• $13,5024
  • €15,381
  • 770.631
  • 1809.65
5 Temmuz 2013 Cuma

Sabancı hibeye ‘gizli zam’ yaptı

Sosyal sorumluluk’ adı altında üç-beş kuruş ‘hayır işleyip’, işlediği hayrın kat be kat üstünde ‘reklam’ yapanları sıralayacak değilim. Farklı olanı sizlere aktarayım. Sabancı bir dolu hayırseverlik işi yapıyor da, onlardan biri ‘Hibe programı’. Bu yıl 5’inci kez verilecek hibelerle birlikte Sabancı Vakfı’nın toplam hibe tutarı 7 milyon liraya yükselecek. 
Geçen yıl 1.2 milyon lira hibe dağıtılmıştı, bu yıl ‘resmi rakam’ 8 proje için yine 1.2 milyon. Ancak bir proje daha devamlılığı esas alındığı için 249 bin liralık hibe alacak. Böylelikle Sabancı Vakfı bu yıl 1 milyon 449 bin lira hibe dağıtacak. İşin ilginci Sabancı, ‘karışıklık’ olmasın diye bu rakamı basına açıklamadı. 
Güler Sabancı hep söyler, “Hayırseverlikte, para pul konuşmaktan hoşlanmıyorum.” 

SADECE HİBE DEĞİL

Sabancı Vakfı, ‘kadın, genç, engelli’ başlıkları altında toplumsal gelişim projesi üretenlere hibe veriyor. Elbette her proje, hibe kazanmıyor. Bu yıl 44 ilden, 142 proje başvuruda bulunmuştu. Vakıf uzmanları önce projeleri kağıt üzerinde inceliyor, ardından ‘yetkinliği’ ölçebilmek için sahaya çıkıyor. Elemeden geçenler ‘jüri’nin önüne geliyor. 2009’dan beri akademisyen, toplum gönüllüsü uzmanlarla birlikte değerlendirme kurulunda’ yer alıyorum. Bu yıl jüride benim dışında Cihan Yavuz, İbrahim Betil, İdil Işıl Gül, Korel Göymen, Selma Acuner, Suat Özçağdaş vardı. (Vurgulamam gerekir ki, Toplum Gönülleri Vakfı da hibe alan projelerden biri. Proje jüride değerlendirilirken, hepimiz İbrahim Betil’in ne kadar ‘adil’ bir insan olduğunu bilmemize rağmen kendi isteğiyle dışarı çıktı, değerlendirmeye katılmadı.) 
Jüri değerlendirmesinden sonra Sabancı Vakfı uzmanları, muhatap projelerin sahipleriyle tekrar toplantılar yapıyor. Ardından jüri bir kez daha toplanıyor ve karara varıyor, Mütevelli Heyeti de son noktayı koyuyor. 
Bu uzun değerlendirme sürecinde Sabancı uzmanları yeri geliyor projenin yeniden yazımına destek oluyor, etki analizi başta olmak üzere sivil toplum ‘knowhow’ını öğretiyor. Nihai karardan sonra da hibe alamayanlara neden alamadıkları rapor halinde sunuluyor ki, bu örgütler de kendilerini geliştirebilme imkanı bulabilsin. 

GÜLER SABANCI'NIN GÜCÜ ORTAYA ÇIKTI 
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, “Bugüne kadar desteklediğimiz 28 proje (son 9 proje dahil değil), 72 ilde gerek doğrudan ulaşarak, gerekse çarpan etkiyle büyüyerek 300 binden fazla insanın hayatına dokundu” diyor. 
300 bin insan afaki değil. En basit örneği Uçan Süpürge’nin ‘çocuk gelinler’ projesi. Biliyoruz ki, bu örgüt uzun yıllardır çocuk gelinlerle ilgili çalışma yapıyordu. Ne zaman Sabancı Vakfı’nın hibesini aldı ve ne zaman Güler Sabancı kamuoyunun karşısında bu projeye vurgu yaptı, maalesef ki o zaman devlet erkanının ilgisine mazhar oldu. 

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor