• $15,5672
  • €16,2743
  • 900.346
  • 2423.98
4 Kasım 2011 Cuma

Parası çok olan orijinal, parası yoksa zırdeli olur

Başlıktaki söz, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'a ait. Dün, Rahmi M. Koç Müzesi'ne getirilen 'La Littorina' adlı 'raybüs' için bir araya geldiğimizde söyledi.
La Littorina, Fiat'ın 1937 yapımı ray üstünde giden otobüsü.
Herhangi bir raybüs de değil. Dünyada üç tane daha varmış, biri Rahmi Koç sayesinde Türkiye'ye geldi. Dahası İtalya'nın faşist diktatörü Mussolini, yanında Fiat'ın kurucusu Agnelli ile birlikte seyahat etmiş, bu raybüste. Önünde bağlanmış odun demeti ve Roma baltası simgesi. 'Fasces Lictoriae' (Birlikten kuvvet doğar) mesajı. Bu mesaj ve simge faşist diktatörle birlikte tarihe gömülmüş.
Rahmi Koç anlattı:
'Raybüsün sahibi Mitchell Walfson ile John Hopkins'in bir toplantısında tanışmıştım. Tahsili avukat ama mesleğini hiç yapmamış. Miami'yi Miami yapan ailenin mensubu. Tekaüt askerler gibi bıyıklı, sürekli yelek giyen, ilginç giyinen biri. Böyle giyinene parası yoksa zırdeli denir, parası çok olana orijinal, daha az parası olana da eksantrik denir. Mitchell de orijinal biri.
Senin müzen, benim müzem derken ahbap olduk.'
Mitchell Walfson'un da biri Cenova'da, diğeri Miami'de iki müzesi varmış. Bu arada Rahmi Koç'a 1998'de İtalyan demiryollarından aldığı, 100 bin dolara restore ettirdiği La Littorina'yı ABD'nin Tennesse eyaletindeki bir demiryolu müzesine teşhir için gönderdiğini anlatmış.
La Littorina da ünlü Katrina kasırgasında meğerse perişan olmuş. Miamili zengin, Rahmi Koç'tan raybüse sahip çıkmasını, müzede sergilemesini istemiş. Bir kez daha restore edilmiş raybüs en az 10 yıllığına artık Rahmi Koç Müzesi'nde.

"prsickoln.jpg"

Rahmi Koç'tan Ali Pandır'a sponsorluk ricası...
Rahmİ Koç, ahbabı Mitchell Walfson'un raybüsünü gördüğü anda Tofaş CEO'su Ali Pandır'ı aradığını, 'Bu moto-tren'e sponsor olmak ister misiniz? Nakliye işine katlanır mısınız?' diye sorduğunu, söyledi.
Sordum 'Sizin ricanız emir addediliyor mu?'
'Yok. Her şirketin bütçesi var. Deseydi ki bütçemiz müsait değil, başka kapı çalacaktık.'
Bu arada Ali Pandır ekliyor: 'Rahmi Bey, patron olarak kararı bizlere bırakır.'
İlginçti bu yaklaşım. Çünkü dünkü davet için Koç Holding'den gelen telefonda deniliyordu ki, 'Sayın Rahmi Koç saat 1.00'de masaya oturacak.'
Trafikteyken gelen bu telefona yanıtım şuydu: 'Cumhurbaşkanı, Başbakan makamından dahi böyle telefonlar gelmiyor.'
Rahmi Koç, masada, radyodan 1 haberlerinin özetini dinledi ve sohbete başladık. Giderken de makam arabasında şoförünün yanına oturuverdi.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz