• $7,417
  • €8,9978
  • 445.952
  • 1569.35
25 Mayıs 2011 Çarşamba

'Katarlılar bizi seviyor ama işi Alman'a Fransız'a veriyor'

Katar 2023 Dünya Futbol Turnuvası için 150 milyar dolarlık üst yapı yatırımı yapacak. Türkiye'nin de hedefi bu pastadan olabildiğince pay almak. Pazartesi günü bu köşede 'Katar'da Türk müteahhitlerinin şansının neden yüksek olduğunu' yazmıştım. Doha'dayken edindiğim izlenime aykırı tek ses vardı: Yüksel İnşaat'ın Katar Bölge Müdürü Sezai Arlı.
'Altına hücum gibi geliyorlar. Zannediyorlar ki burada çeşmelerden para akıyor' diyor Sezai Arlı.
Aynı zamanda Katar'da faaliyeti olan Türk iş insanlarının üyesi bulunduğu Türk-Katar İş Adamları Derneği'nin de genel sekreteri. Dolayısıyla Yüksel İnşaat'taki görevinden çok dernekteki şapkasıyla dinliyorum:
'Ben daha önce de Pakistan'daydım. Bir ülkeye gittiğim zaman iç dinamiği anlayabilmek için satır satır gazete okurum. 2006'da bu ülkeye geldiğim zaman, 5 yıl içinde 105 milyar dolarlık yatırım yapılacağı söyleniyordu. 2006'dan beri bilgisayarımda dökümünü tutuyorum, 5 yılda gerçekleşen yatırım 18 milyar dolar.'
2022 Dünya Futbol Turnuvası için yapılması öngörülen 150 milyar dolarlık yatırım da 'balon' mu çıkacak?
'Katar'da pazarlama çok iyi. 150 milyar dolarlık yatırım olacak diye insanlar buraya akın ediyor. Uçak parası, otel parası, iş seyahatindeki harcamalar, sonuçta bu ülkeye kalıyor' diyor Sezai Arlı.
Şöyle devam ediyor:
'Katar'da iş yapmayı düşünenler gelsinler bizlerle konuşsun. İş alabiliyor musunuz, aldığınız işi yapabiliyor musunuz, para kazanıyor musunuz diye sorsunlar. Yeni bir şirket geldi, alt katta kiracı. '500 bin dolar, 1 milyon dolar
harcarsın, üç yıl sonra kapıya kilit vurup gidebilirsin de, iyi hesap yaptın mı' dedim, bozuldular bana.'
Açıkçası bu kadar menfi yorumu duyunca şaşırıyorum.
Patronu Emin Sazak, Türkiye Müteahhitleri Birliği'nin dolayısıyla müteahhitlerin başkanı. Birlik, üyesi müteahhitlerin faydalanabileceği yol haritaları çiziyor. Demek ki Katar yol haritası, müteahhitlerin birliğine göre epey engebeli olacak.
Sezai Arlı'yı 'Türk müteahhitlerin Katar'da şansı iş yükleniciliğinde mi, taşeronlukta mı' diye sordum. Şu yanıtı verdi:'Katarlılar bizi çok seviyor ama işi Alman, Fransız alıyor. Türk yetkililer geliyor, biz kardeşiz deniliyor, arkası gelmiyor. Sarkozy geliyor, bir hafta sonra Fransız şirket ihalesiz sözleşme imzalıyor.'

Ticaret müşavirimiz canla başla çalışıyor
DOHA Büyükelçiliği'mizde görevli Ticaret Müşaviri Mustafa Güleç birkaç ay önce Katar'a gitmiş. Onunla sohbet ederken anladım ki işini seven için birkaç ay bile yeterli konusuna hakim olmak için.
Ben sordum, o yanıtladı. Eksik bilgisi olduğu yerde de gitti araştırdı, belgeyle geri döndü. Her zaman rastlanır bir mütevazılık değil bu.
Mustafa Güleç, Türkiye-Katar siyasi ilişkilerinin gayet olumlu olduğunu, bu ülkede iş yapmak isteyen Türk iş insanları için de siyasi desteğin fazlasıyla olduğunu vurguluyor.
Gerisi, Türk iş aleminin maharetine kalıyor. Türk müteahhitlerin en büyük avantajı da bugüne kadar üstlenilen taahhüt işleri.
Şunu da vurguluyor Ticaret Müşavirimiz Mustafa Güleç:
'Bir yanda 2022 Dünya Futbol Turnuvası hazırlıkları var. Sadece müteahhitlik değil aynı zamanda ev, ofis dekorasyonu gibi alt sektörlerin de iş alabilmesini sağlayacak. Diğer yanda da Katar, doğalgaz ve petrolün ekonomideki ağırlığının yanı sıra gayrimenkul, gıda yatırımları yapmak istiyor.'
Mustafa Güleç'e şunu soruyorum:
'Katar'ın futbol turnuvasına ev sahipliği yapacağının kesinleşmesiyle bu ülkeye gelen Türk işadamlarının sayısında artış var mı?'
Mustafa Güleç 'devlet ciddiyetiyle' bu soruya yanıt vermek istemiyor. Israrım üzerine
şunu söylüyor:
'Daha önce haftada bir ziyaret olurken şimdi haftada 5-6 kez oluyor.'

<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı