• $8,4627
  • €10,2838
  • 500.875
  • 1441.33
25 Aralık 2013 Çarşamba

THY’de barışın bedeli herkese 5 bin 500 lira prim oldu

Bol fırtınalı, bol kavgalı şu günlerde güzel bir şeyler de oluyor ama arada kaynayıp gidiyor. THY için Türkiye’nin en büyük ‘küresel markası’ diyoruz. Ve THY’de 15 Mayıs’tan beri devam eden grev vardı. 18 bin 600 kişinin çalıştığı şirkette 280’e yakın kişi grevde olsa da, grev grevdir. THY ile uçanlar hissetmiyordu ama Yeşilköy’deki genel müdürlüğün kapısında grev çadırı kuruluydu.
Yoğun gündem arasında Hava İş Sendikası ile THY’nin anlaşması, hak ettiği önemde yerini alamadı. Sendika internet sitesinde “Yapılan anlaşmaya göre ücretlere ilk yıl yüzde 5 + yüzde 3 oranında, takip eden yıllar içinse her altı ayda bir yüzde 3 oranında artış yapılacaktır. Enflasyonun yüzde 3’ten yüksek olması halinde fark 6 aylık dilimler halinde ücretlere yansıtılacaktır” diye üç yıllık sözleşmenin müjdesini veriyor. Özel sektörde çalışanlar iyi bilir, THY çalışanlarının aldığı zam hiç fena değil.
Zaten THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, aradığımda şunları söyledi: “Anlaşmazlığımızın nedeni ücret değildi ki. Biz sendikanın istediği oranın bir puan da üstünde vermiştik. Anlaşma sonrası her çalışana brüt 5 bin 500 lira ödüyoruz.”
“Prim mi?” diye sordum:
Gülerek, “Barışın bedeli” yanıtını verdi ve şöyle devam etti: “3 bin 500 lira maaş alan da, çok daha yüksek maaş alan da herkes bu 5 bin 500 lirayı alacak. Eşitlik olsun istedik. Artık herkesin keyfi yerinde.”

305 kişinin durumunu komisyon belirleyecek

Hava İş Sendikası ile THY arasındaki uzlaşmanın kapısını, sendikanın yönetiminin değişmesi açtı. Profesyonel sendikacı Atilay Ayçin gitti, yerine THY çalışanı olan Ali Kemal Tatlıbal başkanlık koltuğuna oturdu.
Hamdi Topçu, “Bir önceki sendika yönetimi inatlaşma halindeydi. Yeni yönetim iyi niyetle uzlaşmak istedi, biz zaten hazırdık” diyor. Sendikanın grev kararı almasının başat nedeni eylemler nedeniyle işten atılan 305 kişinin işe geri dönmesi talebinin karşılanmamasıydı.
Hamdi Topçu anlatıyor: “THY yönetiminden iki kişi, sendikadan iki kişi olmak üzere dört kişilik komisyon kurduk. Bu komisyon işten atılan 305 kişinin durumunu tek tek inceleyecek ve karara varacak. Aralarında tazminatını alıp başka işe girenler de var, eylem sırasında darp olayına karışanlar da var. Biz de uzlaşmacı bir tavır içindeyiz. Komisyonun raporu neticesine işe geri dönenler olacak.”

Laleli işi çözmüş, müşteri memnuniyeti tam

Üniversite ve gazeteciliğe başladığım Dünya gazetesi arasında mekik dokurken, Aksaray, Laleli, Sirkeci bölgesini de adım adım arşınlardım. Geçenlerde bir toplantı için yıllar sonra yolum düştüğünde, kendimi epey ‘yabancı’ hissettim, özellikle eski Doğu bloku ülke vatandaşlarının arasında. Bu insanlar niye Laleli’yi tercih ediyor sorusuna yanıtı Laleli işadamları derneği-LASİAD’ın yaptığı kamuoyu araştırması veriyor:
Alıcıların yüzde 84’ü kadın. Yüzde 80’i personel tutumundan memnun. Yarıdan fazlası fiyatları makul buluyor. Yüzde 72’si ürünleri model açısından başarılı yorumluyor. Mutlak çoğunluk otelleri beğeniyor. Daha ne olsun!

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi