• $15,5453
  • €16,2382
  • 906.887
  • 2390.79
7 Şubat 2011 Pazartesi

Mısırlı dostumuzu kaybettik

Genel Yayın Koordinatörümüz Nergis Bozkurt aradığında gece 12'ye geliyordu:
'Funda, Irak'ta uçak düştü. Süleymaniye'den kalkmış, rotası Ankara'ymış.'
İki saniye içinde insanın aklından ne çok cümle geçebiliyormuş, bir kez daha anladım:
'İnşallah Türk uçağı değildir, inşallah çok Türk ölmemiştir, inşallah tanıdık yoktur.'
Nergis'in sesi geliyor:
'Küçük ticari uçak, Murad Megalli'yi tanıyor musun? İnternette ararken, senin iki yıl önceki yazına rastladım. Kesinleştiremedik ama Murad Megalli de uçaktaymış, bir istihbaratımız var.'
Uçağın düştüğü haberiyle birlikte Murad Megalli'nin ismini de İsmail Küçükkaya söylemiş, onu araştırdık.
Temennim olmadı, Türk değil ama Mısırlı bir tanıdık.
Murad Megalli'nin telefonu bende yok ama beni tanıştıranı arıyorum. Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım'ı.
Gecenin yarısı ulaşamıyorum. Ertesi sabah Zekeriya Yıldırım ile birbirimize başsağlığı diliyoruz.
'Çoğu Türk, Mısırlı Murad Megalli'yi 'uzun yıllardır yurtdışında yaşadığı için Türkçe'si aksanlaşmış, Türk' zanneder' demiştim, bir yazımda.
JP Morgan Chase Bank'ın Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Türkiye CEO'su Murad Michael Megalli Türkiye sevdalısıydı. Kötü günlerde de Türkiye'nin yanında olan gerçek bir Türk dostuydu.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları'na 'Yaşamboyu Öğrenen Öğretmenler Projesi' için üç yıllığına 300 bin dolar destek verdiği projenin kamuoyuna duyurulduğu toplantıda, bundan iki yıl önce şunları yazmıştım:
Türkçe uzun uzun konuştu, sonra İngilizce'yle devam etti. Murad Megalli, İngilizce'ye geçerken de çevirmene meydan okuyordu: 'Hadi bakalım, nasıl özetleyeceksin.' Sık sık da 'Aynen öyle' diyerek, onay verdi.'
Bir de şunları yazmıştım:
'JP Morgan'ın desteğiyle Darüşşafaka'daki öğretmenler 'araştıran, sorgulayan, yaratıcı düşünme yeteneği olan' çocukların yetiştirilebilmesi için doğru eğitimle bir kez daha donanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nun da gündemindeydi, tüm öğretmenlerin 'öğrenmeyi öğrenme' sürecine tabi tutulması. Ancak Milli Eğitim çekingen davrandı, bazı öğretmenler de 'öğretmen ve öğrenme' kelimelerinin aynı cümlede yer almasına sert tepki gösterdi. O yüzden okulum diye demiyorum ama Darüşşafaka büyük bir adım atıyor, Murad Megalli'nin desteğiyle.'

Sorun galiba Turizm Bakanlığı'nda
BAŞBAKAN Erdoğan'ın 'ucube' dediği heykel için malum Kars Belediyesi Başkanı Nevzat Bozkuş, 'durumdan vazife çıkardı' ve belediye meclisinde oyçokluğuyla yıkım kararı onandı.
Başkan 'Hemen keseceğiz, kaldıracağız' derken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bir kez daha müdahil olmak zorunda kaldı: 'Bizim de belediyenin de bu alanda özel yetkisi yok. Bu tartışmalar başlamadan önce ben Koruma Kurulu'nun aldığı kararları işaret ettim. Bundan sonra da bu iş, kurulun aldığı kararlara göre yürüyecek. Şu anda belediyenin aldığı karar kurula sunulacak. Belediye de kurulun uygun gördüğü o yöntemle davranacak.'
İnsanlık Anıtı, insanlar arasında 'ucube' bir tartışmaya neden oldu olmasına da bir yandan da tarih tekerrür mü edecek diye düşünmeden duramıyorum.
Yakın geçmişte hangi lider olursa olsun Turizm Bakanı ile arasında hep ihtilaf oldu. Misal Turgut Özal ile Mesut Yılmaz arasında. Misal Recep Tayip Erdoğan ile Erkan Mumcu arasında.
Hatırlatayım dedim!

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı