• $8,2913
  • €10,1179
  • 489.083
  • 1444.87
16 Mart 2011 Çarşamba

NATO armatörleri uyardı: Katar, S.Arabistan riskli

Bir armatör tanıdığım hayretler içersinde gösterdi, listeyi. Savaş, ayaklanmalar, terörizm ve grevler nedeniyle tehlikeli bulunan ülkelerin listesi bu.
Listeyi yapan kim? JWC, Joint Warfare Centre. Müşterek Harp Merkezi.
Türk basınının bugüne kadar pek de ilgi göstermediği, hakkında haber yapmadığı bu merkez NATO çatısı altında. NATO içinde operasyonel düzeyde yardım sağlıyormuş. Araştırma ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi, simülasyon ve bilişim hizmetlerinde yetenek gelişimi için eğitim programları da düzenliyor.
Tehlikeli ülkeler listesi düzenli aralıklarla yenilenip, armatörlere, sigortacılara gönderiliyormuş. Bazı ülkelerin isimlerinin o listede hangi gerekçeyle yer aldığını merak ettim doğrusu. Denizdeki dalga nedeniyle mi, yoksa toplumsal fırtınaların kopacağı tahmin edilenlerin resmi makamlarca teyidi olarak mı algılamalıyız?

Gelelim listeye, riskli ülkeler:
Ortadoğu'da Bahreyn, İran, Irak, İsrail, Lübnan, Katar, Suudi Arabistan ve Yemen.
Bahreyn'deki Sünni Krallığı, Şii isyancılara karşı KİK (Körfez İşbirliği Konseyi) ülkelerinden yardım istedi. (Konsey, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman ve Katar'dan oluşuyor.) Şu ana kadar Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri destek için asker gönderdi.
İşin ilginci JWC, Bahreyn'in talebinden çok daha önce hazırlamıştı, listeyi. Bir diplomat tanıdığım, listeye bakıp 'Siyasi anlam ifade etmiyor olabilir. Hürmüz Boğazı'nda bir sorun çıkması halinde bu ülkelerin riskli olabileceğine işaret edilmiştir, belki' dedi ama beni pek de ikna etmedi. Bu mantıkta olsalar, riskli ülkelere BAE'yi (Birleşik Arap Emirlikleri'ni), Kuveyt'i de eklerlerdi.

Başka hangi ülkeler riskli
Armatörlere ve sigortacılara tedbirli olmaları ikazıyla gönderilen 'riskli ülkeler' arasında Afrika'da Eritre, Libya, Nijerya ve Somali yer alıyor. İlk ayaklanmaya sahne olan ülke Tunus ve Mısır, NATO'nun çatısı altındaki Müşterek Harp Merkezi'nin risk haritasından çıkmış demek ki.
Asya'da Pakistan gösteriliyor.
Doğu Avrupa ülkesi olarak Gürcistan.
Güney Amerika'da da Venezüella, riskli ülkeler arasında yer alıyor.

Şiddetin maliyeti ne?
Ekonomi sayfasındaki bu köşede şiddetin maliyetini hesaplamaya çalışalım. Kadına yönelik şiddete karşı kampanyalarda erkeklerin de dünya çapında katılımını sağlayan Beyaz Kurdele girişiminin kurucularından Michael Kaufman'dan öğrendim.
İngiltere'de hesaplamışlar: Kadına yönelik şiddetin hastane masrafları gibi doğrudan maliyeti 5.7 milyar dolar. Verimlilik kaybı, işgücü kaybı gibi dolaylı maliyeti 23 milyar dolar.
Şiddete uğrayan kadının özgüven kaybı, hayatının önemsiz olduğunu hissetmesi, değersiz olduğunu düşünmesi gibi psikolojik maliyeti ile aile içi şiddete tanıklık eden çocuğun yaşadığı travmanın maliyeti elbette hesaplanamıyor.

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı