• $7,4513
  • €9,0629
  • 444.162
  • 1562.81
18 Mayıs 2011 Çarşamba

TÜSİAD eleştirilere gülmeyi de biliyor

TÜSİAD'ın Tepebaşı'ndaki tarihi binası, hemen komşusu TRT'nin 'modern mimari'  adına bezenmiş bol mavileri arasında kaybolmuş gibi durur. Binanın içi de tarih anlatır. Geçenlerde Genel Yayın Yönetmenimiz İsmail Küçükkaya ile birlikte Ümit Boyner ile sohbete gittiğimizde fark ettim, üçüncü kattaki 'zenginliği'.
Üçüncü kat yönetim katı, büyük duvarda TÜSİAD'ın eski başkanlarının fotoğrafları karşılar sizi. Hemen yanındaki küçük duvarı gördüğüm anda gülmeye başladım. TÜSİAD lehinde-aleyhinde bugüne kadar basında yer almış karikatürler çerçevelenmiş, duvara asılmış. Birkaçını size aktarmak için fotoğrafını çektim.
TÜSİAD, 'patronlar kulübü' denilse de 'entelektüel çalışmalar' yapan, siyasal, sosyal, hukuksal ve elbette ekonomik vizyon önermeyi görev edinmiş bir örgüt. Kurumsal olarak da 'empati, eleştiri-özeleştiri, farlı düşüncelere saygı' kavramlarını sık kullanır.
Bu kavramları sadece başkalarına 'tavsiye' olsun diye kullanmadıkları belli, kendi kendileriyle eğlenmesini de biliyorlar.

Çevreciler Japonya Başbakanı'nı getirsin
BAŞBAKAN Erdoğan 'çevreci' söylemlerden hoşlanmıyor, malum. Ona göre, 'HES'lere PES' diyen birkaç kendini bilmez, ottan, ağaçtan başka hiçbir şeye değer vermeyen 'tipler'. Zaten 'O zaman evimizde de tüp gaz kullanmayalım'a indirgenince söylem, tehlikeye dikkat çekmek mümkün olmuyor.
Japonya Başbakanı'nın sözlerini okuyunca aklıma geldi. Nasreddin Hoca'nın 'Bana doktor değil, çatıdan daha önce düşmüş olanı getirin' de olduğu gibi ana fikir aynı. Ne diyor Japonya Başbakanı? 'Nükleerden ders aldık' diyor.
Başka? '2030'a kadar çevreci ve yeşil enerjiye yöneleceğiz. Yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen, güneş, biyo yakıt, rüzgar gibi çevreci, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerjiye yöneleceğiz.' Çevreciler bir kampanya düzenlese, katkıda bulunacak çok insan çıkar. Japonya Başbakanı davet edilse Türkiye'ye, anlatsa damdan düşen olarak...

"foto.20110517232148.jpg"

<p>Hiçbir şey ortaya koyamayan, alternatif üretemeyen muhalefetin işi ve gücünün yalan söyleyerek se

'Muhalefet yalan, algı ve manipülasyonla oy devşirmeye çalışıyor'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Engelli ve yaşlılara aşı uygulanmaya başladı

Gediz Deltası'nda kış kuşları kayıt altına alınıyor