• $15,8917
  • €16,8218
  • 941.744
  • 2377.34
5 Ekim 2011 Çarşamba

Türkiye yeni AGİT'i kursun

Mevcut Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı-AGİT'ten söz etmiyorum. Dış politikayla da ilgili, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde taahhüt işi olan bir işadamı ile sohbetimizde, bu düşünceyi savundu. Türkiye'nin öncülük edeceği 'Arap Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nı öneriyordu, işadamı.
Aslında bu oluşumu TÜSİAD da gündeme getirmişti, geçen ağustos ayında. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner şunu söylüyordu:
'Bölge ülkelerinin tarihlerini yeniden yazamayız, siyasetin akışını kontrol altına alamayız ama Avrupa'da olan fakat Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da olmayan demokratikleşmeyi, istikrarı, barışı destekleyen, Avrupa Konseyi, AGİT gibi yapıların kurulması için siyasi inisiyatifler geliştirebiliriz. Sorunların değil çözümlerin parçası olabiliriz.'
Gündem yoğun daha doğrusu Türkiye'nin gündeminde hayati öneme sahip bir dolu madde olunca, konular da derinlemesine ele alınamıyor.
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in savundukları da bir kenara bırakıldı, kısaca hatırlatayım:
'Henüz hiçbir ülkenin demokratikleştiğini söylememiz mümkün değil, ama umuyoruz değişim demokratikleşme, özgürleşme ve siyasi anlamda liberalleşme yolunda olacak.
Ancak bu son derece sancılı bir süreç. İnsani, siyasi ve ekonomik maliyeti çok yüksek. Sokaklarda insanlar ölüyor, hapishanelerde işkence görüyor, özgürlükler pek çok yerde daha da fazla kısıtlanıyor.
Her ne kadar bu değişim dışarıdan bakanlarca 'bahar' metaforu ile tanımlandıysa da, bölgeye kara bir kışın gelmesi de mümkün. Bu yüzden değişim sürecinin iyi yönetilmesi, demokrasiye geçişin mümkün olduğunca kansız ve zararsız olması gerekiyor. Bu değişimin uluslararası işbirliği gerektirdiği çok açık.'

Fatma Şahin'e mektup var<
Okuyucu Başak Balçık, 'Kadına dair sorunlara duyarlılığınızı fark ederek, böyle bir maili yollamak istedim' diye söze başlamış. Satırları Başak Hanım'a bırakıyorum:
'Türkiye'de az sayıda üniversitede olan Kadın Çalışmaları gibi bir yüksek lisans bölümü var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın sorununa çözüm getirmek istiyorsa, bizim gibi kendini bu işe adamış gençlere ihtiyacı vardır. İktisat, işletme, maliye gibi bölümlere kontenjan açarak, psikoloji, sosyoloji, sosyal çalışmalar bölümlerini, kadın çalışmaları, insan hakları yüksek lisans bölümlerini es geçerek gerekli olanı yapamamaktadır.
Kadın ve hukuk, sinemada kadın, beden politikaları, çalışma yaşamında kadın, mekan ve cinsiyet, psikanaliz, din ve kadın, medya ve kadın gibi birçok ders başlığımız var ve gerçekten bu işe seve seve emek veriyoruz.
Ben 25 yaşında bir genç olarak, Ankara Üniversitesi kadın çalışmaları bölümünde tezli yüksek lisans öğrencisiyim. Başka bir devlet kurumunda memurum, zaten işim var, derdim iş değil. Ama neden seve seve meseleye tüm yönleriyle yaklaşabileceğim bu kurumda çalışmayayım.
Fatma Şahin'e de benzer içerikli bir mail attım ancak cevap alamadım, belki siz bir şekilde bu konuyu bir yerlere iletebilirsiniz, şimdiden çok teşekkürler.'

2 bin fidanlık 'maraton'
Birleşmiş Milletler, bu yılı 'uluslararası orman yılı' ilan etti ama biz Türklerin malum otla, börtü, böcekle alakası yok. Elbette yeşili seviyoruz ama genelde plastik olanları. Aksi geçerli olsaydı, çirkin beton binaları dip dibe inşa edip, aralarına da plastik ağaçları koymazdık. Ya da devlet politikası halinde enerji üreteceğiz diye doğa katliamı yapmazdık.
Allah'tan birileri doğaya ilişkin duyarlılığı artırmak için çalışıyor.
Ünlü 'Koşan Adam'ımız yeni bir kampanyaya imza attı.
Kemal Özdemir, 26 Eylül-2 Ekim arasında TEMA için 'Likya Yolu'nda koştu.
Likya Yolu, dünyada en zorlu parkurlar arasına girmeye aday. Bugüne kadar Türkiye'yi birçok uluslararası yarışmada temsil eden Kemal Özdemir de, 'ultra maraton'da, 6 günde 240 kilometre koşarken, TEMA adına çölleşme ve erozyonla mücadeleye dikkat çekti, fidan bağışı çağrısında bulundu. Başarılı da oldu, www.likyayoluultramaratonu.com internet sitesine girenler 2 bin fidan bağışında bulunmuş.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister