• $15,9401
  • €16,8822
  • 945.275
  • 2372.35
29 Ekim 2012 Pazartesi

Ümit Boyner: Siyasetle ilgim yok diye diye dilimde tüy bitti

Dün şok etkisi yaratan haberi CHP Ardahan milletvekili Ensar Ögüt'ten geldi. Habertürk'te yer alan haberde Ensar Ögüt, CHP'nin Ümit Boyner'i alternatif cumhurbaşkanı adayları arasında değerlendirdiklerini açıklıyordu.
Bir hafta önce Ayvalık Cunda'daki evinde eşi Cem Boyner ile birlikte bizleri ağırlayan Ümit Boyner, 'şafak saydığını' söylüyordu. Bu sütunlarda da yer aldı, sözleri.
TÜSİAD yönetim kurulu başkanlığından ocak ayında ayrılacak ve siyasetçilerin gündeminden çıkacak, özellikle Başbakan Erdoğan'ın, hükümetin ikide birde fırçalarından kurtulacak.
CHP milletvekilinin sözlerini okur okumaz Ümit Boyner'e mesaj geçtim: 'Hayırdır?'
Yanıt hemen geldi:
'Birazdan twitter'da 'niyetim yok' diyeceğim. Siyasetle ilgim yok diye diye dilimde tüy bitti!'
Elbette yakın geçmişi bilenler eşi Cem Boyner ile Yeni Demokrasi Hareketi'nin kurucuları arasında olduğunu hatırlar. Bir dönem siyasetle epey ilgiliydi. Farklı bir tarz, farklı bir söylemle maalesef ki Türk seçmeninin ilgisine mazhar olamadı YDH.
Artık konjonktür de farklı, Türkiye de farklı.
Tek lider, tek patron partilerle ilgisi olmayacaktır her halde Ümit Boyner'in.
Yoksa politikaya ilgisiz değil. Aksi olsa twitter'da daha dün, ölüm orucundaki 700'ü aşkın insan için şu yorumları vardı:
'Duyarsız kalmak imkansız. Çözüm için sıkılmış yumruğunu açmaya direnen, kayıtsız kalmayı seçen siyasetçilerimize de, grevlere göz yuman hatta teşvik edenlere de seslenmek lazım. Ölüm değil, hayattır kutsal olan. Bayramların bayram olabilmesi için yaşama, yaşama hakkına sahip çıkmak zorundayız.'
Twitter'da bugüne kadar hiç mesaj yazmadım, anlık da takip etmiyorum. Israrla takipçisi olduğum üç kişi var: Behzat Ç. Erdal Beşikçioğlu ve Ümit Boyner.
Üçü de 'aykırı, cesur.'
Aksi olsa Avrupa Birliği, Türkiye'de tu kaka edilirken, Nobel Barış Ödülü'nün verilmesiyle bile dalga geçilirken, Ümit Boyner şunları yazmazdı:
'AB'nin Nobel Barış Ödülü'nü almasını, bizlere demokrasi ve insan haklarının önemini hatırlatması açısından önemli buluyorum. Bu ödülün bizlere son 10 yıl içinde AB adayı bir ülke olarak kazandıklarımıza sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatmasını da umuyorum. AB projesinin bizim için hala en önemli siyasi proje olması gerektiğine inanıyorum.'
Laf aramızda Ümit Boyner'in benim ülkemde cumhurbaşkanı olmasını istemez miyim? Tabii ki bir dönem Tansu Çiller için söylendiği gibi akıllı, sarışın ve güzel kadın nitelendirmeleri de yetmez Ümit Boyner'e. Duyarlı, demokrat, insan haklarına saygılı olduğu için isterdim.

Güzel memleketimin insanları
Gündemin en azından ekonomi ve iş dünyası gündeminin tatilini fırsat bilip küçük köyümdeyim. Adatepe, tatilini geçirenlerin yanı sıra günübirlik gelenlerle dolup taşıyor.
Köyden biri anlattı gecenin üçü uyanmış, sokakta üç genç adam geziniyor. Yanlış anlaşılmasın, büyük kentlerde normal de, köyde tuhaftır gecenin bir yarısı üç yabancı. Hırsız mıydılar dedim, alkollüler miydi?
'Dur abla dinle' dedi. Bu üç genç adam demiş ki, 'Valla bize bu köyde kimse yaşamıyor, hayaletler var dediler. Biz de hayaletleri görmeye geldik.'
İnanmamış soran, jandarmaya haber vermiş. Köyün çıkışında jandarma sorgulamış. Yemin billah edip hayalet peşinde olduklarını bir kez daha itiraf etmişler!
Köyü gezmeye gelenlerden maalesef ki izinsiz, destursuz kapıyı açıp giriverenler oluyor. Taş evlerde yaşam olduğuna ihtimal vermiyorlar ya da hepimizi 'açık müzenin' mankenleri sanıyorlar. Yan komşumun da başına geldi, tanığım. Özür faslından sonra komşunun gazetesine gözü takıldı, davetsiz misafirin. 'Abi okuma bunu böyle ulu orta:' Niye? 'Silivri doldu, taştı.'
Hey güzel ülkemin güzel insanları dedim. Bir günde iki olay fazla geldi bünyeme.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak