• $9,5022
  • €11,0506
  • 548.708
  • 1519.25
27 Ocak 2014 Pazartesi

Tüketici olarak istemezken, üretici olarak istiyorum

Dolar, euro değer kazandıkça vatandaşın aklında tek soru var: Doğalgaza zam gelecek mi? Enerjide büyük atağa geçen STFA'nın İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi ile enerji şirketi Enerya'nın Genel Müdürü Aslan Uzun ile sohbetimizde 'doğalgaz' da konumuzdu.
Aslan Uzun, "Bir tüketici olarak tabii ki ben de zam gelsin istemiyorum. Sonuçta evimin masrafı artacak. Ancak enerji şirketinin yöneticisi olarak da doğalgazın fiyatının artması gerektiğini savunuyorum" diyor.
Aslan Uzun kendinden örnek veriyor: "11 ilde doğalgaz dağıtımı yapan bu şirkete geçen yıl mayısta geldim o zaman dolar 1.82 liraydı, bugün 2.30 sınırında doğalgaz fiyatı hala aynı." (Aslan Uzun ile sohbetimizden sonra da dolar yükselişini sürdürdü, cuma gününü 2.33'ten kapattı.)
Mehmet Ali Neyzi de doğalgazda sübvansiyonun devam ettiğini ve bundan tüm enerji sektörünün olumsuz etkilendiğini söylüyor ki doğru. Ancak bu sübvansiyon vatandaşın yararına oldu. En azından şu soğuk günlerde 'zamsız' ısınıyoruz.

Bir ay süper bir ay normal benzin gibi
Doğalgaza en son Ekim 2012'de yüzde 9.8 oranında zam yapılmıştı. Ancak dikkatimi çekti doğalgaz faturalarında birim fiyatı her ay değişiyor. Ocak 2013'te birim fiyatı 0.08558'di. Bu ay 0.08665.
Aslan Uzun, "O zam değil, enerjinin ısıtma değeri ile ilgili çok teknik bir hesaplama, cüzi değişiklik olur. Havalar sıcak olduğunda genleşir, soğuk olduğunda da daralır. Burada kalori eşitlenir. Arabanıza bir ay süper benzin, bir ay normal benzin almanız gibi" diye anlattı.

Zammı sormaktan yorulmadık
Enerji Bakanı Taner Yıldız ısrarla "Doğalgaza zam yok" diyor. Meslektaşlarımız da Bakan Yıldız'ı buldukları her yerde soruyorlar: Zam var mı?
Bir basın mensubunun iki-üç gün önce, "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek BOTAŞ'ın maliyetin altında gaz satmasını bütçe açıklarının en önemli nedenlerinden biri olarak gösterdi, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz" şeklindeki sorusuna Bakan Yıldız, "Zam mı istiyorsunuz" yanıtını verdi.
Önceki gün bir daha soruldu: "Kur artışının ardından enerji fiyatları üzerinde yeni bir değerlendirme yapıldı mı?"
Bakan Taner Yıldız yine yanıt verdi:
"Türkiye'deki kur hareketleri enerji sektörü üzerinde olumsuz bir tesir yapmaktadır. Kurun, ekonomi üzerindeki tesirlerini Sayın Babacan ve ilgili bakanlarımız anlattılar. Bunun ekonomide bir krize dönüşmesi sözkonusu değildir. Bunu ilgili arkadaşlarımız gayet iyi yönetmektedirler. Ancak enerjideki maliyetlerimizin yükselmesi de önemli bir gerçektir"
Aklın yolu bir. Biliyoruz ki, Bakan Yıldız'ın dediği gibi, "Biz petrol ve doğalgazı dövizle alıp TL ile satan bir ülkeyiz."
Gazetecilerin sorduğu soru, sokaktaki herkesin dilinde. Herkes de biliyor ki kurlar böyle giderse zam kaçınılmaz. Şimdilik şubat ayını da kurtardık.

'İthalat özelleşsin'
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın çok önemli bir açıklaması var: "Enerji kaynağını sadece taşıyan değil, aynı zamanda ona bir katma değer katan ülke olmalıyız. Öyle ki, dünya enerji fiyatları üzerinde belirleyici bir konuma gelmeyi hedeflemeliyiz" diyor.
Enerji tüketiminde dışa bağımlılığımız var malum.
STFA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi ile enerji şirketi Enerya'nınGenel Müdürü Aslan Uzunise devletin çekilmesini, doğalgazda ithalatın da serbest olması gerektiğini savunuyor, "Kim nereden getirirse getirsin" diyerek. İki yönetici doğalgazın ithalatının özel sektöre bırakılması halinde sistemin çok daha esnek bir yapıya kavuşacağını söylüyor.

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu