• $30,9307
  • €33,494
  • 2012.62
  • 9344.97
31 Ocak 2014 Cuma

Olimpiyat başarısı için annelere el verecekler

Soçi'de kış olimpiyatları 7 Şubat'ta başlıyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener'e soruyorum: Kaç sporcumuz Türkiye'yi temsil edecek?
"İki yıl boyunca 17 sporcumuza destek olduk. 6 sporcumuz Soçi'ye gidiyor."
Topu topu 6 sporcu.
Daha dün nüfusumuzun 76 milyon, yaş ortalamamızın 30 olmasıyla övünüyorduk.
Denilebilir ki, maalesef Türkiye'nin kış sporlarında performansı yeterli değil.
2012'deki Londra Olimpiyatları'na da 114 sporcuyla katılmıştık, 5 madalyayla döndük.
O yüzden global şirket P&G'nin Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile birlikte Olimpik Anneler projesini başlatması bugün için değil ama yarınların başarısı adına önemli.
P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, "Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz başka bir projede her yıl 1 milyon 600 bin öğrenciye ulaşıyoruz. Yüzde 60'ını bile ikna etsek bir başarı. Ulaştığımız anne sayısı 2-3 milyon bile olabilir" diyor.
Henüz sürecin detayları belirlenmemiş ama Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi çatısı altında bir platform oluşturulacak. Çocuklarına spor yaptırmak isteyen ama çocuklarını nerede, hangi spora yönlendireceğini bilmeyen annelere danışmanlık hizmeti verilecek.
Projeden beş, on yıl sonraki uluslararası müsabakalara sporcu yetişir mi? En azından sportif bir gençliğin yetişmesi için temel atılacak. Sportmen ruhlu, yenmeyi bilen, yenildiğinde sadece kendisine ders çıkaran, özgüveni yüksek, zihinsel ve bedenen sağlıklı gençler yetişse hiç de fena olmaz.

Türk Komitesi dünyada tek
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener Soçi'e hazırlanan 17 sporcuya iki yıl boyunca ayda 600 dolarlık destek verdiklerini söylüyor. İngiltere'de ise olimpiyata hazırlanan sporcular 2 bin pound gelir elde ediyormuş.
Olimpiyat Komitesi'nin yıllık bütçesini soruyoruz: "Ekonomi sayfalarında yazan sizler karşısında bütçemizi söylemeyeyim ayıp olur" diyor ve ekliyor:
"Dünyada 205 ülkede olimpiyat komitesi var. Devletten her hangi bir gelir elde etmeyen tek komite bizimki."

Sağlıklı nesiller için her şey hazır
Uğur Erdener, "Türkiye'de kaynak sorunu yok. Türk sporunun kaynak ihtiyacı da yok. Yeterli bütçeye, çok iyi tesislere sahibiz. Devletin spora ciddi desteği de var. 76 milyonluk nüfusun yarısı 30 yaş altında, dinamik bir nüfusumuz var. Ekonomik gelişme, sosyal refahın artmasıyla ve ailelerin de spor bilincinin artmasıyla iyi sporcunun yetişeceği demografik yapı var" diye anlatıyor.
P&G Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ekliyor: "Yaptığımız bir araştırmaya göre ailelerin yüzde 75'i çocuklarının profesyonel sporcu olmasını veya sporla ilgilenmesini istiyor. Türkiye spor alanında büyük bir potansiyele sahip ama aileler, çocuklarını sağlıklı yaşam ve spora yönlendirme konusunda yeterli bilgiye sahip değil."

<p>Olay, Beylikdüzü Marinada meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, 34 MRC 58 ve 34 VUS 99 plakalı

Beylikdüzü'nde drift atan sürücülere ceza yağdı

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir

Türkiye'de ilk! Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi'nde hizmete girdi