• $16,6335
  • €17,5655
  • 971.691
  • 2529.26
28 Mart 2012 Çarşamba

Sabancı, Adana'da gençlere sahne kurdu

Dün 27 Mart, Dünya Tiyatrolar Günü'nde Güler Sabancı ile birlikte Adana'ya doğru yola çıktık. Bu sefer yanında, Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Holding Genel Sekreteri Nedim Bozfakıoğlu, Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman. 'Holdingden daha önce kimse gelmezdi' diyorum.
Güler Sabancı gülüyor: 'Haklısın, bu sefer grubun da desteğini aldık.'
Güler Sabancı önce Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı şapkasıyla, enerji yatırımlarını değerlendireceği toplantı yapacak, akşam da Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı şapkasıyla Adanalılara seslenecek.
Bu yıl, 'Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin 14'üncüsü düzenleniyor. İtalyan Studio Festi, bir kez daha Seyhan Nehri üzerinde hünerlerini sergileyecek. Taş Köprü bir kez daha aydınlanacak.
Bu satırlar yazılırken, henüz Adanalılara seslenmemiş olan Güler Sabancı, bildiğim kadarıyla şunu vurgulayacak. 'Tiyatro ilk defa sokağa Adana'da çıktı.'
Adana'nın öncülüğünden sonra geldi, İstanbul.
Bu yıl İstanbul Tiyatro Festivali'nin programında, sokak tiyatrosu var.
Sabancı, farklı bir açılım daha yapıyor bu seneki festivalde. Genç tiyatroculara, seyirciyle buluşma imkanı sağlıyor.
Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Sahnesi'nde Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan Tek Kişilik Yaşam, Altıdan Sonra Tiyatro'nun 444, Ankara Devlet Tiyatrosu'nun Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun, 0.2 Tiyatro Topluluğu'nun Limonata oyunları sahneleniyor.
Elbette üstatlar da Adanalılar ile buluşacak. Genco Erkal, Ben Bertolt Brecht ile sahnede olacak, Yavuz Bingöl ve Songül Öden Keşanlı Ali Destanı'nı, Selçuk Borak Şark Dişçisi'ni sahneleyecek.

Yine 40 kel sayıldı
Adana'ya indiğimizde hava açık, kış yorgunu İstanbul'dan sonra kemiklerimiz ısınmaya başlamıştı ki, hava kapanıyor, gök gürlemeye başlıyor. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan önce 'Yok, yok yağmayacak' diyerek, kendisini teskin etmeye çalışıyor. Yağmur damlaları düştükçe de, 'Bahar yağmuru bu, yağacak, bitecek, akşama bir şey kalmayacak' demeye başlıyor.
Akşam, İtalyan Grubu Studio Festi, doğal sahnesini Seyhan Nehri üstüne kuruyor. Yağmur demek, felaket demek.
Zerrin Koyunsağan, 'Sükun, 40 kel listesini güncellemiş, ben ona güveniyorum' diye avutmaya başlıyor, kendisini bu sefer de.
Bilenler, bilir açık hava organizasyonu yapanlar, yağmur yağmasın diye '40 kel'in ismini yazar. Ben kız kardeşimin düğününde yapmıştım, kolay da değil saçı hiç olmayan 40 kişinin listesini yapmak. Süleyman Demirel, rahmetli Rauf Denktaş, İsmet Berkan, Enis Berberoğlu'ndan başlayıp, Yul Brynner'a, Sex and The City'deki Charlotte'un ikinci eşine kadar sıralamıştım. Sonuç da muhteşemdi!
Zerrin Koyunsağan'ın, Sükun dediği de, Devlet Tiyatroları Festivaller Birim Sorumlusu.

Paranın, yatırımın akıllısından söz ediyoruz da
Ekonomi ile ilgili bakanlar Türkiye'ye 'akıllı para'nın gelmesini tercih ettiklerini söylüyorlar. TÜSİAD başta olmak üzere ekonominin geleceği, daha doğrusu Türkiye'nin geleceği ile ilgili kaygısı olanlar, 'Akıllı yatırıma ihtiyacımız var' diyorlar.
Daha önce de yazmıştım, yatırımın akılsızı mı olur?
Elbette olmaz. Akıllı yatırım da, 'nerede ve ne üretirseniz üretin, katma değer yaratan yatırım' anlamında kullanılıyor.
Maalesef ki, eğitim reformunu tartışırken, 'akıllı nesil' yaratacak, nitelikten bahseden yok. Türkiye'nin petrolü, doğal kaynağı yok, tek zenginliği insanı. Akıllı nesil için gerekli eğitim reformunu yapmazsak da, TBMM'nin parlamento olduğunu bilmeyen, bilmediğinden de mahcup olmayan, bilmemenin değil, öğrenmemenin ayıp olduğunu fark edemeyen nesiller yetişir.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını