• $7,451
  • €9,0628
  • 444.474
  • 1552.83
28 Eylül 2011 Çarşamba

Türk ve Çinli krallar İpek Yolu'nu kuruyor

Yavuz Çizmeci 'İpek Yolu'nu yeniden kuruyoruz' diyordu, davet için aradığında. Bir başka toplantıya söz verdiğim için epey gecikmeli vardım. Salona girdiğimde de 'Türk krallar' dikkatimi çekti. Onlarla sohbetten sıra gelmedi bir türlü 'Çinli krallar' ile konuşmaya. Ertesi gün Yavuz Çizmeci telefonda 'Çin'in en büyük 10 işadamı toplantıdaydı' diye anlattı.
Chen Feng, Çin'in büyük holdinglerinden HNA Group'un başkanı. Bu grup, Yavuz Çizmeci'nin uçak bakım kuruluşu My Technic ve kargo taşımacılık şirketi ACT Havayolları'na yakın zamanda ortak oldu.
Cheng Feng aynı zamanda Kingdom Club'ın bir üyesi. Kulübe Çin'deki iş aleminin 'kralları' üye oluyor. Amaçları, Çin ekonomisi hızla büyürken, Çinli işadamlarının da dünyaya açılmasını sağlamak. Şimdilik 32 üyeleri varmış, kulüp için 100 üye sınırı koymuşlar.
Sadece 'iş' de konuşmuyorlarmış, birlikte spor yapıp, tatile gidiyorlarmış. Türkiye'ye gelme sebepleri ise ziyaretten çok ticaret. Kingdom Club üyeleri yatırım yapmayı düşündükleri Kenya ve Mozambik başta olmak üzere Afrika kıtasına yönelik bir iş gezisi planlıyormuş.
HNA Group Başkanı Chen Feng, kulüp üyelerini Afrika yerine Türkiye gezisine ikna etmiş, 'Türkiye'de iş yapmaktan çok memnun oldum. O yüzden bu ülkeye gelirken yanımda Çin'in en büyük 10 yatırımcısını getirdim' diyor.
Cheng Feng, 'Çinli iş dünyası akla gelebilecek her şeyi üretmek istiyor' diyor. Kendisi de Yavuz Çizmeci ile ortak olmasının yanı sıra başka yatırımlar yapmak istediğini de belirtiyor.

Türkiye'nin kralları
Çırağan Sarayı'ndaki 'İpek Yolu'na Doğru Yeni Bir Adım' davetinde Akfen Holding, TAV Başkanı Hamdi Akın, Fiba Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin, Limak Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, Süzer Holding Başkanı Mustafa Süzer katılmıştı.
İpek Yolu Grubu'nda ayrıca OTI Holding Başkanı Ayhan Bektaş, Çelebi Grubu Başkanı Can Çelebioğlu ile Başkan Yardımcısı Canan Çelebioğlu, Dedeman Grubu Başkanı Murat Dedeman, ETS Grup Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Okan Holding Başkanı Bekir Okan, Limak Grubu Başkanı Nihat Özdemir, Silk and Cashmere kurucusu Ayşen Zamanpur da yer alıyor.

Sabiha Gökçen'de uçak hastanesi
Yavuz Çizmeci'nin 'uçak hastanesini' henüz inşaat halindeyken gezmiştim. Dev bir alanı göstererek Yavuz Çizmeci '2012'de dünyanın ilk 20'si arasına gireceğiz' diyordu.
Aslında Sabiha Gökçen ve çevresini 'ileri teknoloji parkı' yapmak rahmetli Turgut Özal'ın fikriydi. Ne var ki Sabiha Gökçen Havaalanı uzun yıllar sadece reklam filmleri için 'plato' görevi gördü.
Limak Grubu'nun Sabiha Gökçen Havalimanı'nın patronluğunu üstlenmesi, Yavuz Çizmeci'nin de MyTechic yatırımıyla bölge artık ileri teknoloji parkı yolunda ilerlemeye başladı.
Türk Hava Yolları'nın kendi bakım şirketi bulunuyor. Diğer havayolu şirketlerinin uçak parçalarının tamiri için Meksika'nın, Miami'nin, Hollanda'nın, İsrail'in, Pakistan'ın yolunu tuttuğunu duyduğumda çok şaşırmıştım.
Yavuz Çizmeci, MyTechnic ile 15 milyar dolarlık bölgesel pazardan pay kapma hedefinde olduklarını söylüyordu.
Bu arada hastane dememin nedeni de şu: Uçaklar günlük ve haftalık olan kısa bakıma alınıyor. Bir de ağır bakım denilen detaylı bakıma. Bu ağır bakımda uçak bir hafta ile bir ay arasında hastanede kalıyor.

<p>İstanbul Esenyurt'ta evini büyütmesine izin vermediği komşusunun akrabaları tarafından evinde döv

İstanbul'da dehşet veren görüntü: Annemi öldürüyorlar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi

İran Ordusu, Umman Denizi'nde askeri tatbikat başlattı