• $7,3662
  • €8,9476
  • 438.973
  • 1539.69
27 Mayıs 2011 Cuma

Sıdıka Hanım kapıyı açtı KKTC bayrağı sancağa asıldı

İstanbul-Ercan uçağındayız. Uçak dolu, yaş almış kadınlar evde altın günü yerine Girne'de kumara gidiyor. KKTC'ye 'kumar cenneti' diyorlar. Cennet olmasına cennet de, kumar turizmi hepi topu yılda 75 milyon dolar kazandırıyor KKTC'ye. Zaten yıllık turizm geliri 434 milyon dolar. Rum kesiminin sırf şarapçılıktan geliri ise 700 milyon euro.
Yakınmalar da bitmiyor, Kıbrıs gazetelerinden bir haber: KKTC'deki 207 muhtarın 27'si ülkesinde iş bulamadığı için Rum Kesimi'ne gidip, inşaatlarda çalışıyor. Hayıflanıyorlar, utanıyorlar.
Kuzey üretmiyor, maalesef üretmek isteyene de engel üstüne engel çıkarıyor.
Kıbrıs'a gitme sebebim, Sıdıka Atalay. 'Gelin çok güzel bir organizasyona tanıklık edin' dedi. Koşarak, gittik. Aslında toprağı değil, kayaları tırnağıyla kazarak vesile olduğu dev yatırıma tanıklık ediyoruz.
Kıbrıslı iş kadını Sıdıka Atalay proje fabrikatörü. Projelerinden biri de Karpaz'daki marina. 450 dönüm üzerinde marina kurmak üzere yola çıkıyor.
Engeller, engeller, engeller.
Yılmıyor, arazide inşaat düzenlemesini, 8 kilometrelik yol yapıyor. İngiliz David Lewis talip oluyor yatırıma.
Sıdıka Atalay 'Benim projem 90-100 milyon dolarlık yatırımdı. David Lewis 200 milyon dolarlık yatırım öngörüyor' diye seviniyor.
David Lewis İngiltere merkezli, bankası, sigorta şirketi, İngiltere hariç Tayland'da, İsrail'de yatırımları, otelleri olan, River Island mağazalarının sahibi zengin bir işadamı.
Ancak birileri karşı çıkıyor. Karpaz Gate Marina'nın Güney de dahil, Kıbrıs'ın dünya standartlarına sahip ilk marinası olmasını, Akdeniz çanağındaki marinalar arasında ilk üçe girecek olmasını, şu ana kadar 40 milyon dolarlık yatırımın hayata geçirilmesini, 700 kişiye istihdam sağlayacak olmasını, David Lewis'in KKTC'deki en büyük yatırımcı haline gelmesini görmeyip, 'Sıdıka Atalay, Yahudi'ye sattı' diye propaganda yapıyorlar.
Allah'tan Sıdıka Atalay 'lanet olsun' deyip, yılmıyor, vatanı için projeler üretmeye devam ediyor.
Karpaz Gate Marina, ambargo çilesi çeken KKTC'ye 'gate' (kapı) açıyor.
EMYR-Doğu Akdeniz Yat Rallisi'ne katılan Alman, İngiliz, Hollandalı, İsrailli yat sahiplerini ağırlıyordu, marina. Teknelerin sancaklarına asılmış KKTC bayrağını gördüğümde bir Türk olarak benim gururum kabardı. Devleti tanınmayan bir ülkenin bayrağı Avrupalının, İsraillinin teknesindeydi ya bundan daha anlamlı milliyetçi bir gurur olabilir mi?

'Rüyamı İngiliz'in rüyası yaptım'
SIdIka Atalay 'Bakmayın Karpaz'ın şu haline. İnşaata başladığımda günde beş araba geçerse trafik oldu derdik' diye anlatıyor.
David Lewis, Karpaz Marina'yı almayı düşündüğü dönemde Sıdıka Atalay 'ortam' hazırlamış. 'İnşaatın başında durabilmem için şuradaki yıkık çoban kulübesinde kalıyordum. Her yer dağ, taş. İn cin top atıyor. Gözünü boyamam lazım. Muhteşem bir günbatımı, fonda klasik müzik, açık büfe koydum, David Lewis'i ikna ettim. Benim rüyamı İngiliz'in rüyası yaptım' diyor.
Bunlar işin esprisi. David Lewis de akıllı bir yatırımcı. 87 yaşındaki David Lewis, gelememişti ama İngiltere'den gelen müdürlerine sordum:
'KKTC'de yatırıma nasıl karar verdiniz?'
Gülüyor İngiliz şirketin yetkilileri:
'Ambargoyu, izolasyonu soruyorsunuz değil mi? Elbette KKTC'ye yatırım riskli ama David Lewis de 87 yaşında. Siyasi gelişmeleri öngörecek kadar yaşlı, tecrübeli biri. İkinci Dünya Savaşı'nı yaşamış. Kıbrıs'ta da yakın bir zamanda olmasa da bir çözümün olacağına inanıyor.'
İngiliz şirket biri 7 yıldızlı, biri 5 yıldızlı dört otel, restoranlar, mağazalar yapacak 450 dönüme. Diyorlar ki, 'Marinanın daha çok yat, tekne çekebilmesi için ülkenin tanıtımının yapılması gerekiyor. Biz de Kuzey Kıbrıs için tanıtım, reklam, pazarlama olarak 1 milyon dolarlık bütçe ayırdık.'
Dahası da var, İngiliz grup Bafa'da da 35 milyon dolarlık rezidans yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Bu yatırımın yüzde 20'si David Lewis'e ait olacak. Kalanı uluslararası sermayeden sağlanacak. 
İzolasyon nedeniyle küresel sermayenin gelmediği yere David Lewis kapı açıyor.
Kıbrıs'ın Türk olmayan ilk yabancı yatırımcısı 200 milyon dolarlık, 35 milyon dolarlık yatırımlardan söz ediyor ve hala birileri milliyetçi olduklarını iddia edip, aleyhte propaganda yapıyor.

<p>EGE'DE TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ÇOK AÇIKTIR'</p><p>'Adına Egeler denilen, aslında bizim Adala

'Ege'de Türkiye'nin haklılığı çok açıktır'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı

Mehmetçik yeni kamuflajlarıyla görev başında