• $17,9719
  • €18,274
  • 1022.42
  • 2750.49
30 Temmuz 2012 Pazartesi

Kaz Dağları'nın sesi belediyeler oldu madenciler duymazdan geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da olduğu masada seyahat acentelerinin birliği TÜRSAB'ın Başkanı Başaran Ulusoy,  'Kaz Dağları bitmek üzere. Altını bulursun, gümüşü de bulursun ama toprağı bulamazsın' diyordu.
Ramazan'dan sonra Başaran Ulusoy, Küçükkuyu'ya gideceğini, Kaz Dağları için eylem organize edileceğini söyledi.
'Kaz Dağları'nın üstü altındır' pankartını taşıyan biri olarak 'Eyleme ben de varım' dedim.
Kaz Dağları, dört gözle turizm sektörünün önemli temsilcisini bekliyor. Bu arada boş da durulmuyor.
Çevreciler 'internet'te insanları duyarlılığa davet ediyor. Geçenlerde de Kaz Dağları ve Madra Dağı Belediyeler Birliği 'Kaz Dağları Ulusal Çalıştayı' düzenledi.
Çalıştay'ın sonuç bildirgesinde diyorlar ki:
'Bu çalıştaya, bilim adamları, uzmanlar, madencilik faaliyetleri ile ilgili kuruluşlar ve bu arada MTA Genel Müdürlüğü de davet edilmiştir. MTA Genel Müdürlüğü çalıştaya katılması için Balıkesir Bölge Müdürü'nü görevlendirmiş, programda MTA adına ilgilinin katılacağına yer verilmiş ama çalıştaydan bir gün önce tarafımıza telefon edilerek kurumun toplantıya katılmak istemediği bildirilmiştir. Madencilik sektöründe çok önemli bir devlet kuruluşu olan MTA'nın bu etkinliğe katılmaktan kaçınması, düşündürücü olup, anlamakta güçlük çekilmiştir.'
Özel sektör madencileri mi?
Onlar zaten kulaklarını tıkamışlar.

Avrupa değerini bildi
Kaz Dağları 2 milyon 580 bin dönüm orman arazi. Sadece 214 bin 630 dönümlük alan 'Kaz Dağları Milli Parkı' ve 2 bin 400 dönümlük alan da 'Kazdağı Göknarı Tabiatı Koruma Alanı' olarak tescil edilerek, koruma statüsüne kavuşturuldu. Oysa Kaz Dağları ekolojik, kültürel, toplumsal ve bioklimatik özellikleri nedeni ile bir bütünlük oluşturuyor. Nitekim Avrupa Bitki Birliği, Kaz Dağı Milli Parkı'nı 'Önemli Bitki Alanı' olarak kabul ediyor.
Biz ne yapıyoruz?
285 maden arama ruhsatı veriyoruz.

Bir kerelik mi daha çok bir yıllık kazanç mı?
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kenan Kaynaş'ın, çalıştayda Kaz Dağları'ndaki tarım geliri ve 'altın madeninin' getirisine yönelik karşılaştırması dikkat çekici. 'Üstünün, altından daha değerli' olduğunun belgesi.
Elde edilen her 100 birim altının 'kullanımını' şöyle anlatıyor Prof. Dr. Kenan Kaynaş:
'Dünyada altın, yüzde 9 stok külçesi, yüzde 1 madeni para ve madalyon, yüzde1 dişçilik, yüzde 4 elektronik sanayinde kullanılıyor. Yüzde 85'i ise mücevheratta.'
Prof. Dr. Kaynaş, Çanakkale ve Balıkesir'in toplam yıllık tarımsal üretim değerinin 6 milyar 983 bin dolar olduğuna vurgu yapıyor. Buna karşılık, Kaz Dağları'ndaki altın rezervinin ülke ekonomisine katkısı ise 10 milyar dolar kadar.
Prof. Kaynaş, 'Altından bir defa da elde edilecek parasal değer, tarımsal üretimden kazanılacak bir yıllık kazancı ancak karşılıyor' diyor.

ALTINA HAYIR!
KAZ Dağları ve Madra Dağı Belediyeler Birliği çağrıda bulunuyor:
'Kaz Dağları'nda, 285 ayrı noktada altın arama ve işletme faaliyetleri tüm hızıyla sürdürülmektedir. Elinde arama ve işletme ruhsatı olan ve henüz çalışmalara başlamayan şirketlerin sayısı buna dahil değildir. Kaz Dağları ve çevresinde, kurulu ve kurulacak yeni ağır sanayi tesisleri (termik santrallar, çimento fabrikaları, yeni limanlar vesaire) bu coğrafyadaki tüm canlıların yaşamını yok etmektedir. Söz gelimi meyve cenneti olan Biga, Lapseki ilçelerinde, bol ve kaliteli ürün almak çiftçilerimizin söylemiyle artık hayal haline dönüşmüştür. Bunların nedeni civarda kurulu ve atmosfere sürekli zehirli gaz saçan ağır sanayi kuruluşlarıdır.
Havamızı, topraklarımızı, sularımızı yok edecek altın arama ve işletme faaliyetleri, bölgedeki canlıların yok olmasına neden olacaktır. Kaz Dağları'nda, çevreye ve canlı yaşamına geri dönülmeyecek zararlar veren altın arama ve işletme faaliyetlerinin derhal durdurulması zorunluluk arz etmektedir.'

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü