• $17,964
  • €18,2671
  • 1027.14
  • 2857.18
15 Nisan 2011 Cuma

Ümit Boyner ile hem ağladık hem 'Nar taneleri'ni konuştuk

Zaten hayatım bana verilmiş bir ceza diye düşünürdüm. Bir de toplum beni iterek cezalandırırsa, nereye gidebilirim. Kendimden kaçsam toplum cezalandıracak, toplumdan kaçsam ben kendime cezayım.
Yok, şimdi böyle düşünmüyorum. Çok güzel sözler duydum, bu projede. Bazen güzel sözler duymak bile güzel hayaller kurmaya yeter.'
Bir 'nar tanesinin' bu sözleri okunduğunda gözlerimden yaşlar dökülmeye başladı. Göz göze geldik, Ümit Boyner de ağlıyor. Kafasını öne eğdi, yaşları silmeye çalışıyor.
Erkek patronlar kulübü TÜSİAD'ın az sayıdaki kadın üyelerinden Ümit Boyner, başkanlık koltuğunda 'çetin ceviz' olarak görevini ifa ediyor. Konu, Boyner Grubu adına 2009 yılında başlattıkları sosyal sorumluluk projesi 'Nar taneleri' oldu mu, kadın duyarlılığını bir kenara bırakmak mümkün olmuyor.
Yetiştirme yurtlarında yetişmiş 18-24 yaş arası genç kadınlara el uzatıyor Boyner, bu projeyle.
Yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınlar, kadın oldukları için, yoksul oldukları için, genç oldukları için, yetiştirme yurdunda yetiştikleri için 'katmerli ayrımcılık' yaşıyorlar.
Maalesef ki toplumda, yetiştirme yurdunda yaşayan genç kadın veya genç erkeklere yönelik ne çalışır ne eş olur imajı var. Bunda yılardır süregelen fuhuş, uyuşturucu haberlerinde medyanın kantarın topuzunu kaçırmasının ve yurtları genel olarak karalayacak haber yapmasının etkisi büyük.
Onlar katmerli ayrımcılık ile daha ilkokul sıralarında tanışıyorlar. Sınıfta adreslerini söyledikleri anda bakışlar değişiyor. İş mülakatlarında da keza öyle.

Hayata tutunma eğitimi
NAR taneleri projesiyle, yetiştirme yurtlarında yetişen 18-24 yaş arası genç kadınların 'ekonomik güç' elde etmeleri hedefleniyor. İş arama becerisi kazanmaları, iş gücü piyasasına katılmaları için 'mentorları' rehberliğinde eğitimden geçiyorlar.
Eğitimlerinin, iş gücü piyasasının taleplerini karşılayamaması büyük eksiklik ancak 'Nar taneleri' projesinde çok daha önemli bir eksikliğe çare aranıyor: Kişisel gelişim.
Mesleki eğitimin iç dünya ile bütünlük kazanmaması halinde başarılı olması mümkün değil.
Sosyolojik değerlendirmeyi yapan Nihan Bozok'un verdiği başlıklardan aktarayım:
'Yetiştirme yurdunda yetişen genç kadınlar özgüven, ilişkilerde güven sorunu yaşıyor. Değersizlik, korunmasızlık, duygusal açlık, geçmiş ile hesaplaşmasını tamamlayamadığı için geleceğini geçmişinin gölgesinde kurması gibi sorunlar yaşıyor. Dahası farklı mesafelerde ilişki kuramadığı, iş hayatının gerekliliği olan profesyonel ilişkide bile sevgi faktörünü ön plana alması nedeniyle iş hayatında da sıkıntı yaşıyor.'
Ümit Boyner'in kendi projesini bir kez daha dinlerken duygusallaşmasının nedeni de bu. Bu yıl itibarıyla 120 genç kadına el uzatılmış olacak.
Her biri bir denizyıldızı.
İçlerinden birinin 'Bize, yurt çocuklarına karşı tolerans azdır dışarıdakilerin ama siz çok sabırlıydınız ve gönüllüydünüz, sıcaktınız' sözleri bile 'Nar taneleri' projesinin anlamını ortaya koyuyor.
Bir de rakam vereyim: 2009 yılında 'Nar taneleri' projesine dahil olan genç kadınların yüzde 82'si istihdama katılmış, yüzde 15'i eğitimine devam ediyormuş.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü