• $15,7682
  • €16,8551
  • 939.271
  • 2380.9
16 Şubat 2011 Çarşamba

Mehmet Şimşek kapıyı açtı kadınların Davos'u İstanbul'a geliyor

Kadınların Davos'u 21 yıldır toplanıyor ve ilk defa İstanbul'da düzenlenecek. Adı: Küresel Kadın Zirvesi.
5-7 Mayıs'ta gerçekleşecek zirveye dünya çapında 1000 katılımcı bekleniyor.
Genelde kadın toplantılarında hep aynı rakamlar tekrarlanır, kadınların ekonomide, iş hayatında yeterince yer almadığından yakınılır ve 'maraton koşucusu tek ayakla ipi göğüsleyemez, toplumun diğer yarısı da aktif katılmalı' minvalinde mesajlar verilir. Bir sonraki toplantıda yine aynı şeyler söylenir.
Küresel Kadın Zirvesi Başkanı ABD'li Irene Natividad dün vurguluyordu:
'Biz toplantıları şikayet etmek için yapmıyoruz, sorunlara odaklanmıyoruz. İyi örnekleri, fırsatları konuşuyoruz. Birebir iş üretme ve değer yaratma zirvesi olacak'
İstanbul'da ne koşulacak?
Ana başlık: '21. Yüzyılda Çözümlere Köprü Olan Kadınlar'
Küresel düşünmenin, küresel hareket etmenin önemi vurgulanırken, zirveyle kadınlara dünya çapındaki 'ağ'dan yararlanma fırsatı da verilecek.
Irene Natividad anlattı:
'Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı 30'un üzerinde girişimciyi, Vietnam Ticaret Odası Başkan Yardımcısı 55 işkadınını, İspanya Kadından Sorumlu Devlet Bakanı 48, Yunanistan Çalışma Bakanı ise 30 kişilik delegasyonuyla gelecek. Güney Kore 50, Vietnam 55, Bangladeş 16 kişilik heyet için kayıt yaptırdı.
Çin, Türkiye ile iş yapmak istiyor ve 72 kişilik delegasyonu olacak.'
İstanbul'un nasıl seçildiğini sordum. Bir de seçim sürecinde rakibin hangi şehir olduğunu.
Irene Natividad 'Rakip, Yunanistan'dı' dedi ve devam etti:
'Hamburg'daki Küresel Ekonomik Sempozyum'da Bakan Mehmet Şimşek 'İstanbul'da niye zirve yapmıyorsunuz?' diye sordu ve kabinede iki kadın bakanın olduğunu (Selma Aliye Kavaf ile Nimet Çubukçu), Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yüksek bütçeli bakanlıklardan biri olduğunu anlattı. Geçen yıl davet etti ve geldim, kararımızı da İstanbul olarak verdik. Bence Mehmet Şimşek çok iyi bir satıcı, pazarlamacı. Bizi ikna etti.'

Türkiye'nin markasını güçlendiren kadınlar
KÜRESEL Kadın Zirvesi Başkanı ABD'li Irene Natividad, Türkiye'nin 'imajını' gayet nazik sözcüklerle dile getirdi: 'Dışarıda Türkiye ile ilgili yanlış algı var. Türkiye'de kadınlar ülkedeki büyümenin ve istikrarın yapıtaşı konumunda. Dışarıdaki pek çok insanın bildiğinin aksine, Türkiye'de çok sayıda kadın yönetici var.'
Küresel Kadın Zirvesi'nin 21.'si için İstanbul'un seçilmesinde elbette Bakan Mehmet Şimşek kapıyı açmış ama başka etkenler de var. Küresel krizle birlikte ekonomide yükselen değerin Doğu olması ve Türkiye'nin köprü konumu.
Bir de Türkiye'nin markasını güçlendiren kadınlar.
Dün toplantıda Zirve Başkanı'nın hemen yanında oturan, küresel şirket konumundaki Intel'in Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz bu kadınlardan biri.
Bir başka uluslararası şirket Vodafone'un CEO'su Serpil Timuray.
Pepsico'nun Asya Pasifik Bölge Başkanı Ümran Beba.
Fortune dergisinin başarılı kadın liderleri seçtiği 'Uluslararası 50 Güç' (International Power 50) listesinde yer alan Güler Sabancı.
Akbank'ın Başkanı Suzan Sabancı Dinçer.
Bu isimler Türkiye algısını değiştirmede büyük etken.
Maalesef ki, her dört kadından biri sadece işgücü piyasasında. Ancak uzmanlaşmış kadınlar, gelişmiş ülkeler ile dahi karşılaştırıldığında farklarını ortaya koyuyor.
Bir not daha:
Ayşegül İldeniz, ayaküstü sohbetimizde 'Intel'in başkanı da bir kadın. Jane Shaw bu zirve vesilesiyle ilk defa Türkiye'ye gelecek' diyordu.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor