• $13,4874
  • €15,411
  • 789.266
  • 2087.9
7 Eylül 2012 Cuma

Reklam devleri, komedyenlerle Y kuşağını tam 12'den vuruyor

Artık neredeyse tüm üst düzey şirketlerin reklamlarında Türkiye'nin önde gelen komedyenlerini görmek mümkün. Neden mi? 1980-2000 arası doğmuş olan Y kuşağına soruluyor: 'En sevdiğiniz ürünün reklamında ilginizi çeken ne? 'Gençlerin yüzde 60 ağırlıklı oranda verdiği yanıt: 'Reklam komik.'

Yüzümüzü güldüren komedyenler malum, uzun bir süredir iletişim devlerinin reklam yüzü. İletişim devlerini, finans kuruluşları da izlemeye başladı. Yakın geçmişte ekranda olan veya halen reklam kampanyasını sürdüren 'komik'leri hatırlayalım. Turkcell ile Şahan Gökbakar, Vodafone ile Şafak Sezer ve BKM Mutfak oyuncuları, Avea ile Ata Demirer ve 'fasulye' diye tanıdığımız Erdem Yener, TTNET'de Şener Şen, Olgun Şimşek, Binnur Kaya. Cem Yılmaz Türk Telekom'un kampanyasını yürütüyordu, İş Bankası'na geçti. Maximum'un eski yüzü Komedi Dükkanı'nın kahramanı Tolga Çevik'ti. Ozan Güven Garanti Bonus'ta. Beyaz, Erdal Özyağcılar Denizbank'ta. Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel'e gerekçesini sormuştum, 'Komedyenlerin sözü dinleniyor' diyordu. Reklam furyasında dikkati çekmekse amaç, 'teknoloji çağının dijital yerlileri' olarak tanımlanan Y kuşağını 12'den yakalıyor, bu 'komik' kampanyalar.

KOMİK REKLAM GENÇLERİ TAVLIYOR

1980-2000 arası doğmuş olan Y kuşağına soruluyor: 'En sevdiğiniz telefon operatörü reklamında ilginizi çeken ne? En sevdiğiniz restoran reklamında ilginizi çeken ne? En sevdiğiniz kozmetik ürünü reklamında ilginizi çeken ne? 'Gençlerin yüzde 60 ağırlıklı oranda verdiği yanıt: 'Reklam komik.' İkinci sıradaki yanıt da ilginç: 'Reklamda, ürünü kullanan benim gibi insanlar var.' Bu yanıt, benim de aralarında bulunduğu (1965 ila 1979 yılları arasında doğmuş olan) X kuşağı için tuhaf! X kuşağı alışveriş yaparken, 'Sen satmadın, ben tercih ettim, ben karar verdim, ben alıyorum' diye bakıyor.  Y kuşağı ise alışveriş yaparken bile  'grup merkezliler', bireysel karar vermek istemiyorlar ve 'Benim gibi insanlar alıyor mu?' sorusunu ön planda tutuyorlar.

"reklam.jpg"

TOPLUMUN %35'İ Y KUŞAĞI MENSUBU
GENÇLER için iş ve yaşam dengesi çok önemli. 'Sadece seçim sandığı için de değil, misal 'Y kuşağı hangi meslekleri tercih ediyor?' sorusu önemli. Yanıt şu: Y kuşağı riskli ve gerilimli sektörlerden uzak duruyor. Ekip çalışmasının olduğu şirketlerde çalışmak istiyor. Türkiye'de, toplumun yüzde 35'ini Y kuşak oluşturuyor. Özelliklerine birkaç örnek daha vereyim: 'Kurumsal dil ve kurumsal merdivenden, hiyerarşik yapıdan hoşlanmıyorlar. Daha çok değil, daha efektif çalışmak istiyorlar. Kendi başına karar vermek istemiyor. Dobralar ve dobra liderlere bağlılık sergiliyorlar.'

İşadamları hiç başarısız olmadı mı?
BİR tespitim daha var, siz ne dersiniz? Malum merdivenlerin yukarı basamaklarına çıkmış işadamları 'biyografilerin' yazmayı pek seviyor. Tüm 'işadamı hayatı' kitaplarının da tek ortak özelliği var: Hepsi ne kadar da çok çalışıp, zengin olduğunu, topluma hizmet ettiğini anlatıyor. İşadamları, gençlerin de kitaplarını okumasını istiyorsa 'hikayelerini' tüm çıplaklığıyla anlatması gerekiyor. Dedim ya, Y kuşak, 'dobra'lığı seviyor bir de 'başarılarla' birlikte başarısızlıkları da dinlemeyi.

X kuşağı sorumluluk sahibi yaşamak için çalışıyor
EVRİM Kuran'ın 'Y kuşağı' notlarını okurken, aklıma geldi. 1927-1945 yılları arasında doğmuş olan 'Sessiz kuşak'ı etkileyen faktörlerin başında 'savaş' ve 'ekonomik buhran geliyor.' Sessiz kuşak, liderleri takip ediyor ve dünyada 'diktatörlerin' hakim olduğu dönem yaşanıyor. 1964'e kadarki Baby Boomers denilen kuşak 'çalışmak için yaşıyor.' X kuşağı ise bireyci, sorumluluk sahibi ve 'yaşamak için çalışıyor'. Y kuşağı ise çok farklı.

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!