• $9,3083
  • €10,8386
  • 529.63
  • 1429.85
17 Ocak 2014 Cuma

‘Sivrisineği bazukayla öldürmeyelim’

Internet ile ilgili tasarı, komisyondan geçti, Meclis’in gündeminde. Evet, Başbakan Erdoğan İstiklal Savaşı’ndan söz ediyor. Evet, paralel devlete karşı mücadele veriliyor. Ancak internet’te kısıtlama Türkiye’yi ileride çok daha sıkıntılı bir sürece sokacak.
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, ‘sivrisineği bazukayla öldürmeyelim” diyor.
Faruk Eczacıbaşı Torba Yasa ile yakın gelecekte yaşanacak sıkıntılara dikkat çekmek için biz gazetecilerle bir araya geldi. “Olumlu yönde gelişmeler yaşanacak derken, birdenbire bu Torba Yasa çıktı. Yasa tasarısını biz siyasi açıdan değerlendirmiyoruz, ekonomik ve hukuki değerlendirme yapıyoruz” diyerek.
Başlıyor sıralamaya:
“Tabii ki internette yüzde 100 serbestlikten söz etmiyoruz. Tabii ki hukuki düzenleme olmalı ancak hukuki düzenleme uluslararası standartlarda olmalı. Kategorik olarak 8 suç çeşidi vardır. Bunlar elbette olsun ama biz de yeni suçlar ilave etmeyelim.”
Hükümetin yasa tasarısı kirli propagandaya karşı, malum. Ancak internet sınırlamasını yerine Türkiye Bilişim Vakfı yönetim kurulu üyesi, bilişim hukuku uzmanı, avukat Yasin Beceni çözüm önerisini getiriyor:
“Kişisel verilerin korunması yasası. Tasarı 10 yıldır bekliyor. Sayın Başbakan da demokratikleşme paketinde gündeme getirileceğini söylemişti. Özel hayatla ilgili video, tape internete düştüğünde başvurulabilecek yasa bu, kişisel verilerin korunması yasası. Avrupa Birliği’nde bu yasanın olmadığı ülke yok. Özel hayatın gizliliğini koruyalım ama yeni yasa ile işin içinden çıkılmaz hale getirmeyelim.”

Mahkemeler kepenk kapatamaz
Paralel devlet tartışmasına dünya nasıl bakıyor acaba? Kastettiğim ‘gerilla savaşı’na saf tutan yanlı, amaçlı dış dünya basını değil. Derinliği olan uzmanlardan söz ediyorum. TÜSİAD’ın ‘Demokratikleşme ve Hukuk Devleti’ başlıklı konferansında ABD Barolar Birliği Başkanı James Silkenat’ı dinlemeye gitmemenin başlıca nedeniydi.
ABD’li hukukçu “Toplantıya davet edildiğimde Türkiye’de ekonomik sorun yok, siyasi sorun yok, hukuki sorun yok en doğru zaman diye düşünmüştüm” sözleriyle başladığı konuşmasında Ekim 2013’te yaşanılan devletin kepenk kapatmasını anlattı. 16 günlük kepenk kapatmayla ilgili başat gerekçe olarak, Cumhuriyetçilerin ve Demokratların partizanlığını gösteriyor. Şu iki cümlesi özellikle ilgimi çekti:
“Bizim bir nezaket geleneğimiz vardı, gördük ki azalmakta. Sonuçta politikacılar dengeyi tutturmak zorunda.”
ABD Barolar Birliği Başkanı diyor ki, “Kepenk kapatma iki hafta daha sürseydi mahkemeler de kepenk kapatmak zorunda kalırdı. Ve asıl o zaman sistem büyük zarar görürdü. Hukukun üstünlüğü ülke olarak başarımızın en büyük sebebi. O yüzden ülke kalkınıyor ve ABD birçok konuda lider.”
Olmazsa olmaz koşul, hukukun üstünlüğü.

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu