• $13,4296
  • €15,176
  • 793.683
  • 1929.37
17 Ocak 2011 Pazartesi

TÜSİAD'da temizlikçi kadın

İstanbul Çırağan Sarayı'nda TÜSİAD'ın 'Çalışma Hayatında Kadın' Konferansı. Toplantı öncesi TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile hoş sohbet ediyoruz. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın elinde o gün, bu köşede çıkan yazım. Şiddete uğrayan, gidecek yeri olmayan kadınların yardım isteyeceği telefon hattı ile ilgili yazımdaki bölümü anlatıyor. 'Funda Hanım ALO 183'ü beraberken kontrol etti' diyor ve ekliyor: 'Acaba sorun olur mu diye düşündüm ama neyse ki yüzümüzün akıyla çıktık.'
Gülüyoruz, o sıra ürkek, tedirgin bir teyze dikkatimi çekiyor. TÜSİAD toplantılarında görmeye alışık olmadığım bir sima. Eski püskü mantosu, başörtüsü ile etrafı o da şaşkın seyrediyor.
Toplantı başlıyor, dev ekranda biraz önce dikkatimi çeken teyze. 'Çalışma Hayatında Kadın' konulu kısa filmde o da rol almış. Yüksek katlı bir binanın, üst katlarındaki bir evin camını siliyor:
Bedriye Taşkın. Mesleği: Ev hizmetlisi, evlere temizliğe gidiyor.
Filmde şunları söylüyor:
'Şehirde hayatlar çok pahalı, burada yaşamak çok zor. Buraya göç yaptığımız zaman baktık durumlar kötü oldu, çalıştım. Kocam çalıştığı zaman o para az gelirdi. Ben de çalıştığımı hep kocama veririm. Elimde avucumda bir şey kalmaz. Çok çalışıyorum. Dört tane çocuğum var. Hiç okumadım. İş bulduğum zaman çok zorluk çektim, okumam yoktu. Ne sigortam var ne de bir güvencem. Evin yükü hep benim üzerimde, iki vardiya çalışıyorum. Eve geldiğim zaman işe devam ediyorum. Saat 12'ye kadar 1'e kadar çalışıyorum, evde. Kızım okusun, iyi bir meslek sahibi olsun istiyorum.'

'Belki iş bulurum diye geldim'
BEDRİYE Taşkın'ın yanına gidiyorum. Ümraniye Çakmak Mahallesi'nde oturuyormuş. 'Her yere temizliğe gidiyorum' diyor. Kadıköy'e Ataşehir'e, Göztepe'ye.
18 yıldır temizliğe gidiyormuş.
Dört evladı var, ikisi kız. Büyük kız evli, diğer üçü yanında. Kocası kalp hastasıymış, kalp krizinden sonra çalışamaz olmuş. Evin yükü yıllarca onun üstündeymiş, şimdi oğulları da çalışıyor.
Nasıl oldu bu film işi? diye soruyorum.
Yanında ev temizliğini yaptığı birinin vasıtasıyla olduğunu anlatıyor. Oyunculuk karşılığında 200 TL almış.
Küçük kızıyla gelmiş, TÜSİAD'ın Çırağan Sarayı'ndaki toplantısına. Nedenini sordum?
'Belki iş bulurum diye düşündüm' diyor.
 Kusura bakmasınlar, toplantı öncesinde Çırağan Sarayı'nın kapısında TÜSİAD'ı protesto eden Sosyalist-Feminist Kolektif Grubu ile karşılaştırma yapacağım.
Patronlar Kulübü dediğimiz TÜSİAD, 56 yaşındaki Bedriye Taşkın'ın da sesini duyurmaya çalışıyor.
TÜSİAD, kadınların iş hayatında daha çok var olabilmesi için mücadele veriyor. Her 100 kadından sadece 22'sinin çalışıyor olmasına itiraz ediyor. Kadınların, erkeklerle eşit şartlara sahip olması için savaşıyor.
Sosyalist-Feminist Kolektif ne yapıyor?
'TÜSİAD, kadınların istihdamını istemez mi? Ucuz iş gücü, esnek çalışma daha çok sömürü' pankartı açıyor.
TÜSİAD'ın derdi salt ucuz iş gücü olsa, 'erkekler işçiler yeter', kadınlar için mücadele vermesine gerek yok ki.
Bir de şu pankart: 'Kadın işçiler tuvaletteyken saat tutan patronlar TÜSİAD üyesi değil mi?'
İnsaf diyorum. Protesto edelim de protesto edilmesi gerekeni.
Söyleyecek sözleri varsa, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in yanlarına gidip davet ettiği gibi, TÜSİAD'ın Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu ile toplantı yapsınlar.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....