• $13,4983
  • €15,3545
  • 798.734
  • 2046.84
23 Mayıs 2012 Çarşamba

'Okul sütünde AK Parti'ye sorulacak tek soru var'

Başlıktaki sorudan devam edelim: 'Projeyi 9 yıldır niye uygulamadınız?'
Aslında soruyu soran Hasan Gemici, Ecevit koalisyon hükümetinin Devlet Bakanı.
İlkokul çocuklarına süt dağıtılması projesini başlatmıştı. Pilot bölgelerden Diyarbakır'a birlikte gitmiş, çoğu çocuğun 'hayatında ilk defa süt içmesine' birlikte tanık olmuştuk.
Kimilerine tuhaf geliyor değil mi? Anne sütünden sonra çocukların bir daha süt içememiş olması. Maalesef ki, Türkiye gerçeği bu.
Dönelim eski bakan Hasan Gemici'nin sözlerine:
'Muhalefet de doğru soruyu soramadı. Müthiş bir proje bu. Muhalefet edecekseniz, sorulacak tek soru var, 2003'te iktidara geldiğinde AK Parti bu projeyi niye durdurdu? 9 yıl, bir kuşak çocuğu niye mahrum etti?'
Şunu da ekliyor Hasan Gemici:
'9 yıl süt projesinin hayata geçirilmesi için çaba gösterdim ama takdir edersiniz ki, siyaset dışında olunca sesiniz duyulmuyor.'
Malum, geçen hafta okul sütü gündemimizin baş sırasında yer alıyordu. Hastanelik olan çocuklar, Başbakan'ın tepkisi, muhalefetin yorumları. Şimdilik gündem dışı. Bir sonraki sıkıntıya kadar elbette. Yeniden gündem olması öncesinde, önemli bir nokta koyayım istedim.

2003'te durduruldu İzmir devam etti
Bakın neler anlatıyor Hasan Gemici:

'O dönemde, geliştirilen sosyal projelerden biri de 'Okul Sütü' projesiydi. Amaç, ilköğretimdeki çocuklara her gün bir bardak süt içirmekti. Uygulama dört büyük ilin yoksul semtlerindeki ilköğretim okullarında pilot başlatıldı ve İstanbul'da 525 bin, Ankara'da 225 bin, İzmir'de 175 bin ve Diyarbakır'da 75 bin olmak üzere toplam 1 milyon çocuğa her gün 1 bardak süt içirildi.
O zaman Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu projenin yıl sonu değerlendirmesini yaptık ve projenin uygulandığı okullar ile uygulanmayan okulların karşılaştırmasında, çocukların okula devam oranlarında artış olması yanında, çocukların boy ve kilolarında da ciddi artışlar tespit edildi.
Ne yazık ki proje, AKP hükümeti tarafından 2003 yılı sonunda durduruldu. Nedenini bilemiyorum ama durdurulması çok yanlış oldu.
Hükümetin vazgeçtiği bu projeye, değerli arkadaşım, o zamanki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Ahmet Priştina sahip çıktı ve ondan sonra da Aziz Kocaoğlu tarafından halen sürdürülüyor.
Projenin 9 yıl aradan sonra ülke genelinde tekrar başlatılması son derece sevindiricidir.'

'Hükümet doğru iletişimi kurmuyor'
Hasan Gemici, 'Başlangıçta, o zaman da -bugünkü kadar olmasa da, rahatsızlıklar olmuştu. Ama tartışmalar, kamuoyu doğru bilgilendirilerek kısa sürede aşılmış, proje başarı ile yoluna devam etmişti' diyor, sözlerini okumaya devam edelim.
'Midede sütteki laktozu parçalayan enzim bazı insanlarda doğuştan, bazı insanlarda da uzun süre süt içilmemesine bağlı olarak salgılanmayabiliyor. O midelere süt girdiğinde, sütteki laktoz parçalanamadığı için bulantı, kusma gibi rahatsızlıklar yaşanabiliyor.
Bugün ayrıca sütlerin bozuk olduğu, sütlere peynir altı suyu, süt tozu karıştırıldığı, pahalı alındığı gibi çeşitli iddialar var. Söz konusu olan çocuklar ve onların sağlığıdır. Her türlü iddia araştırılarak, sonuçları toplumla paylaşılmalı. Kamuoyundaki tereddütler giderilmelidir.
Ama proje devam etmelidir. Çocuklarımız ve geleceğimiz için böylesine önemli bir proje kısır popülist çekişmelere kurban edilmemelidir.'

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

İşte bankaların güncel konut kredi faiz oranları! Ev alacaklar dikkat!

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı