• $16,3283
  • €17,4132
  • 974.308
  • 2394.93
17 Ekim 2012 Çarşamba

TÜYAP, 24 Daçkalı öğrencinin hamisi oldu

Tepebaşı'ndan Büyükçekmece'ye taşındıktan sonra TÜYAP'a hiç gitmemiştim. Yolundan geçiyor olmak, içerideki dünyayı fark etmeye yetmiyormuş. Dün, yine 'dünya' toplanmıştı TÜYAP'ta. 25. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, El Aletleri Fuarı için, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, 'Ziyaretçi sayısı 60 bine ulaşacak' diyor.
Sitemini de ekliyor:
'365 günün 280 gününde faaliz. Yılda 110 fuar düzenliyoruz. 90 ülkeden 3 milyon ziyaretçimiz var, 60 ülkeden de 15 bin katılımcımız. Dünya çapında fuarcılık yapıyoruz ama bizim medyamız pek de ilgilenmiyor.'
Şimdilik 'ana konumuza dönüyoruz.'
Çocuk sahibi olanlar iyi bilir, bir çocuğun eğitim hayatı maddi-manevi büyük bir yük. Bir de, hadi açık söyleyeyim, 'travmalı çocuğu' düşünün.
Darüşşafaka'nın eğitim imkanı sunduğu küçücük yaşta baba kucağından ayrı düşen yetim çocuklara, bu yıl tüzük değişikliğiyle öksüzler de eklendi.
Dördüncü sınıftan lise sona kadar, 14'ü öksüz, 957 öğrenci eğitim görüyor.
Daha önce Darüşşafaka Spor Kulübü'nde görev yapmış, bir işadamı tanıdık geçenlerde söylüyordu: 'Darüşşafaka'ya girenler zaten seçilmiş özel, yetenekli çocuklar. İmkan verildiği takdirde her zaman, her ortamda başarılı olacak çocuklar. Niye sadece okul için yetim, fakir vurgusunu yapıyorsunuz.'
Doğru, 'hammadde iyi olunca, doğru bir süreçle sonuç da ortalamanın üstü oluyor.'
Hammadde dediğim için yanlış anlamayın, ben de Daçka'daki 'ham' maddelerden biriydim.
O yüzden Darüşşafaka 'eğitimde fırsat eşitliği' vurgusu yapıyor.
Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım da, 'Biz çocukların sadece akademik başarısıyla ilgilenmiyoruz. Kişisel ve sosyal gelişiminden de sorumlu hissediyoruz. Her zaman tek hedefimiz var, toplumun lider kadrolarına katılmalarını sağlamak' diyor.

24 öğrenciye 4.5 milyon dolar
İŞ Bankası beş yıl önce her yıl okula giren 81 öğrencinin hamiliğini üstlenmeye başlamıştı. Hamiler arasına TÜYAP da 24 öğrenciyle katıldı. TÜYAP, 12'si kız, 12'si erkek Daçkalı öğrencilerin tüm eğitim hayatı boyunca masraflarını üstlenecek.
Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, 'Son 5 yıldır bireysel ve kurumsal bağışçılarımızda büyük artış yaşadık' diye anlatıyor:
'2006'da 600 bağışçımız varken, bu yıl 10 bine ulaşıyoruz.'
Kurumsal bağışçıların başını İş Bankası çekiyor. TÜYAP'ın dışında da Doğuş Otomotiv, Garanti Bankası, HSBC, J.P Morgan, P&G, Mehmet Zorlu Eğitim Vakfı, Microsoft, Boydak Holding, Sabancı Holding yer alıyor.

Kurban bağışı
Kurban Bayramı yaklaştıkça malum televizyon ekranlarında insanların yüreğine dokunmayı özel misyon edinmiş kamu spotlarıyla, reklamlarla bağış isteniyor.
Acıma duygusunu hedef alan kimi kamu spotları açıkçası beni rahatsız ediyor. Onlara benzemek istemem. Herkesin inancına da saygımız var. Kimileri kesimsiz kurban bağışının, kesimli kurbanla bir kefeye konulamayacağına inanıyor.
Yakın geçmişe kadar Darüşşafaka da 'kesimli kurban bağışı' kabul ediyordu. Hatırlıyorum, her Kurban Bayramı'ndan sonra öğrenciler bayram eder, bol bol et yerdi. Yanlış yönetim, yetersiz gelir dönemini çok şükür ki geride bıraktı, Daçka. Artık çocuklar çok daha sağlıklı besleniyor. Yine de kesimsiz kurban bağışı yapmak isterseniz, Darüşşafaka memnuniyetle kabul eder. Geçen yıl 3 bin kişi kurban parası bağışında bulunmuştu.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada