• $13,6562
  • €15,2329
  • 788.691
  • 2006.79
6 Eylül 2014 Cumartesi

Vestel cep telefonunda babayiğit oldu

Türkiye’nin henüz yerli otomobil markası olmadı ama akıllı telefonda dünya devleri Iphone, Samsung’a rakip olmak üzere Vestel Venus 22 Eylül’de satışa çıkıyor.

Vestel öncelikli olarak Türk tüketicisini hedeflese de Türk malı akıllı cep telefonunun kamuoyuna duyurusunu, Berlin’de dünyanın en büyük elektronik fuarı IFA’da yapıyor. Ne de olsa bir sonraki hedef Türk malı telefonu Avrupa’da satmak.
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan “Çok heyecanlıyız” diyor ve ekliyor:
“Aslında 2.5 yıldır üzerinde çalışıyoruz. 1.5 milimetrelik incelik için 1 yıl kaybettik. En sonunda içimize sindi.”
Yerli üretim akıllı telefonun faydası mı?
Malum, ekonominin bir önceki bakanı Zafer Çağlayan’ın söylemiyle moda oldu: Enerji ithalatından vazgeçemeyeceğiz ama enerji hariç dış ticaret açığına neden olan tüketim mallarını Türkiye mümkün olduğu kadar üretmeli.
Turan Erdoğan, “Cari açığın yüzde 11’i cep telefonundan geliyor. Enerji hariç cari açığa neden olan kalemlerde yüksek teknolojinin oranı yüzde 90. Vestel Venus ile asıl babayiğitliği biz yaptık” diyor.
Peki Vestel’in Venus’ü ne kadar yerli?
Turan Erdoğan anlatıyor:
“Dokunmatik sistemi, plastik enjeksiyonu, arka aydınlatma, ışık filtreleme, son montaj, paketlemesine kadar yerli üretim. Aslında Ankara’da ilgili bakanlıklarla görüşmelerimizde tartışma konumuz da bu yerlilik kavramı, nedir yerlilik oranı? Telefonun fabrika çıkış fiyatının yüzde 52’si Türk üretimi. Önemli olan da kaç kişiye iş yaratıldı, ne kadar vergi ödendiğine göre yerlilik oranının tespiti yapılmalı. Üçüncü yılın sonunda 3 milyon adet üretmek için 4 bin 75 kişi istihdam edeceğiz. Bunun 275’i beyaz yakalı, 300’ü de ar-ge mühendisi olmalı. Türkiye ar-ge’yi daha fazla teşvik etmeli.”

Vestel pil de üretecek

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan Türkiye’de pil üretilmediğine de dikkat çekiyor ve ekliyor:
“Bakanımız Ali Babacan da vurguluyor artık ekonomi inşaat sektöründen sanayiye kaymalı. Evet, kesinlikle doğru. Türkiye’de pil üretilmiyor. Biz şimdi bir yerli, bir yabancı firma ile görüşüyoruz, alım garantisi vererek, Türkiye’de pil üretilmesini istiyoruz. Biz de ortak olacağız.”
Bir de şunları: “Manisa’daki ar-ge ekibimiz elektrikli arabaların şarj sistemi üzerine de çalışıyor, bir de giyilebilir teknoloji üzerine.”

Picasso’nun 1 dakikada resim yapması gibi

Ünlüdür, bir kadın Picasso’dan resim yapmasını istiyor. Bir dakikalık çizim sonrası Picasso 500 dolar talep ediyor. Kadın da “Bir dakikalık emeğin için mi 500 dolar istiyorsun?” diyerek tepki gösteriyor. Picasso da cevabını veriyor:
“Hayır bir ömür artı bir dakika için.”
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan Picasso’nun verdiği hayat dersini anlatıp, şunları söylüyor: “Tüplü televizyondan sonra LCD üretmeseydik bugünlere gelemezdik. Önce televizyon ürettik, sonra akıllı televizyon, tablet, akıllı tahta ve şimdi de akıllı telefon. Dijital devrimin iki ana unsuru var. Taşınabilirlik ve bağlanabilirlik. Cep telefonu iki unsuru da karşılıyor. Dijital devrimin hızını yakalayamayan elektronik firması kaybolur. Dünyada hiçbir elektronik cihazın pazarı, akıllı telefon kadar büyümüyor.”

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı