• $16,7259
  • €17,7082
  • 988.781
  • 2523.99
13 Ağustos 2012 Pazartesi

Levan Bey istedi, Zafer Bey aracı oldu, İş Bankası yatırım yaptı

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Batum'a vardığımızın daha ilk saatlerinde 'Burası muhteşem bir yer, yaşanılacak bir yer' demeye başlıyor.
Muhteşemliği düzenli şehirleşmesinden, doğaya ve yeşile verilen önemden ve en önemlisi insana gösterilen saygıdan. Batum izlenimlerini aktarmayı erteliyorum. Bugün konumuz İş Bankası'nın Batum'da şube açması.
Ersin Özince 1997 yılını hatırlıyor. İş Bankası Grubu'nun iştiraki Şişe Cam'a ait Anadolu Cam 1997'de Gürcistan'ın Mtskheta bölgesindeki Ksani Village'da yatırım yapmıştı.
'300 davetlimiz vardı. Dönemin Devlet Başkanı Shevardnadze 600 korumayla geldi açılışa. Şaşırdık, korktuk da.'
Her şey çok değişti, Gürcistan'da ve özellikle Batum'da. Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze, 'Eskiden kriminal vakalarda dünyada bir numaraydık. Son üç-dört yıldır tek bir hırsızlık vakası yok' diye övünüyor.
Devrimi, darbeleri, terörü, savaşı da geride bırakalı çok oldu.
Ersin Özince de ekliyor: 'Batum'da gördüklerime hayret ettim. Biraz da üzüldüm, geç mi kaldık diye düşündüm.'
Aslında Batum 175 bin nüfusuyla varlıklı bir Anadolu kenti gibi. Ersin Özince'nin tabiriyle 'Polatlı şubesinden farkı yok.'
Ancak Batum yeniden yaratılıyor. Yaratılırken de Türklere epey iş düşüyor. Türk müteahhitlerinin üstlendiği 83 projenin tutarı 1 milyar dolar kadar. Proje aşamasındakiler ile birlikte 1.5 milyar dolar aşılmış durumda. Doğrudan yabancı sermaye olarak Türklerin yatırımı 525 milyon dolara ulaştı.
Türklerin koşa koşa gidip, Batum'da yatırım yapmasını sağlayan en önemli anahtar da Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze.
Ersin Özince anlatıyor:
'Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan aradı. Bak şimdi, seni yatırıma davet edecek birini veriyorum dedi. Levan Bey gelin şube açın dedi. Hatta derhal gelin dedi. Arada Türkçe de konuştuk. İlk defa bir devlet yetkilisi böyle bir talepte bulundu.'

"foto.20120812230436.jpg"8 ayda ne değişmiş?
8 ay önce Batum'a gittiğimde, izlenimlerimi aktarmıştım. Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze karşılaştığımızda, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ile Genel Müdür Adnan Bali'ye 'Batum'u en doğru anlatan Türk gazeteci' diyordu. İki eski dost gibi sarıldık ve sordu:


'Değişiklik gördün mü?'
En büyük değişiklik yeni yatırımlar. Batum yeniden yaratılıyor. Tek koşul var, Levan Varshalomidze'nin deyişiyle:


19'uncu yüzyılın şehrini korurken, 21'inci yüzyılın şehri inşa ediliyor.

Devlet Başkanı Saakashvili 'Türkiye ile tek derdimiz...'
Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze ile Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakashvili hukuk fakültesinden arkadaş. Levan Bey'in, Saakashvili'nin en yakını olduğu bilinir. Nitekim Saakashvili ile bir araya geldiğimizde ilk sözü 'Levan çok çok başarılı' oluyor.
Saakashvili ile Diyarbakırlı tekstilci Cemal Bilgin Güllüoğlu'nun 'restoranında' öğle yemeğinde bir aradayız. Saakashvili, Ersin Özince'yi soru yağmura tutuyor:
'Türk ekonomisi nasıl gidiyor?
 Suriye'de Türk iş aleminin çok yatırımı var mı?
Suriye krizinden çok etkilendiniz mi?
Türk müteahhitleri Libya'da çok yoğun vardı, şimdi Suudi Arabistan'a mı gidiyor?
Sizin altyapı ihalelerini hangi firmalar alıyor? Eski büyük firmaların ihale almamasının nedeni hükümet ile aralarının açık olması mı?'
Bir soru da ben soruyorum, Devlet Başkanı Saakashvili'ye:
Türkiye'nin şu an hemen hemen tüm komşularıyla sorunu var. Gürcistan olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
'Politik olarak sorunumuz sıfır. Ekonomik olarak da tek derdimiz Sarp kapısında Gürcistan'ın 8, Türkiye'nin 2 hat açmış olması. Türkiye tarafında en az iki saat kuyrukta bekliyor, geçecek olanlar.'

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi