• $9,2851
  • €10,7576
  • 526.752
  • 1409.56
27 Kasım 2014 Perşembe

Kosovalı gençler ‘tanıdık yok’ diye başvurmuyordu

Haziran ayında Kosova’ya gittiğimizde Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın CEO’su Haldun Köktürk’e yanımızda bir kez daha görev veriyordu:

“Havacılık enstitüsü kuracağız, buradan yetişen gençleri belki İstanbul’daki yeni havalimanında da istihdam edebiliriz.”
Kosova’nın elektrik dağıtıcısı Limak ve Çalık konsorsiyumu, kurdukları KEDS Akademi’den sınavla seçtiği meslek lisesinde ve elektrik mühendisliğinde okuyan 50 genci haziran ayında mezun etmişti.
50 genç Boğaziçi Üniversitesi ve İngiltere’deki akreditasyon kurumu Edexcel’in sertifikasını alarak, meslek hayatlarına daha bir güvenle atılıyordu.
Bu seferki seyahatimizde de Limak’ın yatırımcısı ve işletmecisi olduğu Priştine Uluslararası AdemYaşari Havalimanı’nın 30 öğrencisinin sertifika törenine katıldık.
Haldun Köktürk, “2 bin broşür dağıttık, ilk günlerde beklediğimiz kadar başvuru olmadı” diyor.
Oysa her iki gençten birinin işsiz olduğu Kosova’da Limak altın tepside olanak sunuyor.
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile Priştine Üniversitesi’nin sorumluluğundaki enstitü, AB müktesebatına uygun havaalanı hizmetleri ve işletmesi konusunda eğitim veriyor, dahası AB dahil 70 ülkede çalışabilecekleri Edexcel sertifikasını sağlıyor.
Haldun Köktürk, anlatıyor:
“Öğrendik ki başvuru için gerekli, okullarından not ortalaması belgesi edinmeleri 3 euro kadarmış. Gençler nasıl olsa benim tanıdığım yok, beni almazlar deyip başvurmamışlar. Üniversiteye gidip, gençlere sınavın objektif olacağını anlattık.”
450 başvuru olmuş, nihayetinde 30 genç seçilmiş.

Kalifiye iş gücü bulmak çok zor

KEDS Akademi de, Limak Airport Servives Institute-LimakASı da, AKŞAM’daki köşesinde sosyal sorumluluk projelerini gündeme getiren Aylin Löle’nin projeleri. En büyük destekçisi de Limak Yönetim Kurulu üyesi Ebru Özdemir.
Ebru Özdemir, “Elektrik dağıtımında da, havalimanı işletmeciliğinde de kalifiye iş gücü bulmakta zorlanıyoruz ve Kosovalı gençleri yetiştirmek istiyoruz” diyor.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Gülay Barbarosoğlu devam ediyor:
“Üniversite-özel sektör işbirliğinin Türkiye dışındaki bu eğitim modelini dünya genelinde uygulayabiliriz.”

Kahve içemedikten sonra mesai parasını ne yapayım?

Kosova’nın tek havalimanı Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın CEO’su Haldun Köktürk anlattı: “Biz gece yarısına kadar çalışmaya alışkınız. Yerel personel saat 4 oldu mu, işi bırakıyor.”
Kosovalı personele mesai farkı ödemeyi teklif ediyor. Aldığı yanıt, biz Türkler için pek de alışıla geldik değil: “Saat 4’te çıkıp kahve içmedikten sonra parayı ne yapayım?”
İnsani yaşam koşullarını sadece elde ettiğin gelirle kısıtlamamak bizler için ‘hoş bir sâdâ.’ Kosovalıların bu tavrının temelinde gelir uçurumunun olmaması yatıyor.
Haldun Köktürk, “Genel müdür ile çaycı aynı lokantada yemek yiyebiliyor” diyor.
Kosova’nın nüfusu 2 milyon ama 1 milyon kadar da diasporada yaşıyor. Hâlâ Kosova’da dayanışma ön plandaymış.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi