• $8,4034
  • €9,977
  • 488.994
  • 1408.81
9 Ekim 2014 Perşembe

Turquality ağır ama güzel şartlar koyuyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan dün Orta Vadeli Ekonomik Programı açıklarken, son dönemde gelişmekte olan ekonomilerin büyüme hızında yavaşlama vurgusunu yapıyor, gelecek 10 yıldaki büyüme hızının, geçmiş 10 yıldaki hızdan daha düşük olacağını belirtiyordu.

Türkiye’nin büyümesi gerekiyor ve en önemli kalemimizde ihracat.
Nitekim orta vadeli ekonomik programdaki, iyimser tahminlerden biri ihracatta. Bu yıl ihracatın 160.5 milyar dolar, 2013’te 173 milyar dolar, 2016’da 187.4 milyar dolar, 2017’de de 203.4 milyar dolar olması hedefleniyor.
Her ne kadar kimileri etkinliğini sorgulayama devam etse de ihracatta Turquality sistemi, doğru sonuçlar vermeye devam ediyor.
Turquality, Türkiye’nin yükte hafif pahada ağır ihracat için katma değeri yüksek, marka, tasarım ürünlere yönelmesinde en doğru enstrümanlardan biri.
Geçenlerde sohbetimizde, Erkunt Traktör’ün sahibi Zeynep Erkunt Armağan anlatıyordu:
“Turquality ağır ama güzel şartlar koyuyor. 25 ülkeye ihracat yapıyorduk. Diyor ki 25 ülkeye ihracat yapmayacaksın. Pazarda yüzde bilmem kaçın altında olduğun ülkeleri ele, daha çok ihracat yaptıklarında derinleş. Biz de ihracat yaptığımız ülke sayısını küçülttük, 16’ya düşürdük. O ülkelerde istatistiklerde diğerleri kalemi altında değiliz de pazar 11’incisi, pazar 9’uncusuyuz, yukarıya doğru gidiyoruz. Turquality’nin politikası doğru ve bizim yönetim şeklimizi değiştirdi. Arkadaşlarım da satışları artırıp, bulunduğumuz ülkede bilinen marka olmak için çaba gösteriyorlar.”

Cizreli El Cezeri’nin tanıtımını yapacak

Türk insanının teknolojiyle ilgisi henüz maalesef çoğunlukla tüketmek üzerine kurulu ama bu topraklarda yıllar önce teknolojiyi üreten de vardı. Dünyada robot teknolojisinin atasını icat eden, Leonardo da Vinci’ye de ilham verdiği düşünülen El Cezeri.
El Cezeri’nin memleketi Cizre’de mağaza açan Teknosa’nın Genel Müdürü Mehmet Necil Oyman anlattı:
“Cizre’deki mağaza öncesi bölgeyi tanımak için araştırma yaptığımızda öğrendik ki, 1136 yılında El Cezeri’nin insan eli değmeden birçok kuvvet gerektiren ürünü, mekanik yapıyla kurmuş bugünün robotların ilk adımını atmış. Yaptığı saatler, sulama metotları ve diğer çalışmaları Leonardo da Vinci’ye de ilham olmuş. Aslında bu topraklar 12’nci yüzyılda teknolojiyle tanışmış.”
Tam adı Ebû’l İz İbni İsmail İbniRezzaz El Cezerî, Cizre'nin Tor mahallesinde dünyaya gelmiş ve lakabını yaşadığı yerden almış. Fizik ve mekanik alanlarına yoğunlaşmış, onlarca buluşa imza atmış. Batı literatüründe milattan önce 300 yıllarında Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapıldığı belirtiliyor ama aslında, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt El-Cezeri'ye ait.
Çalışmaları maalesef ki günümüze ulaşmamış, 15 kopyadan 10’u Avrupa’nın farklı müzelerinde, neyse ki 5’i Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde.
Teknosa Genel Müdürü Mehmet Necil Oyman, “El Cezeri’yi bir kitap haline getirip ölümsüzleştirmek istedik. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak Türkiye’de belki bilmediğimiz başka insanlar, belki bugün hala teknoloji üreten potansiyel var bunu ortaya çıkarmak için bir çalışma grubu oluşturduk” diye anlatıyor.
Teknosa, Türkiye’nin mucitlerini bir kitapta toplayarak, tanıtımını yapmak için yola çıktı bile.

<p>Türkiye'deki yangın felaketi devam ederken Yunanistan'ın, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye haz

Komşu yine boş konuştu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor