• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
06 Nisan 2012 Cuma

Nükleerde ileri demokrasi değil 'nükleokrasi'

Tam da 12 Eylül'ün iki paşası yargılanmaya başlamışken, 'ileri demokrasi değil' demenin zamanı mı?
Eğitim reformunda tecrübe ettiğimiz gibi, göz açıp kapayana kadar bir bakacağız ki en az iki gürbüz nükleer santralımız oluvermiş.
Muhtemelen bu yazı da nükleere ihtiyatlı, temkinli davrananların yazdıkları gibi kaale alınmayacak.
Olsun, bir kez daha gündeme alalım. Gidecek başka memleketimiz yok çünkü.
Tavuklara antibiyotik verdiler, hekimler söylüyor 'meme kanseri' arttı. Genetiği değiştirildiği için bazı yiyeceklere 'ucube' diye bakar olduk. Parası yeten 'organik pazar'dan alışveriş yapıyor, onların da tamamının organik olduğu şüpheli.
Yemeyelim, içmeyelim de...
Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği'nin 'nükleer enerji' ile ilgili hazırladığı
13 ülkenin perspektifini karşılaştırdığı kitaptan alıntı yapayım:
'Nükleer ekonominin savunuculuğu, sadece iş dünyası ve devlet arasında özel bir ilişkiyi gerektirmez, aynı zamanda özel bir devlet biçimini de teşvik eder.
Nükleer endüstri, kapalı politik sistemlerin olduğu, yani devletin merkezi olduğu, hiyerarşik bir politik sistemin bulunduğu, toplumu bu süreçlerden dışlama eğiliminin bulunduğu toplumlardaki elverişli koşullardan yararlanır.
Bu durum sadece normal süreçlerle bir nükleer endüstrinin kurulması ve desteklenmesi için değil aynı zamanda özellikle kaza durumları için geçerlidir. Böylece kazaların sebep ve sonuçlarının gizlenmesi, örtbas edilmesi veya önemsizleştirilmesi politik sistemin işleyiş tarzı haline gelir.'
'İleri demokrasi' yerine 'Nükleokrasi' derken Fransa'dan söze diyoruz.
'Fransa'da bir 'nükleokrasi', yani üyeleri genellikle aynı okullarda eğitim görmüş, bilim, siyaset ve ticaret alanlarında birbirine sıkı sıkıya bağlı elit bir grup, nükleer enerji üzerine açık bir politik tartışmayı engellemiştir' deniliyor, kitapta.

Türkiye'de Fukuşima'dan sonra ne değişti?
Nükleer enerjinin '11' Mart'ı Fukuşima'dan sonra Almanya, İtalya 2022 yılına dek nükleer santralları kapatma kararı aldı. İtalya'da referandumda halkın yüzde 95'i yeni nükleer santralların açılmasına 'Hayır' dedi. Nükleer santral işleten bir dolu ülke güvenlik önlemlerini artırdı.
Peki Türkiye?
Türkiye'de ise hükümet, Fukuşima felaketine sakin ve etkilenmemiş bir biçimde karşılık verdi. Sıcağı sıcağına Rusya ile nükleer santralın kurulması için imza atıldı.
Kitapta Türkiye perspektifini kaleme alan Yeşiller Partisi eşsözcüsü Ümit Şahin, Fukuşima sonrası Türkiye'deki değişimi şöyle özetliyor:
'Nükleer karşıtı hareket keskinleşti, hükümet de kararlı olduğunu gösterdi.'

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor