• $17,94
  • €18,2457
  • 1023.59
  • 2913.3
15 Haziran 2014 Pazar

Türkiye'de üretim avantajlı niye Çin'den ithal edeyim!

Damat, Tween, D'S markalarının sahibi Süleyman Orakçıoğlu: Giresun’daki fabrikamız yetersiz kaldı, yeni fabrika yine Giresun’da üç ay içinde faaliyete geçecek. Çalışan sayımız 2 bin, yıl sonunda 2 bin 450 olacak.

En son Soma'daki maden kazasından sonra yaşadım, hayatını yitirenler için üzülürüm de, en çok yetim kalan çocuklara yüreğim kan ağlar. “Ah be çocuğum” derim, “Hoş geldin yetim ordusuna, keşke gelmeseydin.” Cemal Süreya’nın şiiri aklıma gelir: “Sizin hiç babanız öldü mü? Benim bir kere öldü, kör oldum.”
Bugün babalar günü. Damat, Tween, D’S markalarının sahibi Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’nu bugün konuk seçmemin nedeni elbette markalarıyla dünyada kat ettiği başarıları, gençlere ‘ben yaptım, siz de başarabilirsiniz’ mesajı ama daha da önemlisi 1 Haziran’dan beri Damat-Tween mağazalarında kesilen her faturanın 5 lirasının Darüşşafaka Cemiyeti’ne gidecek olması. Bağışlanacak para elbette çok büyük sıfırlı değil ama önemli olan kampanyanın yetim çocuklarına en iyi eğitim hizmetini veren Darüşşafaka’ya yönelik babalar gününde dikkat çekiyor olması.

CANIMIZI SIKMAYALIM

Aylardır çok az güzel haber aldık, moral durumumuz maalesef pek de parlak değil. Sizinle bugün yeni yatırımı, üretimi konuşuyoruz. Nasıl görüyorsunuz gidişatı?
Ülkemizin enerjisine, dinamizmine, geleceğine inanıyorum ve güveniyorum. Ne zaman büyümeyle ilgili dikkat çekici bir boyuta gelsek, mutlaka bizim başka boyutta bir şeylerle uğraşmamız için bir takım engeller çıkarılıyor. Canımızı sıkmayalım. Zaman zaman bu sorunlar olacak. Bu ülkenin insanları olarak yaşanılanlar bizleri birbirimize daha da kenetlemeli. Doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde gerçekten çok güzel bir ülkede yaşıyoruz.

İKİNCİ FABRİKA DA GİRESUN'A

Giresun’da yeni fabrika yatırımına nasıl karar verdiniz, ne zaman faaliyete geçiyor?
Uzakdoğu’dan ürün ithal eden bir marka değiliz. Çünkü ülkemizdeki üretim kalitesi, standartların çok daha üstünde. Giresun’daki mevcut fabrikamızda gömlek ve takım elbise bir aradaydı. Kapasite açısından yetmiyor, gömlek ve takım elbise üretimini ikiye ayırıp, yeni bir fabrika yapıyoruz. Gelecek üç ay içinde de üretime başlayacak.

Başka yerde fabrikanız yok değil mi?
Giresun’da başka fabrika var mı diye sorarsanız, bir elin parmakları kadar. Çay ve fındık fabrikalarını saymazsanız, Giresun’da bir çorap fabrikası var. Samsun’da birkaç üretim tesisi. Onun dışında bildiğim yok. Fabrikamızda 600 kişi çalışıyor, yeni fabrika ile 950’ye çıkacak. Grup bünyesinde de 2 bin kişi var, yılsonunda 2 bin 450’ye çıkacak.

Uzakdoğu'dan, Çin’den ithalat yapmam iddiası ömür boyu sürecek mi iddia mı?
Türkiye’de hammaddesi olmayan, üretimi olmayan ürünlerde ithalat tabii ki yapılır. Güçlü olduğumuz üretim kalitemizle rekabet avantajına sahip olduğumuz ürünlerde ithalata, da Uzakdoğu’da üretime de ihtiyaç yok.

Dünyada marka olan birçok şirket rekabetçi koşullar için Çin’de üretim yapıyor.
Bir sürüsü de Türkiye’de üretim yaptırıyor. Türkiye’de fiyat tutturamadıkları zaman, Çin’de üretim yaptırıyorlar. Basic segmentte değiliz, katma değeri yüksek kaliteli ürün yapıyoruz. Katma değeri yüksek, kaliteli üretimden İtalya bile çıkmadı. Demek ki en az 5-10 yıl daha avantaj var. Ben burada ürettiğim ürünün de her türlü üretim öncesi, üretim sonrası ve satış sonrası sorumluluğunu üstleniyorum. Sadece Çin değil dünyanın her hangi bir yerinde üretim yaptırdığınızda, ürünlerde sorun çıktığında bunun muhatabını bulmak, müşterinize anlatmak kolay değil. Kendi ülkemde üretim yaptığımda her türlü üretim şifresine sahibim, hatanın nerede olduğunu kolaylıkla çözebiliyorsunuz.

İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR YIL OLACAK

10 yılda çalışan sayınız 5 kat artmış, epey yüksek bir oran. Bu yıl da 450 kişiye ek istihdam yaratacağınızı söylüyorsunuz. Bu sene perakende için nasıl geçecek?
Yılın ilk iki ayı çok zordu. Mart’ta toparlanma başladı, nisan ve mayıs aylarından da memnunuz, hedeflerimizi gerçekleştirdik. İnişli, çıkışlı bir yıl olacağını da gösteriyor. Ancak yüzde 4’ün üzerinde büyümenin olacağını düşünüyoruz, biz de yüzde 20 büyüme hedefliyoruz.

İnişli çıkışlı derken, adrenalini bol bir yıl mı, keyifli bir yıl mı?
Çok avantajımız var. Moral bozmamak lazım. 2014 kolay bir yıl değil ama çevre ülkelerle karşılaştırıldığımızda biz çoğu konuda çok daha iyi konumdayız.Artılarımız çok. Cari açık azalıyor, ihracat artıyor, bizim sektörde markalarımızın dünyada iş yapma becerisini kazanmış olması, çevre ülkelerde birçok Türk markasının yapılanması büyük avantajlar bunlar.

DÜNYA MARKASI OLMAK HEM ÇOK ZOR HEM ÇOK KOLAY

Rusya’da şu an yeni bir yapılanma içindeyiz, şirketi kurduk, bir yıl pazar araştırmasına girdik, Moskova’daki 93 AVM ile kontağa geçtik. Sıradan bir markanın yüzüne bile bakmazlar, randevu bile vermezler. İnanın Moskava'da şu anda en iyi iş yapan 3 AVM’nin yöneticisi bizi biliyor, bizi bile şaşırttı. Hatta biri geçen hafta pazarlık için Türkiye’ye geldiğinde İstinyePark’taki mağazamızdan 29 parça ürün aldı. Bugün D’S ve Tween markalarıyla yakın coğrafyada her yerde varız, 40 ülkede mağazamız var. Bilinen bir marka olmak tabii ki kolay olmadı. Marka olmanın kriteri bence en başta saygınlık. İkinci sırada da yaygınlık geliyor.

BABASINA HEDİYE ALAN DAÇKA'YA DESTEK OLACAK

Kimileri bu babalar günü için ‘Soma’daki yetim çocuklar için tüketmeyelim alışveriş yapmayalım’ çağrısında bulundu, siz ise alışveriş ile çok da güzel bir kampanyaya imza attınız. Bu ülkede her daim yetimler vardır ve 1863’ten beri de yetim çocuklara kol kanat geren, ortaokul birden, liseyi bitirinceye kadar yatılı eğitim imkanı veren ve hatta üniversite eğitiminde de burs imkanı sağlayan Darüşşafaka’ya gelir kapısı açtınız.
İşbirliğimizde beşinci yılımız. Yıllar boyu sürmesi için de el sıkıştık. 150 yıldır eğitim şemsiyesi altında çocukların her türlü sorumluluğunu alan ve aslında model olan bir kurum. Amacımız kamuoyunda bir farkındalık yaratmak. Türkiye’de duyarlı olan birçok kurumun da Darüşşafaka’ya katkıda bulunması için bir çaba bu. Bizim için de anlamlı oldu, çünkü babalar gününün olduğu haziran ayı aynı zamanda alışveriş, iş temposunun en yüksek olduğu bir ay. Her fatura için 5 lirayı topladık, çeki gelecek ay Darüşşafaka Cemiyeti'ne takdim edeceğiz.

GENÇLER MORALLİ OLURSA ÜLKE DE MORALLİ DEMEK

8 yılda 701 bin kişinin iş başvurusunda bulunmasını Türkiye açısından değerlendirelim. 701 bin çok büyük bir rakam, Türkiye’nin dinamizmi açısından ne anlatıyor?
İki açıdan bakıyorum. Gençlere iş konusunda fırsat yaratmak lazım. 20 yaş ortalaması olan bu ülkede, gençlerin de işe ihtiyacı var. Onların işinin olması moralli olması, onların moralli olması da ülkenin moralli olması demek. En fazla çalışmak istenilen firma ve marka algısı bizim açımızdan da çok sevindirici.

701 BİN İŞ BAŞVURUSU GELDİ

Çalışma Bakanlığı'ndan en iyi istihdam, kariyernet'ten de iş başvurularına en iyi geri dönüş sağlayan şirket olarak insana saygı ödülü almışsınız. Nedir bu insana saygı ödülü?
İnsan kaynaklarının o kadar çok ödülü var ki. En fazla iş başvurusu alan grubuz. 8 yılda 701 bin kişi iş başvurusunda bulundu. İş başvurusunda bulunan herkese de insan kaynaklarımız cevap veriyor, bu insana saygıdır. İş hayatında şu var, siz çalışanınıza ne kadar destek verirseniz, karşılığını da alırsınız.

İşsiz insan zaten sıkıntıdadır, bir de iş görüşmesine gittiğinde genelde hak ettiği saygınlığı görmez. 701 bin kişiye tek tek geri dönme nasıl oluyor. Patron talimatı mı var, yoksa yeni yönetim bilimlerinden birini mi uyguluyorsunuz?
Bu aslında marka için en büyük PR. Markayla ilgili pozitif algı konusunda bundan daha büyük fırsat yok. Sonuçta birebir iletişime geçiyorsunuz.

Süleyman Orakçıoğlu'nun arkasındaki canlı manken aslında Almanya'dan damatlık almaya gelmiş bir Alman. Poz vermesi için rica ettim, karşılığında kuşak ve papyonu hediye edildi.

BEN YAPTIM SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Yılbaşından beri 15 üniversiteye girişimcilik başlığında söyleşi için gittim. Gençlerin gelecekle ilgili kaygıları var. Ben de işe başladığımda herhangi bir destek yoktu, ben de hazır bir işin içinde kendimi bulamadım. “Ben yaptım, siz de yapabilirsiniz, ben başardım siz de başarabilirsiniz” diyorum.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar