• $7,3932
  • €9,0057
  • 440.569
  • 1542.45
04 Mayıs 2011 Çarşamba

TEV 'gibi' kurumlar bağışların yüzde 10'unu bile almıyor

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yönetim Kurulu Başkanvekili Adnan İğnebekçili, Genel Müdür Turgut Bozkurt'a soruyorum:
'Son yıllarda bağışlarda değişim var mı?'
'Son birkaç yıldır, 40 yıllık birikim ikiye katlandı.'
Vasiyet, gayrimenkul ve nakdi bağış alıyor TEV. Bir bağış kaynağı da cenaze çelenkleri ve mutlu gün çiçekleri.
Son günlerde televizyonda reklamlarına rast gelmişsinizdir. Bağışta bulunmuş aydınlık yüzlü insanlar, bağışa davet ediyor hayırseverleri. 
Türkiye'de bağış, zekat her türlü hayırseverliğin yıllık karşılığı 6.5-7 milyar dolar.
Başlıkta söylediğim, 'gibi'nin açılımı da şu:
'Atatürk ilkelerine bağlı, laik ve demokrat olmayı' ana felsefe edinmiş hayırsever kurumların, yıllık hayırseverlik pastasından aldığı pay yüzde 10'u bile bulmuyor.
Deniz Feneri gibi oluşumların aldığı bol sıfırlı bağışların karşısında TEV gibi kurumlara boynunu bükmek düşüyor.
TEV yöneticileri 'Son birkaç yılda bağışlar katlanarak büyüdü' dese de, hayırseverlerin toplam bağışlarından TEV'in aldığı pay yüzde 1 kadar.
TEV yöneticileri de azimlerini, motivasyonlarını kaybetmeden yeni açılımlar bulmaya çalışıyor.
Önceki gün buluştuğumuzda, TEV yöneticileri 'yeni misyonlarını' anlattı. Kız öğrenciler için yurt yapmayı ana hedefleri arasına almışlar. Diyorlar ki, 'Çağdaş Türkiye idealine katkı sağlayacak kızlarımıza sadece burs vermek yeterli olmayabiliyor. Eğitime ulaşamayan kız öğrenciler için yurtlarımız bir umut olacak.'

TEV'in Güsel ablası
Dün sabah telefonum çaldı, Güsel Bilal, 'Serdar Çaloğlu' diyor, 'Yalçın Bayer' diyor. Bir iki saniye sonra anladım konuyu, yurt dışında eğitim görecek bir bursiyer için destek arıyor. Bu arada 'abla' ikazını da yapıyor: 'Funda, TEV'i bunca yıl ihmal ettin. Artık iş başına.'
'Haklısınız ama tüm enerjimi ben Darüşşafaka'ya verdim.'
Darüşşafaka'dan mezun olup, üniversiteye başladığımda okulumdan ve TEV'den burs alıyordum. Yüksek enflasyonlu dönem karıştırabilirim, milyon muydu, yüz bin miydi hatırlamıyorum ama Darüşşafaka'dan 80, TEV'den 70 lira burs alıyordum, iyi paraydı da.
Bir önceki gün TEV Yönetim Kurulu Başkanvekili Adnan İğnebekçili, Genel Müdür Turgut Bozkurt ve TEV'in Güsel ablası Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal ile bir araya geldiğimizde öğrendim. Çimento sektörünün duayeni, sektörde bir dolu örgütün eski, mevcut başkanı Adnan İğnebekçili ve Petkim'in eski Genel Müdürü, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu eski üyesi, Özelleştirme İdaresi'nin eski başkanı Turgut Bozkurt da benim gibi Güsel Bilal'in sınavından geçmiş. TEV'den burs almaya aday öğrencilerin mülakatını Güsel Bilal yapar.
TEV, 45 yıllık tarihinde 185 bin öğrenciye burs vermiş. Güsel Bilal, 185 bin öğrencinin büyük çoğunluğunu tanıyor, dahası ileriki yıllarda da takip etmeye devam ediyor.
Zaten, '185 bin demek yanlış olur, her biri eşiyle, çocuklarıyla dev bir aileyiz. Biz sadece bursiyere burs vermiyoruz, iyi eğitim olanağıyla çocuklarının da iyi eğitim almasını sağlıyoruz' diyor.
Rahmetli Vehbi Koç da, Güsel Bilal'e 'Sen benden zenginsin, nereye gitsem senin adını duyuyorum' demiş.
TEV'in biz üç bursiyeri bir araya gelmişken, Güsel ablamızla bu anı ölümsüzleştirelim dedik.

<h3>Süper Lig'in 20. haftasında Fatih Karagümrük ve Beşiktaş karşı karşıya geldi. Maç Kara Kartal'ın

Beşiktaş-Karagümrük maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel'de NATO Genel Sekreteri ile görüştü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ocak 2021)