• $9,2856
  • €10,7614
  • 526.998
  • 1409.56
26 Nisan 2013 Cuma

Türkler mutlu olsun diye babayiğit çıkar mı?

Başbakan Erdoğan'ın 'çıksın bir babayiğit' ile başlayan Türk markası otomobilde tartışmanın iki ana başlığı var. Bu iki başlık birbirine karışmış durumda.
Birincisi, cari açığın panzehri, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın sözlerinden aktarayım:
"Otomotivde her 100 doların 56'sı yerli üretimden sağlanıyor, 44'ü ithal. Türkiye'deki üreticiler motor yaptığında 56 dolarlık yerli üretime 14 puan katkı geliyor ve 70 dolara yükseliyor. Aktarma organları yerlileştirildiğinde de pay yüzde 80'e çıkıyor."
Yerli motor ve yerli aktarma organı üretimi talebine itiraz edecek olan var mı?
Ancak konu 'yerli markaya' gelince iş karmaşıklaşıyor.
Sıfırdan marka yaratmak, o markanın fabrikasını, bayi ağını, satış sonrası bakım hizmet ağını kurmak gerekiyor.
Fiat adına üretim yapan Tofaş ile Ford'un patronu Mustafa Koç diyor ki, "Yerli otomobil, ticari intihar olur."
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da diyor ki, "Biz bir arzumuzu dile getirdik. Yapmazlarsa Türkiye batmaz, yaparlarsa da Türkiye ihya olmaz. Yerli markanın psikolojik boyutu var."
Londra'da Kahve Dünyası'nda masalara kurulduk enfes Türk çikolatalarını yerken, Türk kahvesini yudumlarken, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile yerli markayı konuşuyoruz.
Yanlış anlaşılmasın Kahve Dünyası'nın başarısını yadsımıyorum. Londra'nın merkezinde dükkan açmak ve İngiliz müşterilerin ilgisine mazhar olmak büyük bir başarı. Ne var ki masalardaki İngilizlerle konuşuyorum, çoğu Kahve Dünyası'nın Türk markası olduğunun bile farkında değil.

Yüksek teknolojik üretim
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan "Türkiye yerli otomobil üretebilecek kapasiteye, yetkinliğe sahip. Geriye ne kalıyor? Cesur olmak" diyor.
O sırada masada bulunan, Ford Otomotiv'in Genel Müdürü Haydar Yenigün ile Tofaş'ın Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Eroldu, yanıt vermeye çalışıyor ama muhtemelen 'konumları' itibariyle en azından biz gazetecilerle sohbetlerine göre daha 'çekingen' davranıyor. Ölçek ekonomisinden söz etmiyorlar.
Hükümete yakın gazeteciler dahi, 'korkak' yorumunu yaparken, biz birkaç kişi "Niye otomobil? Yüksek teknolojik üretimi desteklemek lazım" diyoruz.
Bakan Çağlayan biraz sinirleniyor: "Siz benim söylediklerimi anlamıyorsunuz galiba. Teşvik paketini de okumamışsınız" diyor.
Teşvik Paketi'ni bilen biri olarak, artık "Tam da bu. Yüksek teknolojik üretim için 'psikolojik' destek verilmeli" demiyorum artık.
Bakan Çağlayan da "Türk malı helikopter de olsun, uçak da olsun" diyor.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi