• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
27 Mart 2013 Çarşamba

Krizlerde Türklerin 'ruhu' yara almaz mı?

Dünyanın önemli 'kafa avcısı' 'danışmanlık' şirketlerinden Heidrick&Struggles'ın Türkiye Yönetici Ortağı Ayşegül Aydın'ın dış dünya ile ilgili şu sözlerini aktarmıştım:
"Kimi şirketler, tepe yönetim kadroların performansında düşme ve birlikte çalışmadan doğan sonuçların beklenen seviyede olmamasından yakınıyor."
Bu yakınma ne zaman başladı?
"Ekonomilerdeki belirsizlik, kişisel korku ve endişeyi yarattı. İnsanların bilgi saklaması, eskisi kadar birbirlerine güvenmemesi ve ne yazık ki birbirinin ayağını kaydırma tutumu arttı. 2008'de başlayan küresel kriz ile daha da şiddetlendi."
Aklımda bu sözler, dünyaca ünlü spiritüel terapist Paul Emery ile 'sohbete' gittim. Kuantum Duygusal ve Fiziksel Terapisi'nin yaratıcısının 'tedavi ettikleri' arasında süper model Kate Moss, Freud'un torunu Sir Clement Freud, Monako Prensi Ernst dahi var. Her türlü acıya, bağımlılığa, strese çözüm getirmesiyle ünlü.
"Küresel kriz ile birlikte işleriniz arttı mı?" diye soruyorum. 
"Hastalarımın yüzde 30'u bankacılar" diyor. Başında da Morgan Stanley, Merrill Lynch gibi global krizde büyük darbe yiyen kurumların çalışanları geliyormuş. Bir de üst düzey yöneticiler, CEO'lar.
"Aslında hasta sayım arttı veya azaldı diyemem. Kimileri terapi için daha çok zaman harcıyor, kimileri de ekonomik belirsizlik nedeniyle terapiye para ayırmak istemiyor."
Şunu da vurguluyor:
"En üst düzey yöneticiden, en alt kademe çalışana kadar herkeste işini kaybetme ve gelecek korkusu var."

Peki Türkler?
Dördüncü kez 'yoğun istek' üzerine Sapanca'daki Richmond Nua Wellness Spa'ya gelen Paul Emery bu soruyu yanıtlamadan otelin Genel Müdürü Hakan Balcan yorum yapıyor:
"Biz ne krizler gördük."
Ömrümüz krizlerle geçti, ekonomide de, siyasette de geçen yıllar ile karşılaştırıldığında gayet istikrarlı bir dönem yaşıyoruz.
Bu sorumu günlerdir sohbet ettiğim iş insanlarına soruyorum: Hepsi gülerek, aynı yanıtı veriyor: "Bizler krizlere şerbetliyiz."

Çok sık nezle, grip oluyorsanız dikkat
Elbette hekimlerin alanına girip, haddimi aşacak değilim. Ama Paul Emery diyor ki, "Kriz zamanı, insanlar kaygılıysa, duygularını kontrol edemiyorsa, stres ile baş edemez. Stresli olduğunuzda da daha sık mesela nezle olursunuz, grip olursunuz. Daha az üretken olursunuz, daha verimsiz çalışırsınız. Endişeleriniz ağır basıyorsa, doğru karar veremezsiniz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor