• $13,5065
  • €15,3281
  • 798.242
  • 2011.16
1 Ağustos 2011 Pazartesi

TÜSİAD'a damat Haluk Dinçer

Ümit Boyner malum, Cem Boyner'in deyişiyle 'şafak sayıyor' TÜSİAD başkanlığından ayrılmak için. TÜSİAD'da 'birinci kuşak sanayiciler' hariç Halis Komili dışında iki dönem (4 yıl) başkanlığı tamamlayan yok. İkinci kez seçilenler bile başkanlığının yarısında ayrılıveriyor.
TÜSİAD üyesi tanıdıklarıma soruyorum: Kim başkan olacak?
Kime sorsam aynı yanıtı veriyor: 'Kimse başkanlığa hevesli değil.'
'Zor zanaat' artık TÜSİAD'a başkan olmak. İktidarın tepkisini çekeceksiniz, azar işiteceksiniz. Yükselen sonra gerileyen dolar için bile artık 'Başbakan doları hizaya getirdi' esprisi yapılıyordu.
TÜSİAD'da başkanlık bayrak yarışı gibidir. Önceden, çok önceden belirlenir bir sonraki başkan, herkes bilir. Müstakbel olan da yönetim kurulunda hazırlanır, 'pişer.' Elbette dengeler de var, TÜSİAD başkanlığı için. Büyük ailelerin, iş dünyasının 'tecrübeli' temsilcileri sırayla bu görevi üstlenir.
Uzun zamandır, Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk'in adı geçiyordu başkanlık için. Hatta Arzuhan Doğan Yalçındağ'dan sonra bu görevi üstleneceği konuşuluyordu. Arzuhan Hanım'dan sonra bu görevi üstlenen Ümit Boyner'den bayrağı devralacağı da konuşuluyordu. Ferit Şahenk istemiyormuş.
Haluk Dinçer'in adı geçmeye başladı.
Haluk Dinçer, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı'nın eşi, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı. Damat başkan dememin nedeni de var?
Ümit Boyner'in başkan olduğu TÜSİAD genel kurulunda İbrahim Bodur kürsüye çıkıp şunları söylüyordu:
'Rahmetli Sakıp'ın yeğeni TÜSİAD'a üye olmak istediğinde bizim için alışılagelmedik bir durumdu. Bir kız çocuğu aramıza katıldı. Aydın'ın kızı çok da başarılı başkanlık yürüttü. Şimdi de Osman'ın gelini aday, eminim o da çok başarılı olacak.'
İbrahim Bey'in cümlelerini açayım: 'Kız çocuğu' dediği Güler Sabancı, Aydın dediği Aydın Doğan ve TÜSİAD'ın ilk kadın başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Osman Boyner ve gelini dediği de mevcut TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner.
Herkes tebessümle dinlemişti bu sözleri.
Seneye de artık TÜSİAD'ın ilk damadı için bir konuşma yapar mı acaba?

'TÜSİAD başkanlığı zahmetli iş'
TÜSİAD'ın TÜSİAD'ın eski başkanlarından Muharrem Hilmi Kayhan'ın kardeşi Eyüp Hilmi Kayhan'a buluştuğumuzda sordum:
'Nasıldı başkanlık sizler için?'
Muharrem Hilmi Kayhan, TÜSİAD başkanı olunca Söktaş Grubu'nda tüm sorumlulukları doğal olarak kardeşi üstlenmiş.
'Çok zahmetli iş' diyor ve ekliyor:
'Büyük masraf, hem maddi hem de zaman masrafı. Muharrem haftada dört gün İstanbul-fabrika arası gidip geliyordu. İki saat işin başında kalıp, tekrar TÜSİAD için koşturuyordu.'
Maddi masraf ne mi?
TÜSİAD başkanları zırhlı araç, koruma, ulaşım ve hatta özel uçak masrafını cebinden karşılıyor.

Roth, Aziz Yıldırım'ı ziyaret etsin
ADALET Bakanı Sadullah Ergin, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth'un Silivri'de tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık'ı ziyaretine izin verilmediği iddiaları için 'hiçbir ülkede isteyenin elini kolunu sallayarak istediği yeri ziyaret edemeyeceğini' söylemiş.
Fenerbahçeliler alınmasın lütfen. Dikkat ediyorum, Aziz Yıldırım için 'içerisi' kabul yeri gibi. Kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, eş dost hastanede, hapishanede ziyaret halinde.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 'Sayın Roth'un şahsına özel bir uygulama söz konusu olmamıştır' demiş, 'Gerekli başvurularda bulunsaydı ve prosedür için bekleseydi görüşebilirdi de' diye eklemiş.
Bu sözleri temel alarak söylüyorum. Aziz Yıldırım'ı da kimse ziyaret etmesin de demiyorum. Biz gazeteciler ne yapsak acaba? Ahmet ve Nedim'i ziyaret için aylık program mı yapsak?

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı