• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
15 Haziran 2012 Cuma

Türk Telekom e-fatura ile 100 bin ağaç dikti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek talimat verdi: Artık şehirlerarası, uluslararası kara ve deniz seyahatlerinde biletler 'kağıda' basılmayacak, e-fatura düzenlenecek. Yolculuk yapmak isteyenin bileti, e mail (elektronik posta) adresine gelecek.
Maliye, hedefine tasarrufu ve kayıt dışıyla mücadeleyi koymuş. Keşke bir de 'yeşili' korumayı ve 'yeni yeşil alanlar' yaratmayı koysaydı.
Türk Telekom'un 2008'den beri 'orman' hedefi var.
Ev, işyeri telefonlarınızın faturaları hala adresinize postalanıyor mu? Hala eski usul zarf, mektup alıyorsanız, Türk Telekom'un 'ağaçlandırma' projesinde hiç katkınız yok demektir.
Ben neredeyse projenin başladığı günden beri faturalarımı, e fatura olarak alıyorum. Merak ettim sordum Türk Telekom'a:
Türk Telekom 2008 yılından beri kağıt fatura yerine, elektronik fatura kullanan müşterileri adına Türkiye'nin dört bir yanında ağaç dikerek, e fatura ormanları projesi yürütüyor.
Hedef elbette çevre konusunda farkındalığı artırmak, Türkiye'deki yeşil alanların ve ormanların korunmasına katkı sağlamak.
2008'den beri hedef konulan 100 bin ağacın dikimi tamamlanmış.
Türk Telekom e-Fatura Ormanları'nda 19 tür ağaç türü bulunuyormuş. Çam, sarıçam, kızılçam, karaçam, fıstıkçamı, akasya, ıhlamur, meşe, akça ağaç, sedir, selvi, badem, diş budak, ladin, kestane, melem, mazı, defne, meyve ağaçları.
Proje, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı il orman ve su işleri müdürlükleri ile işbirliği içersinde yürütülüyor. Ağaçların bakımı da yine Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın ve Türk Telekom İl Müdürlükleri çalışanlarının gönüllü katkılarıyla yapılıyormuş.
Türk Telekom, tüm ısrarıma rağmen elektronik fatura hizmetinden faydalanan müşteri sayısını açıklamadı. Muhtemelen oran hala çok düşük. Yine de başarı ortada, ayda bir faturadan siz, biz hepimiz 100 bin ağaç yaratabiliyoruz.

'İşadamı paraya bakar para nerede?'
Mobilya için ara ürün üreten, Antalyalı AGT firmasının patronu ve yöneticisi Mehmet Semih Söylemez'in 'Duygusal Sermaye' kitabını yazmıştım. O kadar çok mail geldi ki.
Sorulardan biri: 'Çalışanlarıyla kurduğu duygusal bağ, o çalışanlarının karnını doyuruyor mu?'
Bu sorunun yanıtını Mehmet Semih Söylemez, sohbetimiz esnasında vermişti:
'Diğer fabrika sahipleri bize kızıyor, ücret skalasını yükseltiyoruz diye. Antalya Organize Sanayi'deki en yüksek ücret bizde.'
AGT'nin isteyen çalışanına psikolog ve aile danışmanı hizmeti verdiğini yazmıştım.
Aslında dahası da var:
'Bizde fazla mesai yok. İş varsa, diğer vardiya devralır. Mesaisi dolunca gidecek eşiyle, ailesiyle vakit geçirecek. Yıllık izinler de tam kullanılır. İzin yapacak ki, dinlesin, enerji toplasın. Bizde 'yoğun olmak' ayıp bir kelime. Bu tüm yöneticiler için geçerli. Biri yoğunum diyorsa, demek ki işi doğru delege etmiyor' diye anlatıyor. Mehmet Semih Söylemez, psikolog ve gelişim uzmanı Doğan Cüceloğlu'nun 'İşadamı paraya bakar. Para nerede?' dediğini hatırlatıyor.
AGT para da kazanıyor. Son 10 yılda ihracatını 40 bin dolardan 68 milyon dolara çıkarmış. İhracatı, üretimin yarısı.
Mehmet Semih Söylemez şunu da ekliyor:
'Bir toplantıda bana bir işadamı sormuştu, suiistimal etmiyorlar mı? Yanıtım çok net: Hayır kimse suiistimal etmiyor.'
Belki de daha önce da yazdığım şu cümlede gizli başarının sırrı:
'Biz çalışanlarımızın sadece alın terini istemiyoruz, gönlünü koymasını istiyoruz.'
İnsanlar bir işe gönlünü koydu mu, ne suiistimal olur ne de sıkıntı.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''