluluk alma şekli böyle. Emir kabul etmiyor. Çok duygusallar, sevgiye önem veriyorlar. İş hayatında doğru iletişim için onların hayatlarını, öykülerini bilmek gerekiyor.'
Eski kuşaklar der ya, 'Bizden sonrakiler kural tanımaz.'
Aslında doğru bir tespit değil. Sadece her kuşağın 'kuralları' farklı. Kendi inandıkları kurallar içinde de gayet kural tanıyorlar.
Bu sohbeti yaparken, Gülfem Toygar, cep telefonundan daha yeni okumuş olduğu 'Y' kuşak özelliklerine dair metni aktarıyor:
'Teknoloji anlayışlı, aile merkezli, başarı odaklı, takdir edilmeyi seven, kendine güvenli ve iddialı, otoriteyi sorgulamaktan çekinmeyen, takım odaklı.'
Aslında bu sohbette ben de, Gülfem Toygar'ı takdir ederek dinliyorum. Daha iyi yönetici ve en önemlisi, hem daha iyi profesyonel yönetici hem de daha doğru iletişim için genç nesil eğitimini alan yönetici sayısı Türkiye'de çok fazla değildir.
Bir yandan da içim acıdı, Türkiye gerçeği bir kez daha yüzüme çarptığı için. Türkiye'nin geleceğini belirleyecek eğitim reformu paldır küldür yasallaştı. O eğitim reformunda 'kuşak' farkı, kuşak anlayışı var mıydı?

'Domatesi seçerek alıyorum'
İlk tanıştığımda, sohbetinden keyif aldığım insan uzun zamandır olmamıştı. Limango Genel Müdürü Gülfem Toygar, o kadar keyifli anlattı ki, internet'ten alışverişe dahi sıcak bakmaya başladım.
Ayda 12 milyon ziyaret sayıları varmış.
Doğu Anadolu, Karadeniz, İç Anadolu en çok ayakkabı alıyormuş, Güneydoğu bebek giyimi, Akdeniz hediyelik eşya ve ev tekstili, Marmara kıyafet, Ege ev tekstili.
Ben hala deneyen, 'dokunarak' alışveriş yapan, kumaşına, dokusuna, renginin tonuna bakan klasik bir müşteriyim. İnsanların internetten elbise, ayakkabı almasını hayretle karşılıyorum.
Gülfem Toygar 'Aslında kendi içimizde bile farklı alışveriş tarzlarımız var' diye söze başladı, kendisinden örnek verdi:
'Kocam Hakan ile alışveriş bir kabus. Annemle alışverişe çıktığımda başlıyor, 'orası kısa, burası şöyle' demeye. Hakikaten bir ihtiyacım olduğunda, dükkana girip alıp çıkıyorum. Kafamı dağıtmak için alışveriş yapıyorum. Kendimi ödüllendirmek için yapıyorum. Ben Gülfem olarak bir sürü alışveriş şapkam var.'
Şunu ekliyor: 'Domatesi hala seçerek alıyorum.'
Internet alışverişi için de şunları söylüyor:
'Internet'ten hiç elbise almadım ama spor malzemesi, topuklu ayakkabı aldım. 6 yaşındaki kızımın her şeyini internet'ten alıyoruz.'
Yerim bitti, anlatacaklarım bitmedi. Önümüzdeki günlerde devam edelim, internet alışverişine. Bugünün ve dahası yarının alışveriş tarzına.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...