• $7,4184
  • €9,035
  • 442.558
  • 1542.45
16 Mayıs 2011 Pazartesi

Turizm gelirimiz bir hesapla 4 milyar $ arttı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu'nun Genel Sekreteri Taleb Rifai İstanbul'daydı, Boğaz kenarındaki Feriye'de buluştuk, sohbet ediyoruz: 'Böyle bir muhteşem güzellik yok' diyor.
Demedim tabii ki, 'Bu güzelliğe sahip çıkamadık, kendimize yeni Boğaz'lar yaratıyoruz.'
Türkiye'nin turizmdeki başarısından da övgüyle söz ediyor, Genel Sekreter. 'Geçen yıl 28 milyon turist ile dünyada 7. sıradasınız. Turist sayısını en çok artıran ikinci ülkesiniz.'
Türkiye'den önce sıralamada Fransa, ABD, Çin, İspanya, İtalya ve İngiltere var. Çin turist sayısını en çok artıran ülke oldu, İspanya'nın önüne geçti.
'Listeye dikkat edin, Çin ve Türkiye hariç diğer ülkeler zaten hep sıralamada var olanlar. İki ülke son 10 yılda büyük yol katetti.'
Ekliyor:
'2011 Türkiye için daha da iyi olacak. İlk çeyrekte turist sayısında büyüme yüzde 15 dolayında.'
'Türkiye turist sayısını artırıyor ama gelirinde sorun var' diyorum.
'20 milyar dolar çok iyi bir rakam' karşılığını veriyor.
'Turist başına gelirimiz düşük' diyorum.
'700 dolar iyi bir rakam. Evet ABD'de, Fransa'da turist başına gelir daha yüksek ama Fas, Tunus'ta da 300 dolar.'
Şunu da söylüyor:
'Aslında dünyada turizm geliri hesaplaması bir süredir tartışılıyor, gerçek harcamayı yansıtmadığı söyleniyor.'
Ve haber cümlesi:
'Bakan Ertuğrul Günay ile birlikteydim. O da aynı sıkıntıdan bahsetti. Aslında turizm gelir 24 milyar dolar civarında diyor.'
2010 turizm gelirimiz nasıl oldu da 4 milyar dolar yükseliyor?
Turist başına turizm geliri hesaplanırken, öncelikle beyan baz alınıyor, otel ücreti, tur operatörünün geliriyle hesaplama yapılıyor.
Kayıt dışı rakamlar ise hesaplanamıyor. Misal turistin restoranda ödediği, aldığı halının, mücevherin parası, taksi masrafını hesaplamak çok zor.

Arkeoloji Müzesi'nde 'çanak çömlek' sergisi
İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 'İmparatorlar İstanbul'da: Hitit'ten Osmanlı'ya' sergisinin açılış töreni vardı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın açılış töreninden epey önce gittim ki rahat rahat gezebileyim. Resmi açılıştan bir gün önce olmasına rağmen, bazı turistler de müzeye gelmiş, geziyor, hayranlıkla inceliyorlar 'çanak-çömlekleri.'
Sergi Hitit İmparatorluğu'ndan başlıyor Osmanlı'ya kadar geliyor. Bakanlığın 14, Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı iki müzeden 210 eser sergileniyor. 16 müzenin eserlerini bir arada görmek 'kültür severler' için büyük bir 'şans' olacaktır.
Sergide elbette sadece 'çanak-çömlekler' yok. 'Son yılların en önemli arkeolojik buluntularından, Burdur'a bağlı Sagalossos antik kentinde ortaya çıkarılan Hadrianus ve Marcus Aurelius heykellerine ait kolossal boyutta baş, bacak ve ayak parçaları serginin en çarpıcı eserleridir' deniliyor.

Ümran Beba'dan başarılı kadın olmanın sırrı
Ümran Beba, PepsiCo Asya Pasifik Bölge Başkanlığı'na geçen yıl mart ayında getirilmişti, Hong Kong'da yaşıyor. Çin ve Hindistan hariç, Asya'daki ülkeler ile Avustralya, Yeni Zelanda onun sorumluluğunda. Fortune dergisi onu  'dünyanın en güçlü kadınlar listesinde 23. sırada' göstermişti. Financial Times da 'geleceğin liderleri-zirvedeki 50 kadından' biri olarak seçmişti.
Geçenlerde buluşmamızda iş hayatında kadınlar için başarının 5 maddelik sırrını söyledi.
'Bir kadının başarılı olabilmesi için
1-
Kendine güven olacak.
2-Ebeveynlerin ufku olacak.
3-Eşinin desteği olacak.
4-Çalıştığı işyerinin kadınların önünün açılması konusunda destek politikaları olacak.
5-Ülkesinin kültürel engeli olmayacak.'

<div><br></div><p><br></p>

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı açıkladı... İstanbul'a kar yağacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ocak 2021)

Doğada yaptığı yemeklerle kentleri tanıtıyor