• $9,495
  • €11,062
  • 548.591
  • 1519.25
20 Kasım 2013 Çarşamba

Taraftar aynı mağazaya bile girmiyor

Avrupa Birliği üyelik mücadelemiz Türkiye olarak gündemimizden düştü ama sağ olsun AB ‘muasır medeniyet’ hedefimizde katkılarını esirgememeye devam ediyor. AB’nin yaptığını keşke spora ‘vitrin’de destek veren şirketler yapsaydı.
Ankara’daki Anadolu Beşiktaşlılar Derneği, AB’den fon sağlamış, şiddete karşı taraftarı eğitecek. Amaç ‘çarpan etkisiyle’ daha çok taraftara ulaşıp, şiddete karşı bilinçlendirmek.
Fenerbahçeli yönetici Abdullah Kiğılı ‘sporda şiddetin sona ermesi için dört büyük kulübün taraftarları için aynı mağazalarda satış yapılmasını’ önermişti. Maalesef hayata geçirilemedi.
Neden geçirilemediğini şöyle anlatıyor:
“Galatasaraylı, Beşiktaşlı arkadaşlarla da görüştüm, onlar da bu fikri uygun buldular. Ama taraftar yan yana gelmeyi bile arzu etmiyor.”

Şiddet dönüp dolaşıp sponsoru da vuruyor

Abdullah Kiğılı, Fenerbahçe ile Galatasaray’ın son derbisinden örnek veriyor:
“Stadın tamamı Fenerbahçeli. Eskiden böyle değildi. Bizim sahamızda Galatasaraylı taraftara da yer ayrılırdı. Bugün artık rakip takımın taraftarının tekini bile alamıyoruz. Bu şekilde gitmez çünkü saha kapatmalar artmaya başladı. Hasılatın düşmesi, mağazaların, store’ların mal satamaması demek, bir de yeni vergiler gelmeye başladı. Bunlara kulüplerin dayanması mümkün değil. Gelin birlikte konuşalım, bu fanatizmden vazgeçelim. Burada medyaya büyük görevler düşüyor.”

Marmaray rahatlığı

Bedava ulaşım dönemi bitti, Marmaray da ‘normal seyrine’ girdi. Önceki gün Kazlıçeşme’den bindim, Üsküdar’da indim. Bindi-indi 10 dakika. Günün her saati trafik çilesiyle baş etmeye çalışan biz İstanbullular için inanılmaz bir kolaylık, işe yetişme derdinde olanlar için Kazlıçeşme’den Cevizlibağ’a ring seferleri var ki, insanlar iki kere bilet ödemek zorunda kalmıyor. Asya yakasıyla Avrupa yakası arasında her gün mekik dokuyan ve özellikle E5 hattında yaşayan veya çalışanlar için Marmaray’dan daha konforlu bir ulaşım yok.
Büyükşehir bir de istasyon çevresindeki otoparkları, ring seferlerinde olduğu gibi ücretsiz hale getirirse, taşıt sahipleri daha sık kullanacaktır. Bu uygulamanın köprü trafiğinin epey rahatlayacağı kesin.

2.4 milyon her türlü telkine açık ne demek?

Polis ısrarla diyor ki, “Devlet, telefon açıp para istemez.” Buna rağmen insanlar telefon sahtekârlarının tuzağına düşüp, ‘Hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor. Operasyon düzenliyoruz. Yardımcı olmazsanız siz suçlu duruma düşersiniz’ yalanına inanıyor ve kendi elleriyle paralarını teslim ediyor.
Bunca uyarıya rağmen mağdur olanların halini aklım almıyordu.
Önceki gün bizim gazetedeki haberi ‘Nasıl yani?” diye, diye şaşkınlıkla okudum. Prof. Dr. Arif Verimli, dolandırıcıların söylediklerini sorgusuz-sualsiz yerine getiren, her türlü telkine yatkın olanların nüfusun yüzde 8’i olduğunu söylüyor. Demek ki 2.4 milyon insan potansiyel mağdur. Bu insanları kabaca naif olarak değerlendirmek de mümkün değil. İçlerinde öğretmenler, şirket yöneticileri var. Telkine yatkın olanların nasıl bir ruh halinde olduğunu ben anlamadım.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu