• $15,5891
  • €16,2682
  • 905.142
  • 2417.37
31 Ağustos 2012 Cuma

Wikikrasi rejimi geliyor, yeşil dünya yaklaşıyor

WikiLeaks belgeleriyle ifşa edilen 'gizli dünya', Arap Baharı ile 'diktatörlerinin' sonunun gelmesiyle 'çevreci' bir dünya arasında nasıl bağlantı mı kurulur?
Almanya merkezli 'sürdürülebilir toplum, çevre ve iklim' konularında araştırmalar yapan Wuppertal Enstitüsü'nden Cheryl Hicks 2050 yılı için kaleme aldığı 'senaryo'da okudum, bağlantıyı.
Pek sevdiğim ekonomi ile hayatı 'yeşil iş-yeşil yaşam'da birleştiren EkoIQ dergisi sayesinde senaryonun detaylarını öğrenebildim.
Senaryoya göre, 2015 yılında Avrupa'da 'Yeni Yeşil Sözleşme' imzalanacak. Bu anlaşma sayesinde, Çin, yeni temiz kaynaklara daha çok yatırım yapacak. Bu arada siyasetçiler, mevcut global krizden çıkışın 'yeni sürdürülebilir ekonomi'de olduğunu nihayet görecekler. Devletler, verimsiz teknolojilere yönelik sübvansiyonları kesecek: Bu kesintiler nedeniyle 2019, 2020 yıllarında büyük bir işsizlik ve dolayısıyla toplumsal huzursuzluk yaşanacak ama birkaç yıl içinde durum toparlanacak.
2021 yılından itibaren hükümetlerin desteğiyle şirketler ekolojik ar-ge çalışmalarına hız verecek. Yeni Yeşil Sözleşme sayesinde 'temiz teknoloji' yatırımları hız kazanacak.
WikiLeaks ve Arap Baharı ile 'tadılan' hesap sorma kabiliyeti artacak bu sayede 'radikal' bir şeffaflık dönemine girilecek. Bu Yeşil Sözleşme'nin açtığı yol ile de Avrupa'da bu sefer 'eko endüstriyel devrimi' olacak.
Organik üretiminin artmasıyla da bireyler beslenme düzenlerini hem rasyonel hem de hesaplı hale getirebilecek.
Senaryoda WikiLeaks ve yönetim biçimi kelimeleri birleştirilip, Wikikrasi rejiminden de söz ediliyor.

Bilgisayar soracak: Bugün ne öğrenmek istersin
Cheryl Hicks'in '2050 yılı senaryosu'nda 'sürekli yeni şeyler öğrenmeye açık bir jenerasyonun geldiği'ne vurgu yapılıyor ve şöyle deniliyor:
'Yerleşik eğitim adı verilen sistemde öğrenciler her an istedikleri materyale anında ulaşabilecek. O kadar ki bilgisayarınız size 'bugün ne öğrenmek istersin' diye soracak'
Wikikrasi'nin 'özgür ruhlu' yurttaşları da daha çok gündemde olacak. İklim Değişikliği'ne karşı tedbir almak için uzlaşmayan siyasetçi ve şirketlere yönelik boykot ve protesto eylemleri artacak.
2015 yılından itibaren bu duyarlı yurttaşlar 'eko endüstriyel devrimi'ne uygun tüketim biçimine örgütlü olarak geçecekler. Örnek mi? Bu gruplar sadece elektrikli araba kullanacak, enerji verimliliği kriterlerine uymayan hiçbir ürünü tüketmeyecek.
Sonuçta 2010'lu yılların sonlarına doğru, Avrupa'da liderler sürdürülebilir yaklaşımları içselleştirmiş olacak.
Böyle bir dünyada yaşamayı istemez misiniz!

Polonyalı veliler eylem yaptı, kazandı
Türk eşiyle İstanbul'da yaşayan ama memleketi Polonya ile de bağını koparmayan bir arkadaşım, taze haberlerle döndü Türkiye'ye.
'Polonya'da ilköğretimin 5 yaşında başlaması için hükümet iki yıl önce karar almıştı. Veliler o kadar çok eylem yaptı ki hükümet geri çekmek zorunda kaldı. Tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla bu yıl ilk defa uygulamaya geçilecek. 5 yaşındaki çocuklar için okullar hazırlandı. Dahası ikili müfredat başlayacak. 5 yaşında yeni okula başlayanlar için yeni eğitim müfredatı ve diğerleri için de eski müfredat uygulanacak.'
Şunu da ekledi: 'Polonya'daki arkadaşlarıma Türkiye'deki eğitim reformu tartışmalarını anlattım. Çok şaşırdılar. 'Nasıl veliler sokağa çıkmadı mı? Tepki göstermiyor mu?' diye soruyorlar.'

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz