• $7,4202
  • €8,9835
  • 438.394
  • 1467
09 Mayıs 2011 Pazartesi

Ne mutlu bize Japon değiliz

Yok, nükleer felaketten bahsetmeyeceğim. Konumuz kadınlara iş hayatında verilen fırsat eşitliği.
Ümran Beba, PepsiCo Asya Pasifik Bölge Başkanlığına geçen yıl Mart ayında getirilmişti, artık Hong Kong'ta yaşıyor. 13 aydır bir kez tatil için gelmiş vatanına, iş seyahati olarak da ilk gelişi.
Buluştuk, 13 aylık izlenimi dinledik. Japonya, Kore, Tayland, Vietnam, Endonezya, Avustralya, Yeni Zelanda, Pakistan, Filipinler, 18 ülkeden sorumlu. Henüz tüm listeyi bitirememiş ama çoğu ülkeye gitmiş.
Sorumluluğunda 6 bin kişi çalışıyor, 21 ülkenin vatandaşı.
Toplumlardaki 'kadınların' yerini anlatıyor bize.
'PepsiCo'da kadın oranı yüzde 34, üst düzey yöneticilerde
yüzde 28.'
İki uç noktadaki örneği veriyor:
'Pakistan malum zor bir ülke ona rağmen üst düzey yöneticilerde kadınların oranı yüzde 20'lere çıktı. Avustralya çok enteresan, Pakistan'a göre daha zengin, daha eğitimli bir ülke olduğunu biliyoruz değil mi? Grupta üst düzey yönetici olan kadınların oranı, Pakistan ile aynı. Avustralya'da devlet kadınların çalışmasını desteklemiyor adeta. Çocuk bakımı sistemi yeterli değil, daha da önemlisi çok pahalı. Avustralyalı kadın, maaşının çok daha üstünde bir tutarı kreşe, yuvaya vermek zorunda. O yüzden çalışmamayı tercih ediyorlar.'
Türkiye'de de 'kadının yeri evidir' geleneği var. Çocuk bakımının yanı sıra Türk kadını yaşlı bakımından da sorumlu.
PepsiCo Türkiye'de, kadın yöneticilerin oranı yiyecek grubunda yüzde 40, içecek grubunda yüzde 20'ymiş. Türkiye'nin 'başarısının sırrını' da öğrendik. PepsiCo, Türkiye'de 'yarı zamanlı çalışma ve esnek çalışma saati' imkanı tanıyor. Haftada 40 saatlik mesaiyi, kadınlar yasal limitler içinde yerine getiriyor.
Söz Japonya'ya geldi. Türk kadınları sevinmeli, Japon olmadığı için. Kadın yöneticilerin oranı yüzde 10'u zor buluyormuş. Geyşa-köle kültürünün etkisi. Japon kadınlar üniversiteden mezun olunca işe başlıyor, evlenen işi bırakıyor bırakmayan da çocuğu olunca evinin yolunu tutuyor.

Anneler Günü'nde çocuklarının yanına koştu
ÜMRAN Beba'yı, Fortune dergisi 'dünyanın en güçlü kadınlar listesinde 23. sırada' göstermişti. Financial Times da 'geleceğin liderleri-zirvedeki 50 kadından' biri olarak seçmişti.
18 ülkeden sorumlu olup, ailesine zaman ayırmak kolay değil, şüphesiz.
İki günlüğüne geldiği İstanbul'dan da koşarak Hong Kong'a döndü. 'Anneler Günü'nde çocuklarımın yanında olmak istiyorum' diyor.
7 ve 10 yaşlarında iki oğlu var. Çocuklar eğitimlerine Hong Kong'ta devam ediyor, Çince de öğreniyorlarmış. 'Ben de Potanghua lehçesini öğreniyorum. Çalıştığım bölge de en azından günaydın, nasılsınız diyebileyim istedim' diye anlatıyor.
Eşi Ali Beba da, ekonomi gazetecilerinin yakından tanıdığı bir isim. Uzun yıllar ÇEVKO'nun başkanıydı, Hüsnü Özyeğin Üniversitesi'nde Girişimcilik Merkezi'nin kurucusu oldu. O da Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde girişimcilik dersi veriyormuş.
'Biz şanslıyız. Yurtdışında çalışanların eşleri çoğu zaman kendisine uygun iş bulamaz. Ali de çalışmadan duramayanlardan, o yüzden keyfimiz yerinde' diyor.
Hong Kong'a 17 yıl önce gitmiştim. Sokaklardaki egg tea (yumurta çayının) kokusu hala burnumda. Koca kazanlarda yumurtalar kaynıyor, kaynamaktan simsiyah olan sudan maşrapayla içiyorlar.
'Yumurta çayı içtiniz mi?' diye sordum.
Ümran Beba da yüzünü ekşitti, 'İçmedim ama bizim ağız tadımıza uygun olmayan başka şeyleri tattım' diyor.
Sonra gülerek anlatıyor: 'Türkiye'nin nüfusu da kalabalık ama bizler en azından yatay yaşayabiliyoruz. Hong Kong'ta hayat dikey. 38 katta oturuyoruz. Alışmak zor oluyor.

<h3>Başkan Erdoğan’dan CHP’ye erken seçim yanıtı</h3><p>“2023’E KADAR BEK

27 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı

Ankara'da80 yaş ve üzerindeki vatandaşlara aşı uygulanmaya başlandı