• $16,6237
  • €17,3161
  • 967.47
  • 2386.75
29 Haziran 2012 Cuma

Turizm müsteşarı: Kemer'e üzülüyorum

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 'gözetiminde', turizmde söz sahibi tüm örgütlerin altına imzasını altığı 'Turizm Meclisi' için, Müsteşar Özgür Özaslan, 'Meslek hayatımın en anlamlı günlerinden biri' diyor.
Özgür Özaslan'ın meslekte, dolayısıyla Turizm Bakanlığı'nda bu yıl, 30'uncu yılı.
Türkiye'nin turizm tarihi ile meslek tarihi örtüşüyor.
Bakanlığa müfettiş yardımcısı olarak girmesiyle, Türkiye'nin turizmde önünü açan 'Teşvik Kanunu'nun yürürlüğe konulması hemen hemen aynı günlere denk düşüyor.
'Yabancı tur operatörlerinin randevu vermediği yılları yaşadık' diyor.
O yıllar çok çok geride kaldı.
Dünya Turizm Örgütü 'parlak yıldız' olarak Türkiye'yi işaret ediyor.
Türk turizminin iyilerini biliyoruz, acaba Özgür Özaslan kişisel tarihine baktığında ve dolayısıyla Türk turizminin tarihine baktığında hangi yanlışını görüyor?
'Her ülke yanlış yaptı' diyerek söze başlıyor ve devam ediyor:
'Türkiye aslında turizme geç girmenin avantajlarını yaşadı, başkalarının hatalarından ders çıkardı, aynı yanlışlara düşmedi. Hayıflandığım, üzüldüğüm konu var tabii ki. Yeni kapasite belirlenmesi ile yatırımda ilk planlamanın üstüne çıkılması. Yapılaşma kalitesi şişme gösterdi. Özellikle Kemer bölgesinde.'
Şu var ki, Türk turizm sektörü İspanya gibi 'kötü örneklerden' ders çıkarmakla kalmıyor, kendi hatalarında da özeleştiri yapması biliyor. Belki de bu yüzden turizm, bakanı, bürokratı ve sektörüyle birlikte gelecek vaat etmeye devam ediyor.

Dünya Ticaret Örgütü'nün Türkiye ilgisi
Turizm Meclisi'nin hayata geçirilmesi nedeniyle bir araya geldiğimizde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Dünya bize işaret ediyor' diyor.
Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai'nin ilgisi de, göğsünü kabartıyor:
'Katılmamış olsam da Dünya Turizm Genel Sekreteri her toplantıda bizi özel paragraf yapıyor, eğer toplantıya katılmışsam zaten anons ediyor ve Türkiye ile ilgili daha uzun konuşma yapıyor.'
Şunu da ekliyor Bakan Ertuğrul Günay:
'Turizmde dünya Türkiye'nin farkında da, Türkiye çok değil. Ekonominin başka alanları daha çok gündemde.'
Turizm Meclisi'nin kurulmasının önemli bir nedeni de bu. Sektörün birliği ile sesi çok daha fazla çıkacak. Aslında hak ettiği kadar çıkacak.
Bakan Ertuğrul Günay şunları da söylüyor:
'TİM'in (ihracatçıların meclisi) varlığı, çalışmaları, ihracatı sürekli gündemde tutuyor. Oysa turizm ülkemize daha net döviz kazandıran bir sektör. Bu sektördeki örgütler zaman zaman açıklamalar yapsa da, turizmin sesi, ihracat kadar duyulmuyor. Türkiye Turizm Meclisi bu eksikliği tamamlayacak'

Dünya Turizm Örgütü'nün paragrafı
Ertuğrul Günay'ın dikkat çektiği Dünya Turizm Örgütü'nün paragrafında Türkiye vurgusu:
'2010 yılına göre, 2011'de en çok turist çeken 10 destinasyonda değişiklik olmadı. Türkiye hariç. Türkiye 2010'da  27 milyon turist ile İngiltere'nin ardından yedinci sıradaydı. 2011'de 29.3 milyon turist sayısıyla İngiltere'nin önüne geçti ve altıncı sıraya yerleşti.'
İlk 10'da Fransa (79.5 milyon turist), ABD (62.3 milyon), Çin (57.6 milyon) İspanya (56.7 milyon), İtalya (46.1 milyon) Türkiye (29.3 milyon), İngiltere (29.2 milyon), Almanya (28.4 milyon), Malezya (24.7 milyon), Meksika (23.4 milyon) yer alıyor.

İşsizliğin de panzehiri
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 'İhracatçı, ihracat yapıyor ama aynı zamanda ithalat da yapıyor. Net getirisine baktığımızda turizmde cari açık yok' diyerek, karşılaştırma yapıyor.
İşsizlik mayıs ayında düşüyor. Bunda önemli etken turizm. Çünkü turizm tesisleri sezon açılışını yapıyor. Turizm domates satışı, taksiye geliri, restoran hizmetiyle bir bütün.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...