• $7,359
  • €8,9554
  • 436.954
  • 1536.11
18 Temmuz 2012 Çarşamba

'Sarp Kapısı'nda dikkatliyiz çünkü çok büyük kaçak var'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın selamıyla aradı, bakanlık yetkilisi. Bu köşede, 'Hopa geçit vermem diyor' başlığı altında, TIR'ların 24 saat kuyrukta beklediğini aktarmıştım. Batum'a ihracat yapan Ankaralı işadamı Muhyettin Kaya'nın yakarışıyla birlikte.

Şunu da hatırlatayım:

'Gürcistan tarafı 17 gişeyle hizmet verirken, bizim taraf 2-3 gişede işlem yapıyor' vurgusu vardı yazıda.
Bakanlık yetkilisi 'Evet belli saatlerde sıkıntı yaşanıyor ama işadamı da abartıyor. Belli saatlerde yoğunluk olur, 3-4 saat bekler en fazla' diye söze başladı, devam etti:
'Gürcistan kapısı geniş bir alanda, bizim tarafta gişe kurmak için yer yok, alan dar. Muratlı tarafında geniş bir alan var, kapı yapılacak. Bu yeni kapıyı sadece TIR'lara ayıracağız. Sarp insan ve küçük araç giriş-çıkışında kullanılacak.'

Gelelim asıl soruna... Şunları anlatıyor yetkili:

'Sarp Kapısı'nda asıl sorunumuz kaçakçılık. Gürcistan, mafyanın çöreklendiği bir yer. O kadar dikkatli aramamıza rağmen, Batum'dan Samsun'a kadar tezgahlarda kaçak sigara, puro, içki ve hatta cinsellikle ilgili aletler var. Üstüne üstlük yüzde 98'i sahte. Dahası kaçak gelen çay, şeker bile sahte. Mutlaka arama yapmamız ve dikkatli arama yapmamız gerekiyor. Hızlı ve güvenli ticaret önemli ama vatandaşımızın güvenliği daha da önemli bizim için.'
Kaçakçılığı önlemek için alınan tedbirler neler?
Bugüne kadar yüksek miktarda ihracat-ithalat yapan firmaların geçişi daha kolay oluyor. Özellikle geçmişte 'vukuatı olanlar' veya hakkında ihbar bulunanlar ise didik didik aranıyor. Özellikle ülkeye girişte.
Bakanlık yetkilisi ile telefon sohbetimizde Batum kumarhaneleri de konumuzdu. Batum'a gittiğimde gördüm, Türk misafirler el üstünde tutuluyor, maalesef ki bölge insanı da üç beş saatliğine de olsa soluğu kumarhanede alıyor.
Bir not daha:
Bir dönem Trabzon ve çevresinde yaşanan Nataşa sorunu maalesef ki bu aralar Hopa ve çevresinde 'hortlamış' durumda.

İznik Çinisi de teşvik kapsamında
EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan'dan mesaj geldi. Önceki gün yine bu köşede İznik Vakfı Başkanı Işıl Akbaygil'in çağrısı vardı. İznik çinisini dünyaya sattıklarını ama para kazanamadıklarını söylüyor, teşvikten yararlanamadıklarından yakınıyordu.
Bakan Zafer Çağlayan konuyu takip etmiş. Bana da, Bakanlar Kurulu toplantısındayken Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Yurdal Şahin'in kendisine hitaben yazdığı elektronik postasını iletti:
'Sayın Bakanım, İznik Vakfı'ndan Sayın Işıl Akbaygil ile görüştüm. Bursa'da çini, seramik, karo ve benzeri yatırımların hem bölgesel teşvik uygulamalarından, hem de genel teşvik uygulamalarından yararlanabildiğini ve teşviklerden yararlanma şartlarını anlattım. Bu durumdan memnun olduğunu belirterek, kendisinin kararnameyi yanlış yorumladığını söyledi.'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 500 milyon dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirmede kararlı. En fazla yılda 1 milyon dolar ihracat yapan bir kurumun dahi peşine düşüyor, sorunu neyse çözmeye çalışıyor.

<p>İki ülke arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin 61. turu tamamlandı. Bir sonraki turun

Atina ile hangi konular masada?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı