• $15,8962
  • €16,7936
  • 939.346
  • 2380.29
2 Şubat 2011 Çarşamba

Türkiye, Cezayir'den bir gemisini kurtaramadı

Konu, Cumhurbaşkanı Gül'e, Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na iletileli bir yıl oluyor. Cezayir, Türk balıkçısının gemisine haksız yere el koydu, sahiplerini milyonlarca euroluk maddi ve hapis cezasıyla yargılıyor. Arada bir celsede hapis ve para cezasını lütfen düşürüyor ama sonuç değişmiyor. Diplomatik ricalara rağmen, mahkeme neredeyse ikinci yılını doldurmak üzere.

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman'ın ortağı olduğu Akua Group şirketinden Hasan Şerefoğlu, Mustafa Aydeniz, Erol Bülbül, Kamil Bayrakçı, Birol Serter, Zafer Serter kaçakçılıktan, kaçak avcılıktan suçlu bulundu, 4.5 milyon euro para,  üçer yıl da hapis cezasına çarptırıldı. Sonra Cezayir, hapis cezasını 2 yıla indirdi.
Hasan Şerefoğlu eskiden 'kaptanın seyir defteri' gibi duruşma günlüğünü gönderiyordu, o da yıldı anlaşılan. İki yıldır ben ve Fatih Altaylı gelişmeleri köşelerimizden duyurmaya çalışıyoruz.

Cezayir Türkiye'nin Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Dışişleri Bakanına, Büyükelçisine kulak asmıyor, biz gazetecileri mi dinleyecek?

Cezayir'de ne oldu?
HASAN Şerefoğlu'dan konuyu bir kez daha aktarayım:

 '2009 yılı için Cezayirli balıkçılarla çok önceden anlaşma yapmıştık. Büyükelçimizle beraber Balıkçılık Bakanlığı Genel Sekreteri'ni (Türkiye'deki müsteşarın muadili) ziyarete gittik. 'Cezayirli balıkçıları tamamen serbest bıraktıklarını, denizde isteyen balıkçının istediği firmaya, yakalayacağı balığı serbestçe verebileceğini' söyledi.
Ertesi günü anlaşmalı olduğumuz Cezayirli balıkçıya 'Türk kafeslerine balık transfer edilmesine izin verilemez' diyen bir yazı geldi.
Büyükelçimize ise genel sekreter, 'Bu yazıdan haberdar olmadığını ve bu nedenle üzgün olduğunu ve bu yazıyı yazanlar hakkında gerekeni yapacağını' söylemiş.
Ulaştırma Bakanlığı'na navigasyon izni için müracaatta bulunduk. Cezayir Ulaştırma Bakanlığı, 'Balıkçılık Bakanlığı'ndan bu iznin verilmemesi konusunda bir telefon aldıklarını ve bu nedenle izin veremeyeceklerini' belirttiler.'
Aleyhte süreç başlamış oluyor.
Bir bakanlığın müsteşarı izin veriyor, aynı bakanlıktan başkaları Türk balıkçının önüne ket vuruyor.
Söylenti şu, müsteşar ile aynı bakanlığın genel müdürü arasında husumet varmış.
Türk şirket, balıkların gümrükleme ve ihracat işlemleriyle uğraşırken,  'baskına' uğruyor.
Hasan Şerefoğlu anlatıyor:
'Bizi kaçak balık avladığımızı kabule zorladılar. Devamlı psikolojik baskı uyguladılar. Dokuz gün süren sorgulamada da Arapça olarak tutmuş oldukları kayıtları imzalattılar.'


Dev havuz hayali kurardım, İslami otel olacakmış
İSTANBUL'da İslami usulde işletilen otel açılacakmış.
Çocukluğumda her gün önünden geçerken 'dev havuz' hayali kurduğum yere.
İstanbullular bilir, Zincirlikuyu'daki bitirilmesi yılan hikayesine dönen Tat Towers'ı.
1970'lerde yerinde fabrika vardı, yanlış hatırlamıyorsam Arı Bisküvi Fabrikası. Yıkıldı, yeni inşaat için dev bir çukur açıldı. Yıllarca biriken yağmur sularının da marifetiyle dev bir havuza benziyordu. Pis yağmur sularını görmez, her gün okula gidip gelirken tertemiz, masmavi havuz olarak hayal ederdim.
Sonra Salih Tatlıcı, Tat Towers projesine başladı. O zamanlar proje İstanbul'un Türkiye'nin en yüksek kuleleri olarak adlandırılıyordu.
Projeye 1988'de start verildi ama 20 yıl inşaatı bitirilmedi. Bir falcının 'Kulelerin inşaatı bittiğinde siz de hayatınızı kaybedeceksiniz' dediği, konuşuluyordu. İş hızlandığında da Salih Tatlıcı hayatını kaybetti.
Tatlıcı Ailesi arasındaki miras kavgası yüzünden bir türlü faaliyete geçemeyen kulelere Kuveytli Altanmya International Invesment ve Aswar Joint Real Estate talip olmuş.
40 milyon dolarlık yatırımla İslami usulde işletilen otele dönüştürecekmiş.
Tat Towers ile Sheraton, Le Meridien,  Marriott, Accor gibi Batılı otel zincirleri ilgilenmişti, kısmet İslami usulde otel işletmecisineymiş.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak