• $8,3083
  • €10,1071
  • 488.548
  • 1444.87
27 Aralık 2013 Cuma

Siyasetle bilek güreşine girmiş bir yargı

Ortalık toz dumana karışmadan çok önce randevulaşmıştık, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Davut Kavranoğlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile. Konumuz dijital dünya ve bilgi ekonomisi olacaktı. Dijital dünyanın ‘d’sine bile giremedik.
Süleyman Soylu’ya son yaşanılanları nasıl okuduğunu soruyoruz:
“Ciddi bir bilek güreşi” diyor.
Yolsuzluk iddiaları ile ilgili yorumlarını öncelikle aktarayım:
“Kusur varsa, herkes kusurunun bedelini ödemekle mükelleftir. Tarafsız yargı karşısında öder. Ancak siyasetle bilek güreşine girmiş bir yargıyla değil.”

İtibar suikastı

Süleyman Soylu ‘bilek güreşi’ tanımına açıklık da getiriyor:
“Türkiye tarihinde de var. 80 öncesi TÜSİAD’ın Ecevit ile bilek güreşi yaşandı. Sonra Özal ile medya ve sermaye arasında yaşandı. 28 Şubat sürecinde asker, bürokrasi ve İstanbul sermayesi ile yaşandı. Tüm dünyada olağan bir durumdur aslında. Ancak belli kurallar ve koşullar altında olması lazım. Son yaşanılanlardan birey olarak da endişem var. Milleti korku koridoruna soktular. Kimin elinde, kimin kaseti var konuşuluyor. Oysa siyaset açık ve şeffaftır, kullandığı araçların hepsi meşrudur. Ancak şu an siyaseti değiştirmek ve mağlup etmek için kullanılıyor. Bir algı oluşturuluyor ve ona göre düşünme biçimi yaratılmaya çalışılıyor. Şu an itibar suikastı yaşanıyor. Galibiyet ve mağlubiyetin siyasi alanda olması lazım. Siyaset arenasının dışında yapıyorsanız, demokrasi zedeleniyor demektir.”

Bu savaş niye yaşanıyor?

Toz duman arasında ‘niye?’ sorusuna yanıt arıyoruz. Süleyman Soylu yorumluyor:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin iki temel ilkesi var, tam bağımsızlık ve egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkeleri. Tam bağımsızlığa en yakın olduğumuz zamandayız.”
Dünyada tam bağımsızlık mümkün mü?
“1920’lerin tam bağımsızlık kavramı geçerli değil. Türkiye, kendi menfaatlerine göre hareket edebilme kabiliyetini ortaya koyuyor. Ekonomimiz gelişti, özgüvenimiz arttı. Çin ile füze anlaşmamız, dışa bağımlı olduğumuz enerjide alternatifler üretiyoruz, yeni dünya merkezine yönelik hazırlıklar yapıyoruz, üçüncü havalimanı bunun somut örneği. Samsun ve Trabzon limanının cıvıl cıvıl olduğu yılları hatırlayın. İran’a ambargo kalkıyor. Doğu ve Karadeniz yeniden canlanacak. Suriye’den göç eden insanlara sağladığımız yaşam standardı ile Türkiye dünyada önemli bir örnek sergiliyor. Zihni bir değişim yaşanıyor.”

Kuru gürültü geçsin bilgi ekonomisini konuşuruz

Nihat Ergün’ün yeni kabinede yer alamamasına şaşıranlardanım, ‘sessiz sakin’ büyük işler yapıyordu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’na “Nihat beyin yürüyen programları sizce devam eder mi?” diye soruyorum. Şu yanıtı veriyor:
“Yeni bakanımız Fikri Işık ile henüz bir araya gelmedim. Onun adına konuşamam ama devlette devamlılık esastır. Sonuçta vizyonumuz 2023 hedefleri.”
Nihat Ergün döneminde uygulanan ve devamını istediği öncelikli projeyi soruyorum:
“Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri teknik ve ara eleman eksikliği. Organize sanayi bölgelerinde meslek okulları açılması programımız var” yanıtını veriyor.
Prof. Davut Kavranoğlu, ‘bilgi ekonomisine’ gönül vermiş bir isim. Zaten ayrılırken de “Şu kuru gürültü geçsin bilgi ekonomisinin önemini konuşmak için bir araya gelelim” diyor.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı