• $15,8723
  • €16,8243
  • 939.223
  • 2393.61
10 Aralık 2012 Pazartesi

Türk insanı 'gark etmeye' alışmış

Başlıkta ayıp olmasın, sevimsiz kaçmasın diye 'geğirmek' kelimesini kullanmadım, 3.5 yaşındaki yeğenimin tanımlamasını aldım. Türkiye'nin en eski markalarından, bu yıl 100'üncü yılını kutlayan Uludağ'ın dördüncü kuşak temsilcisiyle buluşmuşken, biz Türklerin maden suyu tüketme alışkanlığını sorayım dedim.
Yemek sırasında Avrupalı maden suyu içer. Biz Türkler ise aşırı yemek sonrası rahatlamak için tercih ederiz. Bir ahbabım çocuğuna, 9 aylıkken maden suyu içirtmeye başlamıştı, bizim de tuhafımıza gitmişti. Meğer en doğru işi yapmış.
Niye mi?
Ömer Kızıl anlattı:
'Maden suyunun iki temel özelliği var. İçinde zengin mineral ve doğal karbondioksit olacak. Zengin mineral çok faydalı. İki çocuğum da maden suyuna alışkın. Bir restorana gittiğimizde benimkiler maden suyu istediğinde garsonlar şaşırıyor.'
Gelelim 'gark etme' konusuna:
'Türk insanı yumuşak içimli su sever. Bizdeki suların sertlik derecesi 2 ila 4 arası. Avrupa, 7-8 derece. Avrupa'daki maden suyu da, bizdeki kadar zengin mineralli değil, 20-25 derece. Bizde ise 40-60 derece.'
Bizde su ne kadar yumuşaksa, maden suyu o kadar sert. Avrupa'da ise, ikisi de birbirine yakın. Mideyi rahatlatan da fazla karbondioksit.  
Biz bu sohbeti yaparken, bir yandan makarnamı yiyor bir yandan da hafif içimli maden suyumu yudumluyordum. Türkiye'de de, artık yemekte rahatça içebileceğiniz, insanı mahcup etmeyen yumuşak içimli maden suları var artık.

İnovasyon sihirli değnek
Yenilikçilik, yeni bir şey yaratmak demek ille de 'Zihni Sinir' gibi mucitlik yapmak değil. Ömer Kızıl, '2002'de meyve aromalı maden suyu üretmemizle birlikte pazar şenlendi' diye anlatıyor.
Bugün Türkiye'de doğal maden suyu pazarı yıllık 240 milyon litre. Meyveli maden suyu pazarı ise 190 milyon litre. Dahası, her yıl sade maden suyu pazarı yüzde 5 büyürken, meyveli maden suyu pazarı yüzde 25 büyüyormuş.
Önce meyve aromalı maden suyu 'tüketime' girdi, sonra meyve sulu olanları. Yumuşak içimli maden suları da var. Uludağ'ın yumuşak içimli maden suyu 'premium'um şişesini, Dice Kayek'in yaratıcısı Ayşe-Ece Ege kardeşler tasarladı.

Frutti, Irak'ta jenerik ürün
Ömer Kızıl, 'Uludağ gazozunu Türk nerede varsa, orada satıyorduk' diye başlıyor söze. Meyve aromalı maden suyu Frutti ise Ortadoğu pazarını fethe çıkmış.
Frutti, Irak'ta jenerik ürün olmuş. (Hangi marka olursa olsun meyveli maden suyu Frutti diye adlandırılıyor.)
Ömer Kızıl 'Şu an sadece Mısır'da yokuz. Filistin'de pazarın en büyüğüyüz. Cezayir, Fas'ta ağırlığımız var' diyor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister