• $15,537
  • €16,2227
  • 907.705
  • 2390.79
4 Şubat 2011 Cuma

Mısır ne yana düşer Türkiye ne yana

Dün haber kanallarında ekran, iki pencereye bölünmüş. Bir pencerede Mısır'daki olayları canlı izliyoruz, diğerinde Ankara'dakini.
Birinde sivillerin çatışmasını izliyoruz, diğerinde polisin biber gazından yüzü, gözü kıpkırmızı olan işçileri, sendikacıları.
Mübarek'e 'halkın sesine kulak ver' diyen Başbakan Erdoğan bir yanda, yumurta atan üniversitelilere, Torba Yasa'ya karşı demokratik hakkını kullanmak isteyen çalışanlara reva görülen muamele öbür yanda.
Zaten Mısır da Türkiye ile birlikte ABD'ye, İngiltere'ye, Fransa'ya ne diyor?
'Mısır'daki gelişmelere burnunuzu sokmayın.'
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Zeki, uluslararası toplumdan gelen çağrıların ardından yaptığı açıklamada, 'iktidar değişimini' kabul etmediklerini, çağrıların Mısır'daki durumu alevlendirmeye yönelik olduğunu ifade ederken, 'bu ülkeleri cüretkar ve eşi benzeri olmayan biçimde Mısır halkı adına konuşmakla' suçluyordu.
Mısırlı sözcü iyi ki 'Siz kendi ülkenize bakın. Kendi vatandaşlarınızın ne talebi olduğuyla ilgilenin, bizimkilerinkiyle değil' demedi, dün.

Herkes döner Türkiye'ye Tunç Bey ise Mısır'a
MISIR ile ilintisi olanlar, Büyükelçimiz Hüseyin Avni Botsalı'yı yere göğe koyamıyor. Sokakların hareketlendiği ilk andan beri Mısır'daki Büyükelçimiz de canla başla çalışıyor. 3 bine yakın Türk'ün sağ salim ülkesine dönmesinde Büyükelçi'nin çabasının esas rolü oynadığı söyleniyor.
3 bin Türk ülkesine döndü ama bir Türk de Mısır'a gitmek üzere bavulunu hazırlamış.
Mısır'daki en büyük Türk yatırımının ortağı Tunç Özkan, 'Cumartesi günü gideceğim. Niye gitmemeyim. Bankalar, pazar günü açılacak' diyor.
Ortadoğu'da Afrika kıtasında dinamo etkisi daha ne kadar sürer konusuna girmiyorum. Türk yatırımcısı için Tunus, Ürdün bir yana düşüyor, Mısır öte yana.
Tunus ve Ürdün'de yaşanılanları salt siyasi gelişme açısından değerlendirebilir iş dünyası da. Mısır ise iş, yatırım yaptığı ülke.
80 milyonluk nüfusuyla pazar olarak, Afrika ve Ortadoğu'ya da açılmak için kapı olarak Türk yatırımcısı için önem taşıyor, Mısır.
Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 13. ülke. 2.5 milyar dolarlık ihracatımız var.
Türkler 1.5 milyar dolarlık yatırıma imza atıyor, halen 50 bin kişi çalıştırıyor.
En büyük yatırımcı Polaris Grubu. Temsa otobüs, Çalık Grubu, Küçükçalık Grubu, Abalıoğlu tekstil üretimi yapıyor. Hayat Kimya çocuk bezi üretecek.
Tunç Özkan, Polaris Grubu'nun ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı.
Polaris, Mısır'da özel girişimcinin kurduğu ilk uluslararası sanayi bölgesinin yatırımcısı.
Suudi, Alman, Çinli, İspanyol yatırımcılar takip etti ve şu an özel girişim olarak uluslararası sanayi bölgelerinin sayısı 14'e çıkmış durumda. İkisi Polaris Grubu'na ait.
Mısır'ın hedefi 2015 yılına kadar özel girişim uluslararası sanayi bölge sayısını 50'ye çıkarmak.

'Güvenliği artırdık'
TUNÇ Özkan, yatırımı olan uluslararası sanayi bölgesinde şimdiye dek sadece güvenlikçi sayısını arttırdıklarını söylüyor.
Bölge, Kahire'ye 35 kilometre uzaklıktaki 6 Ekim şehrinde.
'Şu ana kadar fabrikaların çalışmasında sorun yaşandı, o da sokağa çıkma yasağı nedeniyle çalışanlar tam mesai yapamadıklarından' diye anlatıyor. Tunç Özkan, biri Türk olan (Hayat Kimya), 40 yatırımcıya ulaştıklarını söylüyor.
Uluslararası sanayi bölgesinde toplam 350 milyon dolarlık yatırım öngörüyorlar, şu ana kadar 150 milyon doları tamamlandı. Tam kapasiteye ulaşıldığında 70 kadar işletmenin 15 bin kişiye istihdam sağlayacağı hesaplanıyor.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı