• $7,4148
  • €8,9906
  • 445.894
  • 1569.35
26 Eylül 2011 Pazartesi

Sevgili patronum uçağım bozuldu, bugün işe biraz geç kalacağım

Fütürizm dalıyla açıkçası TÜSİAD bu yılın başında 'düşünce grubu' kurduktan sonra ilgilenmeye başladım.
Belki de biraz 'önyargıyla' bilmediğim bu konuyu, pek de ciddiye almıyordum. Koskoca TÜSİAD bile 'fütürizm'i sürekli bir çalışma alanı olarak seçtiğine göre!
Yarın açıklayacağı 'Vizyon 2050 Türkiye Raporu' öncesi TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldiğimiz toplantıda, derneğin Genel Sekreteri Zafer Yavan ile sohbet ederken, 'Yaşam modu değişecek' diyordu.
Nedir yeni yaşam modu?
Sürdürülebilir bir dünya için 2030 yılında bireysel ulaşım bitecek. Belki bitecek kelimesi fazla iddialı. Bitmeli, bitmek zorunda diyelim.
Gelecek senaryolarını öğrenmek üzere bir sonraki gün de Fütüristler Zirvesi'ne gittim.
Anadolu Jet icrasından sorumlu THY Bölgesel Uçuşlar Başkanı Sami Alan, 'Uçaklar 2020'ye kadar değişmeyecek. 2020'den sonra uçan kanatçıklar gelecek' diyordu.
Konuşmasına dikkat kesildim:
'Kişisel uçaklar gelecek. 100 bin dolarlık kişisel uçaklar.'
TÜSİAD Genel Sekreteri ile Anadolu Jet'in yöneticisinin söylediklerinden şu sonucu çıkarabilir miyiz, ne dersiniz?
Bireysel ulaşım yüzünden büyük şehirler, artık yaşanmaz hale geldi. Toplu ulaşımdan başka seçeneğimiz kalmadı. Şehir içinde artık toplu ulaşımı kullanmak zorundayız, arabalarımız da sadece hafta sonları keyif için kullanımlık olacak. Bu arada yollar yetmediğine göre, hava yolunu da şehir içi trafiğe açılacak. 2030'larda uçağa atlayıp işe gideceğiz. Kanatçık büyüklüğündeki uçakları belki evimizin önüne park edeceğiz. Başlıktaki cümleyi de o günlerde 100 bin dolara araç satın alabilecek, çalışanlar kullanacak.

TÜSİAD Fütürizm Düşünce Grubu
BU yılın başında oluşturulan 'TÜSİAD Fütürizm Düşünce Grubu' amacını, disiplinler arası bir yaklaşım ile uzun vadeli simülasyonlar yapmak ve gelecekte dünyayı bekleyen gelişmeler üzerinde görüş oluşturmak olarak belirliyor. Teknolojiden, siyasete çeşitli alanlarda gelecekte dünyanın nasıl şekilleneceğinin, farklı konularda uzman kişiler tarafından irdeleneceğini söylüyor. Şu iddiada da bulunuyor TÜSİAD:
'Bu çalışmalarla ülkemizin geleceği için stratejik ve sürdürülebilir öneriler oluşturulması amaçlanmaktadır.'
Merakla bekliyorum, yayınlayacakları 'gelecek raporu'nu.

Gençliğin IQ'su 10 puan artı, eğitim sistemi yanıt vermiyor
FÜTÜRİSTLER Zirvesi'nde yapılan şu tanımı öncelikle aktarayım: 'Fütürizm, aklı, bilgiyi, teknolojiyi kullanarak geleceği görmek, geleceği inşa etmektir.'
Deniyor ki, toplumların (buna Türkiye de dahilmiş) ortalama IQ'su 60. Burada Aziz Nesin'in sözünü hatırlatmak değil amacım. Ortalama zeka puanı nasıl hesaplanıyor, bilmiyorum.
Fütüristler Zirvesi'nde şu vurgu yapılıyordu:
'Yeni kuşağın IQ seviyesi 10 puan arttı. Maalesef ki eğitim sistemi bu yeni kuşağı yetiştirmeye hazır değil.'
Amaç burada öğretmenleri de rencide etmek değildi. Çok basit örnekler de verildi: 'Çok anne baba var. Çocuklarına 'bilgisayara, televizyona bir baksan bir şeyi bozuldu' diyen.'
Bir tanıdığım dokunmatik telefonuna ikide birde söylenirken, 2 yaşındaki oğlu yumuşak parmak hareketleriyle oyun açıyor.
2.5 yaşındaki yeğenim DVD'nin kapağını açıyor, izleyeceği çizgi filmi koyup, televizyonu ayarlıyor.
Belki bizden daha zeki oldukları için değil, teknolojiye alışkın oldukları için.
Eğitim sisteminin de yeni kuşağa göre yeniden ele alınması gerekiyor.

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara buz kesti

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor