• $13,4767
  • €15,2645
  • 797.532
  • 1910.29
12 Eylül 2014 Cuma

Telefon evde kaldı ne yaparsınız?

Türkiye’nin ilk yerli ‘akıllı telefonu’ Venus’ü üreten ve önümüzdeki günlerde piyasaya çıkaracak olan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan anlattı:

“Kamuoyu araştırması yaptırdık. İnsanlara iki şey soruldu. Cep telefonunuzu evde unuttunuz, geri döner misiniz? Cüzdanınızı evde unuttunuz geri döner misiniz?”
Aşağıdaki satırları okumadan önce kendinizi değerlendirin lütfen. Başıma geldi, birkaç ay önce cep telefonumu evde unuttum, iki hafta önce de cüzdanımı. Cep telefonumu unuttuğum gün kolum kanadım kırılmış gibiydi, cüzdanım evde kaldığında ise gazetede veresiye kahvemi içtim, cep telefonumdan bir arkadaşımı arayıp borç isteyerek güne devam ettim, günlük konforum değişmedi.
Nitekim araştırmaya yanıt verenlerin de yüzde 80’i cep telefonu için eve geri dönüyor, yüzde 20’si ise cüzdanı için.
Turan Erdoğan da, 2015’e yönelik projeksiyonu veriyor:
“Dünya nüfusu 7.1milyar olacak. 7.3 milyar da cep telefonu.”
Dünya nüfusundan fazla cep telefonu rakamını, hayatında hiç cep telefonu görmemiş bölgelerin olduğunu göz önünde tutarak değerlendirelim.

Piramit kuralı cep telefonuna işlemiyor

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, bu yıl dünyada 1.2 milyar adet akıllı cep telefonunun satılmasının beklendiğini söylüyor ve ekliyor:
“Dünyada hiçbir elektronik cihaz pazarı akıllı telefon kadar büyümüyor.”
IOS işletim sistemi olan Iphone ile android Samsung şu an dünyada en büyük iki rakip. Malum, bu akıllı cep telefonları, ‘sıradan’ olanlara göre pahalı mı pahalı.
Dünyada hemen hemen tüm ürünlerin pazarında ucuz ürünler en çok satılır, ürün pahalandıkça satın alanların sayısı düşer. Piramit kuralı otomobil için de geçerlidir, kıyafet için de, barındığımız ev için de, ucuz ürün piramidin en altında, lüks ürün de piramidin en tepesinde yer alır.
Cep telefonu pazarında ise piramit tam tersi. Turan Erdoğan “Iphone Samsung gibi akıllı ve pahalı ürünlerin payı yüzde 65, ucuzlar yüzde 35. Bu Türkiye’ye özgü değil Avrupa’da akıllı telefonların payı yüzde 45” diyor.

Anadolu'da oturan için YHT iyi bir alternatif

Ankara’ya giderken, Yüksek Hızlı Tren’i-YHT’yi deneyelim dedik. En önemli karşılaştırma kalemimiz de YHT’nin tersi THY.
Pendik’ten binip, 4 saate yakın bir sürede Ankara’nın merkezinde iniyorsunuz.
Havalimanına İstanbul trafiğinde gidip, havalimanında bekleme süresi, uçuş, Esenboğa’dan şehre ulaşım derken geçen süre 4 saat. Avrupa yakasında oturanlar için değil ama Anadolu yakasında yaşayanlar için YHT iyi bir alternatif. Şunu da unutmamak gerekir, güzergahın tamamı YHT’ye uygun değil. O yüzden İstanbul-Eskişehir arası zaman zaman hız saatte 60 kilometreye kadar düşüyor. Yol rehabilitasyonu tamamlandığında gerçek bir yüksek hızlı trenimiz olacak.
Yolculuk konforlu ancak hizmet ve sunumda YHT’nin THY kalitesini yakalaması için daha çok çalışması gerekiyor. THY ikramda ve güler yüzlü hizmette her yıl dünyada ödülleri toplarken, YHT’ninki ikinci sınıf otobüs şirketinin hizmetine benziyor.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik yanıtlıyor</p><p><

İstanbul'da kar yağışı devam edecek mi?

Evindeki tahtalar çürüyünce fark etti! İçinden bakın ne çıktı

İstanbul kara teslim! Vatandaşlar saatlerce yolda kaldı

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi