• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
11 Ocak 2012 Çarşamba

Norveç Başbakanı'nın somon diplomasisi

Yabancı gazeteciler bizim kadar şanslı değil. Mesela Başbakan Erdoğan her hangi bir ülkeye gidecek de, mutfağa girecek çorba kaynatacak, hadi olamadı şiş kebap yapacak.
Dün Çırağan Sarayı'nda Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile mutfağa girdim, somon pişirmeyi, servis etmeyi öğretti. İşin naif kısmı bu. Huzur ülkesinden gelen bir başbakanın aşçı önlüğü giyip, eline balık bıçağı alıp, kameraların karşısına geçmesi sadece 'sevgi dolu' bir ortamdı.

"funda.20120110232234.jpg"
Kameralar önündeki 'PR' öncesi sordum: 'Dün Başbakan Erdoğan ile birlikteydiniz. Sonra basın toplantısı düzenlediniz. Basın toplantısında sizin söz ettiğiniz Türkiye ile ekonomik-siyasi ilişkilerin geliştirilmesi konusunda tek bir sorunun dahi sorulmamasını, tutuklanan bir genelkurmay başkanı başta olmak üzere soruların tamamen Türk iç siyasetine yönelik olması karşısında ne hissettiniz?'
Tebessüm etti ve şunu söyledi:
'Basın toplantısına katılan gazetecilerin çoğunluğu Türk'tü. Dolayısıyla Türk gazetecilerin ilgilerinin Türkiye'ye odaklanması çok doğal.'
Ve devam etti:
'Ulusal ajandada da uluslararası ajandada da terörizm çok önemli bir başlık. Türkiye ve Norveç sadece ekonomik ve siyasi alanda işbirliği yapmasının yanı sıra terörizm konusunda da işbirliği yapabilir. Polisiye veya istihbarat bilgi paylaşımı olabilir.'
Şunu da söyledi:
'Sadece güvenlik de değil. Farklı din ve kültüre sahip toplumların birlikte yaşaması konusunda birlikte çalışabiliriz.'
Norveç Başbakanı ile biz altı gazeteci ekonomiyi, Avrupa Birliği'nin gidişatını, iki ülke ilişkilerini, euronun durumunu konuşuyoruz, Habertürk yazarı Serpil Yılmaz, 'Bu masadan Kürt kelimesi geçmeden kalkmayalım. Kuzey Irak'ta petrol sahası lisansı alan ilk ülkesiniz. Kürt sorununa ilişkin yaklaşımınızı merak ediyorum' diyor. Eklemede bulunuyorum:
'Kürt temsilciler ile MİT temsilcilerinin Oslo'da bir araya geldiğini ve görüştüklerini biliyoruz'
Norveç Başbakanı 'Oslo'da diyalog kurulduğunu ne kabul ederim, ne de ret' yanıtını veriyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:
'Sorunları yok etmek adına barışçı adımların atıldığını görüyoruz. Türkiye, Kürt kültürünü tanımak, Kürtçe eğitim konularında saygıdeğer adımlar atıyor. Terörist saldırılardan ayırt edip, Kürt toplumu için adımlar atıyor.'

İki güçlü ekonomi
Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, 'Ekonomik ilişkileri geliştirmek için geldim' diyor ve devam ediyor:
'Türkiye güçlü bir ekonomi, en hızlı büyüyen ülkelerden biri. Norveç de keza.'
Muhtemelen Norveç haklı şükrediyordur, tarihlerinde iki kez Avrupa Birliği'ne üye olmayı referandum ile veto ettikleri için.
5 milyonluk Norveç'in bütçesinin fazla vermesinin en büyük nedeni petrol ve doğalgaz sektörlerindeki başat rolleri.
Nitekim Norveç Başbakanı da bölgedeki istikrarsızlıkta Türkiye ile birlikte hareket etme niyetini ortaya koyarken, arkasına ana kaynaktaki mesela Azerbaycan'daki, mesela Kuzey Irak'taki yatırımlarının gücünü alıyor.
Norveç Başbakanı ile bol bol 'somon'u da konuştuk. 1980'lere kadar biz Türkler 'somon' balığını bilmezdik. Alarko Holding'in kurucusu İshak Alaton elinde somon, 'Zonguldak hattında kömüre karşılık yeni maden bu' diye geziyordu. Somon yatırımı Türkiye'de verimli olmadı, Karadeniz suyunda somon yetişmedi.
Norveç Başbakanı da diyor ki, 'Türk pazarı çok büyük, biz daha çok somon satabiliriz.'
Somon alacağız, birlikte petrol ve doğalgazda söz sahibi olacağız.

<p>Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a 67'inci doğum günü için

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız'dan Başkan Erdoğan'a doğum gününde özel klip

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı