• $13,4509
  • €15,3621
  • 785.842
  • 2085.76
10 Ocak 2011 Pazartesi

Katar uçağında iki elin parmakları kadar kadın

Başbakan Erdoğan'ın dün başlayan Kuveyt-Katar seyahatine iş dünyasının ilgisi beklenenin çok üstünde oldu. Öyle ki seyahatin organizatörü Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği listeyi yaparken, gelen talebe epey şaşırmış. 500 kişilik katılımcı listesine bakıyorum. Dikkatimi çekti, işkadınlarının sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor.
Hangi işkadınları var?
Kalkavan Ailesi'nin ilgisi yüksek. Feryal Kalkavan Taslaman ile Zeynep Pınar Kalkavan Sesel gezide yer alıyor.
Hatemoğlu Grubu'ndan Efsane Turan, Feyhan Yaşar, Topall Mücevherat'tan Ayşegül Topal, Mutlu Alkan Kütüklüoğlu katılımcı listesinde.
Taşyapı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Reyhan Aytekin de gezi ekibinde. Bir iki cümle daha eklemeden geçemeyeceğim. İnşaat sektöründe aileden patron olan kadınları bir kenara bırakırsak, profesyonel yönetici olan kadınların sayısı çok azdır. Reyhan Aytekin, bir inşaat grubun yönetim kuruluna danışmanlık yapan bildiğim kadarıyla tek kadın.
Bir isim daha dikkatimi çekti. Arap dünyasıyla Türk iş alemi arasında danışmanlık köprüsü ve mühim kapıları açan Esma Alp de heyette.

Katar'daki tek Türk işkadını
BAŞBAKAN Erdoğan ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın öncülük ettiği Kuveyt-Katar seyahatine, Katar'da ev sahipliği yapan bir Türk işkadını var: Transtaş Lojistik Grubu İcra Kurulu Başkanı Berna Akyıldız.
Seyahatin koordinasyonunu Dış Ticaret Müsteşarlığı, organizasyonunu Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Uludağ İhracatçı Birlikleri yürütüyor. Katar'da iş alemine ev sahipliği yapacak kurumlardan biri de Türk-Katar İşadamları Derneği. Berna Akyıldız, Türk-Katar İşadamları Derneği'nin üyesi olan tek Türk işkadını.
Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olmasıyla Türk müteahhitlerin ilgisini çekmiş olsa da, Berna Akyıldız lojistik sektörü adına bu ülkeyi yıllar önce 'keşfetmiş.'
Doha'da Transtaş Global Lojistik adıyla yerel şirketini altı yıl önce kurmuş.
Transtaş, Katar Emiri'nin eşi Sheikha Mozah Bint Nasser Al-Missned'in önem verdiği Cultural City ve Education City projelerinin lojistiğinde de yer almıştı.
Bu arada Katar Emiri'nin eşi mayıs ayında da ülkesinde işkadınları zirvesi düzenleyecek. Türk işkadınlarının henüz ilgisini çekmiş değil bu zirve.
Belki de burada sorumluluk Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a düşüyor. Katar Emiresi ile yakın ilişkide olan Emine Erdoğan'ın da zaten amacı iki ülke arasında işkadınlarının sinerjisini yaratmak.

CEO tanımını çok sevdik de...
İŞ aleminde 'moda' terimler var, biri de CEO unvanı. Küçük ölçekli işletmelerde bile CEO unvanlı yöneticileri gördüğüm zaman gülümsemeden edemiyorum. Fabrika müdürü, genel müdür ya da sadece müdür görevini ifa edenler bile kendilerini CEO olarak tanımlar oldu.
Oysa CEO yani Chief Executive Officer tanımı efsanevi yönetici Lee Iacoccoa'nın Chrysler'i dünya devi yapmasıyla genelleşmişti.
CEO unvanlı yöneticinin belli özellikleri olması gerekiyor. Misal iletişim becerisi olmazsa olmaz olgu. Hissedarlarla, yönetim kurulu ile müşterilerle, çalışanlarla, medya ile devlet ile. Enerjik ve proaktif de olması gerekiyor. Analiz kabiliyeti çok yüksek olmalı.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi